Yeşilin Her Tonu: Kranjska Gora

Slovenya bir renk olsa yeşil olurdu kesinlikle. Kuzeyinde bulunan bu küçük kasaba Kranjska Gora ise Slovenya’da yeşilin her tonunu bir arada barındıran eşsiz doğa harikası olmalı.   

Ljubljana Üniversitesi Erasmus görevlileri tarafından düzenlenmiş iki günlük bir gezi ile için gittim buraya. Yaklaşık 100 erasmuslu vardık. Ljubljana’da her dönem 400’den fazla erasmuslu olduğunu düşünürsek az bile.  Burada bulunan iki kişilik odalı eski ahşap tarzı hostellerde konakladık.  

Yemeklerimizi hostelin karşısındaki büyük restoranda yedik. Sabah açık büfe akşam ise damak zevkinize uygun her çeşit yemek bulabilirsiniz.   

Kasaba içinde ayrıca başka restoranlar da mevcut. Deniz ürünlerinden vejetaryen yemeklerine kadar istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Bir kahve eşliğinde manzarayı doyasıya izlemek isterseniz kasabanın ruhuna uygun sakin ve sade kafelerine de uğrayabilirsiniz.  

Bunlar dışında bu yeşilliği bir de yukarıdan görelim derseniz teleferiği önerebilirim. Yukarı çıkarken kasaba arkanızda kalıyor ama aşağı inerken manzara tüm güzelliğiyle ayaklarınızın altında oluyor.  

Kışın karlı bir zamanda giderseniz çok güzel bir kayak merkezi varmış. Biz öyle bir zamana denk gelmedik maalesef.   

Kranjska gora’da gezebileceğiniz yakınlar da bir iki göl çevresi var ve bir iki de küçük kilise. Sadece bu doğallık günlerce bıkmadan izlenebilir bence ama yetmedi ki burası bize derseniz buyurun sizi Avusturya ya da İtalya’ya alalım o zaman. 🙂  

Bir Cevap Yazın