Adaptasyon

Yeni bir yaşama adapte olmak zorundasın. Hiç bilmediğin yemeklere, belki hiç konuşmadığın bir dile, trafiğine, insanlarına, yaşam tarzlarına uyum sağlaman gerekli. Bunun için de uzunca bir zaman, sabır ve gayret gerekebilir.  

 Kimlik Karmaşası

Nereye gidersen git uzun bir süre kendi kimliğini birebir koruyamazsın. Birçok milletin bir arada yaşadığı ülkelerde her ne kadar kültürlere, inançlara saygı varsa da ülkenin kültürüne de ayak uydurmalısın. Sen değil belki senden sonra gelen kuşaklar ise tamamen kendi kültüründen, geleneklerinden kopmuş olabilir.

Dil Zorunluluğu

Kendi dilini konuşur gibi yabancı bir ülkenin dilini konuşmak oldukça zordur. Biraz pratik ve bilgi yoksa ilk zamanlar yaşanılan en büyük zorluk insanlara derdini anlatabilme endişesi olur. Gün geçtikçe ve kullandıkça öğrenilir dil yine de kendi ülkende kendi dilinde yaptığın esprilerin, deyimlerin, atasözlerinin karşılığını bulamayabilirsin.

Din, Dil, Irk Ayrımı

Her ne kadar modern bir çağda modern toplumlar içerisinde yaşadığımız söylense de inançlarımızı, kökenimizi sorgulatan ve engelleyen topluluklar, kişiler olmuyor diyemeyiz. Birçok ülkenin bu konuda kuralları olsa da dinini ve kültürünü özgürce ülkendeki gibi her zaman yaşayamayabilirsin.

Çalışma Hayatı

Türkiye’de ki çalışma şartlarının insani sınırlar içinde olmadığı hep tartışılır. Ancak işçinin değil de işverenin yanında olan kuralların başka ülkelerde daha insani olduğunun garantisini kimse veremez. Hele işini ayarlamadan yeni bir ülkeye hayatını devam ettirmeye gitmek büyük risktir.

Çocuklu Hayatın Götürüleri

Çocuğunun daha iyi koşullarda daha iyi bir eğitim almasını her ebeveyn ister. Ancak yetişkinlerden ziyade çocukların yeni arkadaşlara, yeni bir dile, yeni ülkeye adapte olması daha zordur. O yüzden genç yaşlarda çoluk çocuk olmadan yurt dışına yerleşmek her zaman daha avantajdır.

Memlekete Özlem

Yurt dışına yerleşen çoğu insanın en yakındığı durumlardan biridir memleket özlemi. Öyle zamanlar yaşarsınız ki annenizin bir tas çorbasını, komşunuzun tatlı sohbetini, suyunu, insanını, havasını, toprağın kokusunu bile özlersiniz.

Yalnızlık En Yakın Arkadaş

Genelde Avrupa ve Amerika ülkeleri ile ilgili söylenen en yaygın şey insanların bireyselliğe her şeyden çok alışmış olmasıdır. Komşuluk ilişkilerinin, arkadaşlık ilişkilerinin dahi azalabileceği, yüzeyselleşebileceği günler sizi bekliyor olabilir. Kapınıza bir kap aşure getiren Fatma teyzeyi en baştan unutun.

İklim Farkı

Türkiye’nin cennet bir ülke olduğu ne abartı ne de böbürlenmedir. 4 mevsimi de zamanında yaşayan insanlar olarak şanslı olduğumuz gerçek. Ancak dünya üzerinde aynı anda 4 mevsimi de bizim gibi hakkıyla yaşayabilen ülke sayısı çok azdır. Hava değişimlerine ve sonuçlarına hazırlıklı olun.

 Sıfırdan Yeni Bir Hayat

Her şeye sıfırdan başlamak kelimesi korkutucu değil mi? Kim bilir belki burada bir işin, çevren, sevdiklerin, kurulu bir düzenin var. Gittiğin ülkede tüm bunlara en baştan sahip olmaya çalışacaksın.

Ben zaten tüm bunlar için gidiyorum diyorsan ne bekliyorsun, hiç durma!