Venom: Zehirli Öfke


Yönetmen
: Ruben FleischerOyuncular: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed, Tür: Aksiyon, Korku, Bilim Kurgu
Yapım Yılı: 2018 (112 dk)
Vizyon Tarihi: 5 Ekim 2018 Cuma Senaryo: Scott Rosenberg, Jeff Pinkner
Yapımcı Firma: Columbia Pictures
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Venom
Dağıtıcı Firma: Warner Bross

Bilim Kurgu filmlerini severim. Hele ki içinde aksiyon varsa demeyin keyfime. Yaratıcılığın ve hayal gücünün sınırlarını zorlamaya bayılanlardanım. Venom’a ise bir bilim kurgu filmi olduğu için gitmedim. Daha çok Tom Hardy için gittim diyebiliriz. Tom Hardy’i sevenler örgütü olarak neden bahsettiğimi gayet iyi anladığınızı biliyorum. Kendisinden oyunculuğuna kadar hayran olduğum insan. Siz de benim gibi Tom Hardy hayranı iseniz Efsane filmini izlemişsinizdir. Hani iki farklı karakteri aynı filmde canlandırdığı film. Bunları anlatmamın sebebi filme Tom Hardy’nin oyunculuğu için gittiğimi belirtmek aslında. Çünkü pek çok sinemasever ve eleştirmenin yorumları filmin ne kadar kötü olduğu yönündeydi.

Venom, Marvel çizgi roman dünyasının kötü kahramanlarından birisi. Filmin başrolünde tabi ki Tom Hardy Eddie Brock olarak yer alıyor. Ayrıca filmde Tom Hardy’nin kız arakadaşı olarak 4 Oscar adaylığı bulunan güzel oyuncu Michelle Williams bölge savcısı Anne Weying karakterinde karşımıza çıkarken, rapçi ve Pakistan asıllı İngiliz oyuncu Riz Ahmed ise kötü karakterimiz Carlton Drake’i canlandırıyor.

Filmin konusu ise şu şekilde:

Eddie Brock hırslı bir muhabirdir. Sevgilisi Anne’nin çalıştığı araştırma firmasının sahibi de peşinde olduğu hikayelerden biridir. Kötü niyetli ve kendi amaçları doğrultusunda hareket eden bu adamın hikayesinin peşinde koşarken, Eddie, sadece simbiyoz hâlinde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen uzaylı bir organizmanın firma tarafından keşfedildiğini ve insan deneklerle birleştirilmeye çalışıldığını öğrenir. Ancak araştırmasında fazla ilerleyen Eddie, Venom adı verilen bu organizmanın sıradaki taşıyıcısı olur. Bir yandan vücudunu ve zihnini kontrol altına alan organizmayla mücadele eden Eddie, bir yandan da firma sahibinin kendisini öldürmesi için gönderdiği kişilerden kaçmalıdır.

Ayrıntılar ve Spoiler: Filmden Ne Bekledim Ne Buldum?

Filmin son yarım saatine kadar fazla aksiyon, heyecan ve dikkat çekici ögeler beklemeyin. Buraya kadar her şey Eddie’nin hayatının yavaş yavaş nasıl mahvolduğunu anlatıyor. İflah olmaz bir iş aşkına sahip muhabir Eddie Brock sevgilisinin bilgisayarını karıştırıyor ve bulduğu şeyler ona yeni bir haberin peşinde koşmanın gerekliliğini söylüyor. Araştırma firmasının uzaylılar ile yaptığı deneyler korkunç içeriklere sahip. Eddie, insanları kobay olarak kullanan firmanın sahibi Carlton’un peşine düşüyor. Bu süreçte hem kendisi hem de sevgilisi işinden oluyor üstüne üstlük sevgilisi Anne Eddie’yi terk ediyor ve kendisine doktor bir sevgili buluyor. Carlton’un deneylerini insanlık dışı bulan bir çalışanı ise Eddie’den yardım istiyor. Eddie ise hem kendine karşı hem de tüm dünyaya karşı bir sorumluluk bilincinde olan ve ahlaki, vicdani değerleri yüksek bir kişilik olduğundan bu yardım çağrısına kayıtsız olamıyor. Firmaya giden Eddie’nin içine ise Venom kaçıyor ve gayette birbirlerini tamamlayan bir ikili oluyorlar. Son yarım saatte ise Venom ile birlikte kaçmalı-kovalamalı bir maceraya atılan Eddie ile Venom arasında başlayan dostluk ile film son buluyor. Venom’u asıl izlenilir kılan ise kesinlikle Eddie ile arasında ki mizah dolu diyaloglar. Tüm sinema salonu her Eddie – Venom diyalogunda kahkahayı basıyor. Sırf bu diyaloglar için bile izlenebilir bir film.

Tom Hardy ise yine filmde döktürmüş. Adeta içinde Venom olan muhabir Eddie Brock zaten kendisi. Öyle ki kendisinin Comics Explained’e verdiği bir demeçte : “Filmden 30 ya da 40 dakika uzunluğunda çıkartılmış sahne bulunuyor. Kara mizah dolu sahneler…” diyor. Bunun üzerine ise yapılan yanlış haberlerden dolayı tekrar bir açıklama yapma gereği duyuyor ve şunları söylüyor: “Söylemek istediğim yanlış anlaşıldı. Bana sevdiğim ancak filmde yer almayan bir sahne olup olmadığı sorulmuştu. Ben de filmde yer verilmeyen pek çok sahne olduğunu söylemiştim. Fakat bunun nedeni sette doğaçlama yapacak çok fazla zamanım olmasıydı. Venom’u istediğim gibi şekillendirme özgürlüğüne sahiptim. Dürüst olmam gerekirse filmde yer verilmeyen anlarla birlikte elimizde 7 saatten fazla görüntü var. Maalesef 7 saatlik bir Venom filmi çıkartmamız mümkün değil.”

Buradan anlaşılan o ki yönetmen Ruben Fleischer Tom Hardy’nin oyunculuğuna duyduğu güvenden ötürü kendisinin doğaçlama ile filme katkıda bulunmasını desteklemiş. Ortaya da gayet eğlenceli bir karakter Eddie ve uzaylı Venom diyalogları çıkmış.

Filmin biraz da uzaylı kavramını farklı bir açıdan verme amacı taşıdığını düşünüyorum. Genellikle dünyamıza gelen uzaylıların filmlerde kötü niyetli, duygusuz canlılar olduğu aksettirilir. Venom da Eddie’nin içine girdikten sonra ki ilk diyaloglarında bana yardım edeceksin yoksa yaşayamazsın, benim uzaya giden rokete binmeme yardım edersen ben de sana yardım ederim gibi bir yalan söylüyor. Filmin sonuna doğru ise taraf değiştiren ve Eddie’den taraf olan Venom diğer uzaylı yaratıklara karşı savaşıyor. Bunun sebebini ise: “Roketle kendi gezegenime gitmekten vazgeçtim Eddie, çünkü senin içini gördüm (duygularını, düşüncelerini gördüm) ve birbirimize ne kadar benzediğimizi fark ettim. İkimiz de kendi gezegenlerimizde ezik birer vicdanlı kişilikleriz” diyor. İşte iyiliğin bu filmde de kazandığını Venom’u bile etkilemesinden anlayabiliyoruz.

Aslında diyalogları ve olayları daha farklı bir bakış açısından takip edince insanlığa verilen mesajları da görmüş oluyoruz. Eğer iyi bir insan olursan bir uzaylıyı bile dize getirebilirsin. Ben olsam bu mesajdan sonra hiç durmaz izlerdim zaten filmi.  Şaka bir yana bu diyaloglar ve oyuncuların harika performansları için bile izlenir. Tom Hardy’nin yanında Michelle Williams ve Riz Ahmed de harikalar çıkarmış bilginiz olsun.

Bu arada Riz Ahmed’i bu filmden önce tanımadığımı fark ettim ve kendisi ile ilgili küçük bir araştırma yaptım. Bu kadar iyi rap söyleyen biri kötü olamaz kararına vardım.

İzleyenlerden minik bir yorum da beklerim. Filmle ilgili ne beklediniz ne buldunuz? İyi Seyirler..

Bir Cevap Yazın