Kısa bir süre önce izlediğim bu harika bilim – kurgu filminin etkisinden hala kurtulamadım. Filmin oyuncularını gördükçe ya da filmde işlenen teknoloji ile ilgili günlük hayatta bir detay gördüğüm anda aklıma hep Upgrade ve Stem geliyor. 

Upgrade, teknolojinin fazlasıyla ilerlemiş olduğu ve hatta hayatlarımızı kontrol edebilme aşamasına gelmiş olduğu yakın bir gelecekte geçiyor. Filmimizin başkahramanı Grey Trace (Logan Marshall GreenTom Hardy muadili beyefendi) bizim dilimizde geri kafalı olarak tabir edilen bir kişilik karakterine sahip olup çağın getirdiği pek çok teknolojik yenilikten ziyade kendi emeğiyle ve kas gücüyle yaşamını devam ettirebilme savını savunmaktadır. Bu sebeple son model insansız gidebilen taşıtları kullanmamakta olup eski bir model manuel kullanabildiği aracının tamirini ve bakımını da kendisi yaparak hayatına devam eden mütevazi bir insandır. Hayatında bir arabası bir de karısından başka bir şeyi olmayan Grey’in filmin ilk sahnelerinde karısına olan aşkının büyüklüğüne de şahit oluruz. Ancak günün birinde çok sevdiği karısı Asha’nın, (Melanie Vallejo) direksiyonsuz araçlarında ilerlerken 4 kişinin saldırısı sonucu öldürülmesi ve kendisinin omurilik felci geçirmesiyle, yavaş ve acı dolu bir ölümü beklemekten başka bir çaresi kalmaz.

Filmin ilk sahnelerinde gördüğümüz teknoloji mucidi Eron ise bu olaydan sonra devreye girer. Kendi halinde bu adamın nasıl olur da tüm teknolojik düzende söz sahibi bir mucit olan Eron ile bir arkadaşlığı veya tanışıklığı olur bilemiyorum. Eron’un tasarladığı STEM adı verilen yapay zeka implantı sayesinde sadece yeniden ayağa kalkmakla yetinmeyen Grey, STEM’in üstün işlemci gücü sayesinde insanüstü yetenek ve güce sahip olur. Artık tek amacı, karısını öldürenlerden intikamını almak olacaktır.

İntikam dediğimiz ise klasik filmlerden öte bir süper kahramanın intikamı edasında geçen sahnelerle doludur Upgrade. Bir insanın kas gücüyle yapamayacağı vuruşlar, hareketler ve hızlı düşünme şekli ile önüne gelen her düşmanı alt edebilir bu sayede Grey. Lakin her şey Grey’in istediği biçimde ilerlemez ve sonda seyirciyi büyük sürprizler beklemektedir. Spoiler vermemek adına film hakkında daha fazla detaya girmiyorum.Yazının buraya kadar olan kısmını okuduysanız filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Upgrade çok düşük bir bütçe ile çekilmiş klasik bilim – kurgu filminin ötesinde etkileyici bir anlatıma, sürükleyici bir senaryoya ve kaliteli oyunculuklara imza atmış bir yapıt olmuştur. Mükemmel kült bir film olmasını beklemeyin ancak baştan sona sıkılmadan heyecanla izleyeceğiniz bir film arıyorsanız Upgrade’i kesinlikle izleyin. 😁

Yönetim ve senaryo: Leigh Whannel  / Görüntü: Stefan Duscio  / Müzik: Jed Palmer  / Oyuncular: Logan Marshall-Green, Melanie Vallejo, Betty Gabriel, Steve Danielsen, Harrison Gilbertson, Benedict Hardie, Abby Craden, Richard Cawthorne  / Avustralya filmi.