Üniversite Okumak Üzerine: İletişim Fakültesinde Okumak

Uzun zamandır aklımda olan bir konu ile alakalı kendi yaşadığım deneyimlerimi ve fikirlerimi sonunda sizinle paylaşma fırsatı bulabildim. Dört yıllık bir üniversite bitirmiş biri olarak bu yazının amacı ne okulumu yermek ne de üniversite oku ya da okumayı size empoze etmek. Üniversite Okumak Üzerine yazıma konu olan tüm içerik tamamen benim fikirlerimdir. Umarım kendiniz için de faydalı konular bulabilirsiniz içerisinde.

İletişim Bilimleri Fakültesinde Okumak

Öncelikle ben Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunuyum. İngilizce hazırlık dahil 5 yıl üniversite okudum. Woooowww harika bir bölüm demezler genelde bizim bölüme ve tüm iletişim fakültesi bölümlerine. Çünkü bu bölümün büyük emek verilerek kazandığını bilmezler. Anadolu Üniversitesinin HİR bölümü Türkiye’de ki en iyi sözel bölümlerin başında geliyordu. Belli bir dereceye girmiş öğrenciler alınıyordu bizim zamanımızda ve bizden önce. Sonrasında ne oldu hiç bilmiyorum çünkü ilgilenmedim. İşte bu gazla ben de bu bölüme girmiş bulundum. Üniversite hazırlık sürecinde tek hedefim Anadolu İletişim Fakültesiydi ki tercihlerime de bir tek burayı yazmıştım. Lakin komşunun tavuğu bana kaz göründü. Çünkü şu an söylediğim tek bir cümle var okumasaydım da olurmuş!

Nedenlerine gelirsek; Temel nedeni: İş yok. İşsizlik had safhada. Eğer tanıdığın, abin veya sektöre girmek için özellikle İstanbul’da bir tanıdığın, ayağın yoksa mezun olunca çok zorlanırsın. Ha bazı tipler vardır üniversite sırasında sivrilir, etkinlikten etkinliğe, stajdan staja koşturur, hocaların kulu olur, yağla balla, az da lafla kendini sektöre atar. Ancak genelde biz Türk insanı olarak bastırılmış kişilikler olduğumuz için bunlar tek tüktür. Ama tüm bölümlerde en az bir tane vardır. Üniversite okuyan herkes bilir.

Diğer bir neden ise sana tek kattığı, hayatı okul ortamında yaşıtlarınla özgürce öğrenebilmek olur. Bu tarz bölümlerde derslere, notlara bakmazlar genelde eğer akademik kariyer düşünmüyorsan. Portfolyo hazırladın mı, nerelerde staj yaptın (tekrar) vs’ya bakılır. Bu arada bu bilgiyi herkes söyler. Ama okulda hiçbir hoca bu okulun kuralı budur demez. Çoğunluk derslerine odaklı bir öğrenim hayatı geçirmeni ister. Yine de okul bittiğinde nerde ne yaptığınla ilgilenmezler.

Akademik kariyer yapmak istemiyor ne de sektörde kendime yer bulayım demiyorsan zaten bu bölümü okumak en gereksiz şey olacak hayatında. Boşa gitmiş 5 yıl. Akademik kariyer demişken Türkiye’de ki üniversitelerin hali belli. Bir siyasi dayanağın yoksa oradan oraya savrulur hatta işsiz bile kalabilirsin. Bunu da geçtim fırsatı varken kendine ve alanına destek olan, bir şeyler katan akademisyen o kadar az ki. Tembelliğe ve hazırcılığa alışan herkes, hocalar dahil ya nasılsa alıyorum maaşımı etliye sütlüye bulaşmadan yaşayıp gideyim ne uğraşacağım derdinde. O sebeple yurt dışında akademik kariyer yapmanın yollarını aramaya başla üniversitenin başında canım kardeşim.

Benim için bu beş yılın en büyük artısı Erasmusla Avrupa’ya gitmem olmuştu. Bana en büyük katkıyı sağlayan da bu bir yıl oldu zaten. Yine de şu an tüm bunları söylememin sebebi o boşa giden 5 yıl yerine kendimi bir sektöre atsaydım daha çok yol kat erdim düşüncesi. Tecrübe arıyorlarsa üniversite niye okuyoruz sonuçta. 🙂 Tabi bu fikirlerimin altında yatan en önemli neden Türkiye gibi bir ülkede yaşıyor olmamız. Eğer Hollanda’da üniversite okusaydım daha okulum bitmeden işimi hazır etmişlerdi. Çünkü eğitime önem veriyorlar ve sistemleri oturmuş, gelişmiş bir ülke.

Okul bittiğinde torpil, tanıdık lafları hayatının ortasına oturacak. Bir işe gireceksin mesela patronun üniversite okumamış olmasına rağmen her şeyi bildiğini sanıp senin okulda öğrendiklerinle ilgili sana ders veren kişi olacak. Bu drama her zaman yeni mezunlar arasında konuşulur bu arada. Hazırlıklı ol.

Bu arada lanet olsun üniversiteye demiyorum. Türkiye’de ki olmayan eğitim sisteminden en çok canı yananlardan biri olarak gördüklerimle ilgili sizi bilgilendirmek istiyorum sadece. Tıp, hukuk okumak nasıldır ya da bu bölümlerde eğitim nasıldır, mezunlar hemen iş bulur mu (bunun cevabı da açık ama sordum işte) bilmiyorum. Yine de hayalinde halkla ilişkiler varsa veya ben briefinglerden deadlinelara koşacağım, copywriter olup reklam verenin anasını ağlatacağım diyorsan sen bilirsin. Ancak şunu bil ki mezun olunca yapacağın ilk iş çay demleyip getir – götür yapmak olacak bir süre. Çünkü medya, reklam, halkla ilişkiler alanlarında sektörün tozunu yutmazsan adam saymazlar. Tabi babadan paralı olup bir reklam ajansı açmadıkça.

Başka değinmek istediğim bir nokta ise üniversite okurken çoğunluk aslında istediği bölümün okuduğu bölüm olmadığı kanısına varır. Ya ben burayı istemiyordum ki lafları havada uçuşur. Sonra üniversite mezunu mutsuz işsizler ordusuna katılırlar. Daha gençliğinin başında, aklı bir karış havada, sudan çıkmış bir balığa sen önündekini en az 30 yılını ne yapmak üzerine kurmak istersin diye sorarlarsa sonuç bu olur.

Son olarak ise bu tarz bölümlerden mezun olanların rakibi her zaman okul arkadaşları değildir. Sosyoloji, psikoloji hatta mühendislik okuyup da reklamcıyım deyip reklam ajansında çalışan bir yığın insan vardır ki aklın şaşar. O sebeple sen istersen git tıp oku ben reklamcı olcam de, kimse ‘ya olur mu öyle şey’ diyemez. Ancak sen reklamcılık oku ben doktor olacağım de bakalım. Ne diyecekler? 🙂

Buraya kadar gördüğüm, duyduğum, deneyimlediğim, düşündüğüm fikirleri paylaştım sizinle. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okumak veya İletişim Fakültesi hatta Anadolu Üniversitesi okumak üzerine daha spesifik sorularınız, görüşleriniz için buradan bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle…

“Üniversite Okumak Üzerine: İletişim Fakültesinde Okumak” hakkında 3 yorum

Bir Cevap Yazın