Telefonumda Kullandığım 7 Yararlı Uygulama

Bugün sizlere fayda sağlayabileceğini düşündüğüm bir içerik hazırladım. Telefonumla ve sanal dünya ile bir süredir haşır neşir olan ben ne öğrenirsem kardır mantığı ile onlarca uygulama indirdim ve denedim. Bunların arasından Telefonumda Kullandığım 7 Yararlı Uygulama yı da sizler için seçtim. Liste dünya genelinde çok bilinen ve kullanılan uygulamalardan oluşturuldu. Yani güvenilir olduklarını düşündüğüm için ben de sizlerle paylaşmak istedim. Umarım fayda sağlayan bir içerik olur. Buyurun başlayalım:

Quik

Başlangıcı mükemmel yapalım dedim. Android işletim sistemli mobil cihazlarınızda kolay ve profesyonel video editleme işlemi yapabileceğiniz bir uygulama Quik. Yani insta bloggerlar için biçilmiş bir kaftan. Mobil cihazlar üzerinde, çektiğimiz videoları paylaşmadan önce birleştirmek, özel efektler uygulamak, kısaca eğlenceli hale dönüştürmek isteriz. Ancak bu tür uygulamalar genelde ücretli veya her köşesinden reklam fırlayan kullanışsız uygulamalar olurlar. Quik ise tem tersi. Kaliteli ve efektif bir giriş ile başlayan videomuz, seçtiğimiz temaya uygun geçişler ve efektlerle, yine uygulamanın bize sunduğu ücretsiz müzik dosyalarına uygun bir biçimde otomatikmen kurgulanıyor. Alt bardan dilersek müzik dosyasını değiştirebiliyoruz. Uygulama bize 70’den fazla kaliteli ve güzel müzik sunuyor. Dilersek bunların haricinde kendi istediğimiz harici bir müziği de seçebiliyoruz. Kısacası Quik, kolay ama bir o kadar da profesyonel videolar oluşturuyor. Eğer sosyal medya hesaplarınızdan sık sık çektiklerinizi paylaşıyorsanız, Quik ile hazırlayacağınız eğlenceli ve kaliteli videolar ile herkesi şaşırtabilirsiniz.

Udemy

Diğer bir yararlı uygulamayı eminim siz de biliyorsunuzdur veya duymuşsunuzdur. Udemy iki Türk ve bir yabancının ortak girişimleri sonucunda kurulmuş dünyanın en popüler eğitim sitelerinden biridir. Gururumuzsun Udemy! Udemy’de hem ücretli hem ücretsiz dersler yer almaktadır. Birçok konuda da eğitim seçeneğine ulaşabilirsiniz. Fotoğrafçılık, Grafik tasarım, Web tasarım, Photoshop, Office uygulamaları, yabancı dil öğrenme hatta sosyal medya eğitimleri bile yer almakta. Çoğunlukla profesyonel kişilerin verdiği bu eğitimleri bazı dönemlerde çok cüzi rakamlara satın alabiliyorsunuz. Örneğin Udemy’nin en son yaptığı Black Friday indirimlerinden 4 adet kurs almış bulunuyorum. Üstelik kurs başına ücreti: 24.99 tl. Bütün kursları izledikten sonra genel bir değerlendirme yapacağım. Ancak kısaca aldığım web tasarım kursu sayesinde resmen sitemi kendim tasarlıyorum diyebilirim. Udemy’nin bu listede olmasının asıl sebebi de bütün bu kurslara istediğiniz yerden istediğiniz saatte telefonunuzdan uygulamasını indirerek ulaşabiliyorsunuz. Dışarıda tonlarca maddi manevi emek harcadığınız kurslara bu şekilde kolay ulaşabilmek ve fayda sağlamak müthiş bir çözüm bence. Bir bakın derim.

Flo (Adet Takvimi)

Hanımlara özel bir uygulamayı da unutmadım hani. Flo, adet (regl), yumurtlama günü ve doğurganlık dönemlerinin doğru ve güvenilir şekilde tahminini yapan bir adet takipçisi, yumurtlama hesaplayıcısı ve hamilelik hesaplayıcısıdır. Uygulama bunlarla da sınırlı değil. Uygulama üzerinden sadece regl döneminizi değil normal uyku sürenizi, içilen su ve alınan kalori miktarınızı kaydedebilir ve bunun yanı sıra adım adım kilonuzu takip edebilirsiniz. Bu tarz kadınsal konularda sizlere fayda sağlayacak olan Flo uygulamasına sizde bir göz atmalısınız hanımlar… Üstelik hem Android hem de İOS işletim sistemli mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Repost

Eminim bu uygulamayı duymayan yoktur. Özellikle instagram takipçisi ise. Kullanıcıların birçoğu Twitter’da olduğu gibi Instagram’da da fotoğrafları yeri geldiğinde RT etmek daha doğrusu Repost etmek istiyor. Diğer bir deyişle paylaşılan bir fotoğrafı ‘imzalı’ bir şekilde kendi hesabından hızlıca paylaşmayı arzu ediyor. Tabi böyle bir soruna çağımızın aktif beyinleri çözümsüz kalır mı hiç? Hemen İnstagram fotoğraflarını kolay bir şekilde Repost edecek bir uygulama geliştirmişler. Bu uygulama da hem Android hem de İOS işletim sistemli tüm mobil telefonlar için kullanılabilir.

Shazam

Shazam’ı bilmeyen bizden değildir. Nasıl yani bunu da mı listeye koydun demeyin. Annem bile Korecanlarını hangi siteden izleyeceğini öğrenmeden önce bu uygulamayı öğrendi. Bilmeyen kalmasın istedim ben de. Mesela radyoda kulağınıza çok hoş ritimli bir müzik çalındı. Hemen Shazam’ı açıp şarkıyı dinletiyorsunuz. Saniyeler içinde en bilinmeyen şarkıları bile bulup paylaşıyor sizinle. Eskiden ya da çocukluğumda radyo dinlemeyi çok severdim. Tabi youtube, spotifyı falan geç bilgisayarımız bile yoktu. Tak koca süngerli kulaklıkları otur radyonun başına ne çıkarsa bahtıma de dinle. Sevdiğim bir yabancı şarkı çaldığında hemen sözlerini anlayıp bir iki kelime yakalamaya çalışırdım. Hani bulursam liste hazırlayıp hepsini CD’ye doldurtacağım. Hey gidi günler… Siz de yapmıyor muydunuz bu yöntemi? Hadi ama yalnız değilim biliyorum. 🙂 Shazamın başlı başına ücretli ve ayrı satılan bir uygulama, alet vs olması gerekiyordu ya. Bu kadar kolaylık fazla bence. Aman neyse başımıza bir de bu masrafı çıkarmayalım. Duymamış gibi yapın. Bilmiyorsanız bir indirin, bakın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bundle

Gururumuz bir uygulama daha. Türkiye’de Dwarf Planet tarafından hayata geçirilen Bundle (Android, iOS) bir mobil haber uygulamasıdır. Hürriyet, Milliyet, Onedio, Ntv, Sporx, Donanım Haber, Sabah, Yeni Şafak, Diken, T24, Habertürk, Cumhuriyet, Listelist, Fanatik, Maçkolik, BBC Türkçe gibi önemli sitelerin içeriklerine tek bir noktadan ulaşmanızı sağlar. Üstelik kullanımı da çok basit. 6 farklı dilde kullanılabiliyor ve Türkiye dışında Almanya, Fransa, ABD, İngiltere ve Japonya için haberleri filtreleyebiliyorsunuz. Haber gösterimleri için 3 farklı tarzdan birini seçme hakkı size bırakıyor. Bundle’a haber gönderebileceğiniz gibi beğendiğiniz haberleri uygulama içinde kaydetmeniz de mümkün. Ben genelde telefonumu elime aldığımda ve yararlı bilgiler edinmek istediğimde kullandığım bir uygulama Bundle. Sosyal medya vaktimizi almasın diye de yapmış olabilirler. Eğer Bundle’ı indirmediyseniz App Store’dan veya Google Play’den uygulamaya göz atmanızı tavsiye ederim.

Duolingo

Çok çok yararlı, hem öğreten hem de eğlendiren bir uygulama daha paylaşacağım sizinle. Duolingo internet ortamında bir dil öğrenme adresi. Bizim ilgimizi çeken ise bu sitenin mobil uygulaması. Duolingo uygulaması iOS ve Android marketlerde ücretsiz mevcut. Duolingoyu yükleyip, öğrenmek istediğimiz dili seçip, hemen derslere başlayabiliyoruz. Kullanımı bile çok basit. Ailecek buradan İngilizce öğreniyoruz desem. Mesela günlük çalışma planları yapıyor size Duolingo. Eğer çalışmanızı yapmadıysanız hemen telefondan mesaj, mail gönderiyor ‘Neredesin?’ diye. Çok tatlı değil mi? Sıfırdan başlayıp üst seviyeye kadar dil öğrenebilirsiniz. Bunun için illa belli bir dil bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor. Örnek olarak ailemi gösterebilirim. Hiç İngilizce bilmeyen annem İngilizce cümleler kurar oldu. Ben de İspanyolcayı buradan öğreniyorum mesela. Birçok dil seçeneği de mevcut. Duolingo ile öğrenebileceğiniz diller; Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Portekizce, Çince, Japonca, Rusça, Lehçe, Arapça, Vietnamca, Yunanca, Tayca, Macarca, Endonezce, Rumence, Flemenkçe (Hollanda), Hintçe, Ukraynaca, Korece, ve Çekçe.Bir dil bir insan iki dil iki insan diyerek size dil öğrenme konusunda en iyi başlanabilecek noktayı sunmuş bulunuyorum.

Bir Cevap Yazın