Kiminiz tatil planları yapıyor, kiminiz tatil çantasını çoktan hazırladı bile. Tatile hazırlık olarak tüm hanımların kilo verme, göbek eritme derdine girdiğini de biliyorum!!  Bu konuda tecrübelerime dayanarak yapabileceğim tek tavsiye var: YEMEYİN!! Şeker, çikolata, tatlı, hamur işlerini ihtiyacınızdan fazla tüketmeyin. En kötüsü ve zarar verici olan abur cuburlara da kısa bir ara verin. Biraz da hareket, 1,5-2 saatlik sabah yürüyüşü ile yaza hazırsınız bile. Bana sen yaptın mı bunları diye sorduğunuzu duyuyorum. İnanın denedim. Çok, çok zor. Bir kere boğaz bir kere açıldı mı kısmak ne mümkün?  1 aylık süreçte yaptığım sabah yürüyüşlerinin gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum. Bi kere bacaklarımın sıkılaştığına ve biraz da inceldiğine eminim. Bırakın internette, tv’de dolaşan gereksiz diyet tariflerini. Uğraşmaya değmez. İşte tek yapmanız gereken ihtiyacınız olanı kadar yemek ve düzenli olarak spor yapmak.

Havalar ısındı, ısındı demek az kalır yanıyoruz resmen sıcaklardan. Tatil öncesi yapmamız gereken diğer önemli iş ise cildimizin bu sıcaklardan hasar görmemesi için bazı tedbirler almak. İlk olarak kozmetik ürünlerinizin yağ içermemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Su bazlı ve özellikle güneş koruyucu içerikli kozmetik ürünler tercih etmeniz ciltteki yağ dengesini kontrol altına alacaktır. Yaz mevsiminde tatil öncesi peeling ve lazere de biraz ara vermelisiniz. Tatil dönüşünde cilt eski haline döndüğünde tekrar başlayabilirsiniz.

Ayrıca cilt yanıkları, cilt lekeleri, cilt kanserinden korunmak için en önemlisi olan güneş kremini unutmayın. Tatil sırasında dışarıda, güneş altında geçirdiğiniz zamanda güneşten koruyucu gözlük, şapka giymeyi ihmal etmemelisiniz. Cildinize uygun güneş koruyucunuzu da hemen valizinize atın.

Su bazlı nemlendiriciler kullanmanız gerektiğini söylemiştik. Saçlarımız da güneşin yıkıcı etkilerinden nasibini aldığından dolayı kırılgan ve mat bir görünüm kazanacaktır. Bu yüzden tatil boyunca saç kurutma makinesi kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çantanıza ağırlık yapmasından da kurtulursunuz. Onun yerine saç bakım yağları kullanmanız saça kaybettiği nemi geri verebilir.

Mümkün olduğunca da tatilde makyaj yapmaktan kaçının. Tatil dönüşünde baştan aşağı bir bakıma girip, cildinize gereken önemi göstererek eski haline kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Tatil için valizinizin olmazsa olmazları:  mayo, yedek mayo, deniz gözlüğü, havlu, güneş kremi, güneş sonrası krem, güneş gözlüğü, şapka, kitap ve fotoğraf makinesi.. Dahası için Kadınların Seyahat Çantasında Olması Gerekenler yazımı okuyabilirsiniz. 😉

Hadi o zaman tatile… 🙂