Slovenya’da Yaşam Giderleri

Doyamıyorum Slovenya’yı anlatmaya. Hep bir şeyler eksik kalmış gibi, bunu yazmayı unutmuşum ki hep dilimde. Başka anılarım aklıma geliyor sonra diyorum hikayelerimi de en baştan yazmaya mı başlasam. Sanırım bu blog var olduğu sürece benim Slovenya yazılarım da devam edecek. 

Konuya gelirsek diyelim ki Slovenya’ya erasmusa gidiyorsunuz ve aylık ne kadar harcarım acaba diye merak ediyorsunuz. Buyurun yaşadığım süredeki Slovenya’da yaşam giderleri deneyimlerimi anlatayım. 2-3 günlük tatile gelecekler için de yol gösterici bir rehber olacağına inanıyorum. 

1- Öncelikle erasmuslular için yurtlardan Slovenya ve Erasmus yazımda bahsetmiştim. Yurt kirası aylık 90€ civarı ödüyordum. Diğer bütün masrafları da buna dahil. Diğer yurtların da fiyatları hemen hemen bu şekildeydi. Tek kişi kalacaksınız artıyor tabi ki. Birde 2012/13 yıllarındaki fiyatlardan bahsediyorum şimdi belki biraz artmış olabilir. 

2- Ljubljana’da ev kiraları da diğer Avrupa başkentlerine kıyasla çok ucuz. Uzun yıllardır orada yaşayan birinden öğrendiğim kadarıyla aylık 400€’ya evde kalabilirsiniz. 

3- Hostelde kalacaksanız gecelik 20-30€’ya güzel hosteller bulabilirsiniz şehrin merkezinde.

4- Ulaşım için bisiklet, şehir içi otobüsler, taksilerden bahsetmiştim. Hepsi bize göre oldukça uygun fiyatlara sağlanıyor. 40-50€’ya ikinci el bisiklet satın alabilir, 1-2€’ya otobüsler ile ulaşımı sağlayabilir ya da ortalama 6-7€’ya taksileri kullanabilirsiniz. 

5- Alışverişin olmazsa olmazı beslenme. Bunun için açık pazarlar var dedim ama pahalı. Market alışverişi için tavsiyem farklı marketleri kıyaslamanız. En iyi ve ucuz alışveriş Hofer. Spar da başka bir altarnetif ve ürün seçenekleri daha fazla. Ben anlattığım gibi genelde bon ile dışarıda yiyordum yemeklerimi. Hem basit, hem ucuz, hem çok lezzetli hem de çeşit çeşit. Bon ile 8€ olan bir ana yemeği 4€’ya yiyorsunuz. Üstelik yanında çorba, salata, tatlı da dahil. Bonunuz yoksa da menüler Avrupa standartlarında fiyatlara sahip ne eksik ne fazla. 

6- Alkollü içecekler genelde çok uygun. Viski 5-10€, votka 3-10€, bira 0,5 – 3€ arası.

7- Kıyafet alışverişi için şehirdeki mağazalar ve BTC city dışında başka yerden yapmadım alışverişimi. Fiyatlar da her mağazadaki ürünlerin standart fiyatı. 

8- Parfümeri/kozmetik markasına göre değişen fiyatlarda.  Ancak çok ucuz bir yer bildiğimi söyleyemeyeceğim maalesef. :/  Siz yine duty freelerden vazgeçmeyin.  

9- Müze girişleri: Tek kelime ile pahalı. Ljubljana’da bir iki müzeye gitmiştim. İnanın ödediğim ücret gördüklerimin değerinden daha fazlaydı.

10- Avrupa’da ülkeler arası gezmek istiyorsanız bence en uygunu araç kiralamak. 3-4 kişi kiraladığınız arabaya ortalama kişi başı 30-40€ ödüyorsunuz. Ayrıca her ülke otobanlarının giriş çıkışlarında ücret ödüyorsunuz, unutmayın. Tren de başka bir seçenek ama ben Slovenya’da hiç tercih etmedim. 

11- Benzin/dizel: Bizden ucuz ama benzin istasyonları farklı fiyatlara satıyorlar. Self service istasyonlar ve otoban dışındakiler daha ucuz. Örneğin italya gezimde hatırladığım 1,59€ / litre fiyatıydı. 

Kısacası yiyip-içip, gezip, yurt ücreti dahil ayda 400€ ile rahat rahat geçinebilirsiniz tabi bir erasmus öğrencisi iseniz. 🙂

Not: Rakamlar 2012 yılı baz alınarak aktarılmıştır.

Bir Cevap Yazın