Skam: Bir Gençlik Dizisi

Geç keşfettiğim yine de izlemekten büyük keyif aldığım bir gençlik dizisi önerim var size. Skam, Norveç ulusal kanalı NRK’da Eylül 2015’de başlayan ve Haziran 2017’de final yapan pek çok yapımdan farklı işlenişi olan bir dizi. Norveç dilinde “Utanç” anlamına gelen dizi XIX Entertainment ortaklığıyla yeniden çekilerek ABD’ye ve oradan da tüm dünyaya yayılmakta.

Peki, diziyi bu kadar meşhur ve farklı kılan nedir, bakalım.

Skam, “Gençler nasıl hayatlar yaşıyor?” sorusunu yine gençler için yanıtlamaya çalışan bir dizi. Dizinin yaratıcısı, yazarı ve yönetmeni Julie Andem, dizinin çekimleri için yarım yılını Norveç’i köşe bucak dolaşıp gençlerle görüşerek geçirmiş. Andem, bu süreçle ilgili New York Times’a şunları söylüyor:

“Bir temel ihtiyaç olduğunu fark ettik. Bugünün gençleri üzerinde herkesin bir baskısı var. Mükemmel olma, görevlerini yerine getirme baskısı. Bu baskıyı alıp götürecek bir program yapmak istedik.”

Skam, günlük olarak çekilip yayınlanan bir dizi. Yayınlandığı televizyon kanalının web sitesinde her gün 2-3 dakikalık günlük ve saatlik olarak paylaşılan bir dizi. Örneğin “Çarşamba, 16:43” olarak gösteriliyor ve günün o anındaki sahne çekilip web sitesi üzerinden 2-3 dakikalık parçası paylaşılıyor. 1 haftanın sonunda bu sahneler tam bir bölüm haline gelmiş oluyor. Şu an böyle ayrı ayrı izlenmiyor elbette, birleştirilmiş hali mevcut. Bu sayede Norveç dilinde bütün günleri öğrenmiş oluyorsunuz.

Dizinin Sezonları ve Konular

Oslo’daki Hartvig Nissens orta öğretim okulundaki gençlerin lise hayatını izlediğimiz dizide ilk sezon Eva ile kapitalizm, ikinci sezon Noora ile cinsel taciz, üçüncü sezon Isak ile homofobi ve dördüncü sezon Sana ile İslamofobi konuları işleniyor.

İlk sezon, Eva’nın hayatına odaklanıyoruz. Jonas (sevgilisi) ile ilişkisini izlerken kapitalist yaşam üzerine konuşuluyor. Uyuşturucu sorununa değiniliyor. Ve en önemlisi; bir ilişkide kendin olabilmek, kendi düşüncelerini karşındakinden ayırabilmenin zorluğunu ama gerekliliğini görüyoruz.

İkinci sezonda, Noora ve aşığı William ile fiziksel ve ruhsal şiddet, cinsel taciz, yasalara güvenmek konularına odaklanıyoruz. Ayrıca gündemdeki Suriye göçmenlerine de değinmeden geçmiyorlar bu sezonda.

Üçüncü sezonda, Isak’ın hayatına yakınlaşıyor ve ağırlıklı olarak homofobi meselesine bakıyoruz. Biraz din meselesine değiniyor ve “şimdiyi yaşamaktan” bahsediyoruz.

Dördüncü sezonda ise Sana’nın hayatıyla İslamofobi konusuna değiniyoruz.

Dizi Oyunculukları

Lise çağındaki gençlerin hayatını yine hemen hemen aynı yaşlardaki genç oyuncular canlandırıyor. Bu sebeple onlara ısınmak hiçte zor olmuyor. Bunun yanında tüm oyuncuların rollerini o kadar iyi canlandırması ayrıca takdir edilesi. Hepsi ayrı ayrı yetenekli gençler olduklarını ve gelecekte çok parlak bir konumda olacaklarını kanıtlıyorlar izleyiciye. Başta oyunculuklarını çok beğendiğim Even ve Isak; okulun en yakın arkadaş kız grubu üyeleri Eva, Noora, Sana, Vilde ve Chris; dizisin yakışıklı erkekleri William, Chris, Jonas ve diğer hepsinin karakteri içselleştirmiş olması ilk göze çarpan ayrıntı oluyor. 

Bu kadar inandırıcı bir dizi olmasının bir sebebi de oldukça interaktif olması. Her karakter adına açılmış sosyal medya hesapları, kişiliklerine göre paylaşılanlar ve takip edilenler var. Hatta bazı karakterlere açılmış Youtube kanalları bile var.

İzlemeli miyim?

Irkçılık, sosyal medya bağımlılığı, zorbalık, alkol, aldatma gibi gençlerin hayatının içindeki sorunları ve bunları nasıl karşıladıklarını izliyoruz bu dizide. Mücadeleleri, gerçekten kim olduklarını bulma yolculukları, ne olmak istediklerini keşfetmeleri, arzuları, gerçek dünyayı öğrenme ve adapte olma süreçleri hepsi tek tek anlatılıyor Skam’da.

Diziyle ilgili dikkatimi çeken en büyük ayrıntı konuşmaların ve sahnelerin yavaşlığı, sakinliği oldu. İki karakterin birbiriyle sohbeti esnasında duraklamaları o kadar çok ki ya gerçekten Norveçliler bu kadar sakin insanlar mı diye düşünmeden geçemiyorum. Hiçbir şeye aceleleri yok gibi. Üstelik kurdukları 5 kelimelik cümle ile bir sezonun tüm olaylarını bir kerede anlatabiliyorlar. Bu sebeple sahneler 2-3 dakika sürüyor ve bir bölüm 25-30 dk arasında oluyor. Yine de hiç kopukluk olmadan her bölümü akıcı şekilde izleyebiliyoruz.

Dizide gençler arasında popüler olan müziklerin de çalması ayrı bir hava katıyor. The Weeknd, Rihanna, Lorde, Selena Gomez, ASAP Rocky, Lana Del Rey şarkıları eşlik ediyor sahnelere.

Eğer tüm anlattıklarım kulağınıza hoş geldiyse, gençlik dizilerini seviyorsanız ve sıcak, sakin, anlamlı bir dizi izlemek istiyorsanız kesinlikle Skam’ı izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın