Odunpazarı Modern Müze: OMM

Eskişehir denilince akla gelen pek çok mekan, etkinlik ve detay mevcuttur. Öğrenci kenti olması, adaları, porsuk nehri, kültürel etkinlikleri ve her köşe başını süsleyen heykelleri bunlardan sadece birkaçıdır. İşte bu yenilikçi kentin meşhur ilçelerinden Odunpazarına da geçtiğimiz ay yeni bir sanat müzesi eklenmiştir.

Odunpazarı Modern Müze, Nam-ı diğer OMM Türkiye’de son zamanlarda en çok yankı uyandıran projelerinden biri olmuştur. 7 Eylül’de kapılarını ziyaretçilerine açmış olup Polimeks Holding’in kurul başkanı ve mimar Erol Tabanca’nın modern sanat koleksiyonunu içinde bulundurmaktadır. Erol Tabanca, Eskişehir’de doğup büyümüş, dünyaya açılmış ve şimdi de doğduğu topraklara günümüzün sanatını taşıyan, kazanımlarını tekrar memleketine döndüren bir sanatsever.

Müzenin ilk dikkat çeken detayı ise binanın tasarımı olsa gerek. Odunpazarına yeni bir soluk getiren tasarımın bölgenin mimari yapısını da değiştireceği şimdiden konuşuluyor. Modern Müze, ahşabın özgün kullanımlarıyla yarattığı projelerle adını tüm dünyaya duyurmuş olan Japon mimar Kengo Kuma’nın tasarımı.

“Odun, kentin mirasında önemli bir yere sahip. Yapının bu bölgenin tarihine ve hafızasına dair bir söz söylemesi bizim için bu tasarımda her zaman merkezdeki düşünce oldu. Etrafına konfor katan ve sıcak bir atmosfer yaratan bir materyal olan ahşapla inşa etmek, ekibimizin her zaman ilgilendiği bir konuydu.”

Kengo Kuma & Associates ortaklarından, projenin lideri Yuki Ikeguchi

Müze’de belirgin bir ön cephe ya da arka cephe yok. İç mekanlarda hiyerarşi hissettiren yükseltiler yok, gezerken çok rahatlıyorsunuz. Işıklandırma da mükemmel. Yaklaşık 4500 metrekare alana sahip Odunpazarı Modern Müze çok güzel dizayn edilmiş etkinlik alanları, atölyeler, kafe, restoran ve müze dükkanı ile tam bir yaşam alanı olmuş. OMM Dükkan, Eskişehir’in ilk ve tek tasarım mağazasıymış. OMM INN Kafe, sokak lezzetleri, vejetaryen ve vegan mutfağı ile çok çeşitli alternatifler sunuyor. OMM ile işbirliği yapan sanatçıları ve tüm misafirleri ağırlayan 15 odalı oteli de mevcut.

Odunpazarı Modern Müze logosunun çıkış noktasının iki kelime olduğunu söylüyor tasarımcı Emine Tusavul. “Gelenek” ve “Gelecek”.  Odunpazarı gelenek ise, Modern gelecek demek diyor Tusavul  ve şimdi ile geçmiş arasında gelgitlerin olduğunu bunun da ona ilham verdiğini dile getiriyor.

Odunpazarı Modern Müze’nin ilk sergisi ise Vuslat oluyor. Vuslat, adından da anlaşılacağı gibi bir kavuşma hikayesi. Erol Tabanca’nın 2000’lerin başından beri oluşturduğu koleksiyondan bir seçkinin yer aldığı sergi, 1950 sonrasından günümüze, Türk ve uluslararası sanatçıların eserlerinden örnekler taşıyor. 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçının eserlerinden oluşan 100’e yakın eserin görülebileceği sergide yer alan sanatçılar arasında Türkiye’den Burhan Doğançay, Canan Tolon, Azade Köker, Nejad Melih Devrim, Erol Akyavaş, Haluk Akakçe, Taner Ceylan, İnci Eviner, Gülsün Karamustafa ve Erdağ Aksel yer alırken, yurt dışından Peter Zimmerman, Jaume Plensa, Marc Quinn, Robert Longo, Aron Demetz, Julian Opie, Sarah Morris, Stephan Kaluza, Hans Op De Beeck, Massimo Giannoni, Seon Ghi Bahk ve Alfred Haberpointner dahil olmak üzere birçok isim bulunuyor.

Vuslat sergisine tekrar değinirsek küratörü Haldun Dostoğlu. Küratör Haldun Dostoğlu sergiyle ilgili olarak “OMM’un ilk sergisi için çalışırken üç kavuşma sahnesinden ilham aldım. Bunlardan biri Eskişehir ilk kez bir özel modern sanat müzesine sahip oluyor; Erol Tabanca uzun yıllardır büyük emek ve özveri ile bir araya getirdiği sanat eserlerini müzede sergileyerek, koleksiyonunu sanatseverlerle buluşturma hayalini gerçekleştiriyor ve son olarak satın alındıkları andan itibaren depolarda saklı kalan, ya da sadece sınırlı sayıda izleyiciye ulaşan eserler ilk defa halka açılıyor. Bu üç kavuşma sahnesi açılış sergimizin içeriğini oluşturmamıza yön verdi.” şeklinde anlatıyor.

Benim sergideki favorimi soracak olursanız, Japonya’nın en tanınmış bambu sanatçılarından olan Tanabe Chikuunsai IV. ‘e ait eser oldu. Chikuunsai IV, OMM için Japonya’nın yalnızca Kochi bölgesindeki bir dağda yetişen “kaplan bambu” türünü kullandığı yerleştirmesini anlatırken, “Doğadaki dört elementi tema olarak aldım,” diyor. “Su, ateş, hava ve toprak. Beşinci element ise boşluk, ona kimimiz evren, kimimiz uzay diyoruz. Eskişehir’e seyahatlerimde ve burada geçirdiğimiz iki haftada karşılaştığım insanlar, onlarla etkileşimim, beşinci elementin bir parçası oldu.” şeklinde anlatıyor eserinin çıkış noktasını. Eseri görebildiğiniz alanda ayrıca nasıl yapıldığını da ekrandan izleyebiliyorsunuz.

Odunpazarı Modern Müze – Diğer Favori Eserler

“Annem, babamdan çok önce ressam olmak istediğimi öğrenmiş, çok üzülmüştü. Ah oğlum bu resimler yüzünden cehennemde yanacaksın der, ağlar dururdu. Annemi çok sonraları ressamlığın cehennemlik bir meslek olmadığına portrelerini yaptıran Fatih Sultan Mehmet’ten başlayarak, diğer sultanları da sıralayarak ancak inandırabilmiştim.”

Nuri İyem

Odunpazarı Modern Müze OMM Giriş Ücretleri -2019-

Tam: 20 TL

İndirimli: 15 TL

Ücretsiz: OMM üyeleri, engelliler, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, basın mensupları

Not: Giriş için Müze Kart geçerli değil.

Bir Cevap Yazın