Neden Kilo Veremiyorsun? Kilo Verememenin 7 Sebebi

İlk olarak bu sizi tarif ediyor mu ona bir bakalım:

Diyetinde bazı büyük değişiklikler yaptın ve iyi bir egzersiz programına başladın ancak kilo veremedin. Ya da biraz kilo verebildin ancak her zaman verdiklerini geri alıyor gibisin. Sizi buraya kadar getiren de bu etkenler oldu. Peki, Neden Kilo Veremiyorsun? Kilo Verememenin 7 Sebebi nedir?

Kabullenecek en büyük şey, öncelikle, sağlıklı olmaya başlama kararını vermiş olmandır. Bu üstesinden gelinmesi gereken ilk büyük engeldir ve egzersiz yapma ya da diyetinde değişiklik yapma konusuna başlamışsan, en büyük engelden kurtuldun bile.

Sağlıksız yemek yemeyi sürdürmek ve sadece kanepede oturmak çok daha kolaydır. Kendini ve sağlığını geliştirmek için harekete geçtiğin gerçeği çok fazla şey söyler ve başarının arkasındaki itici güç olacaktır.

Tabii ki, herkes kilo vermeye en iyi şekilde yaklaşmak için bazı ek bilgi ve bilgilere ihtiyaç duyar. Yani neden kilo vermediğini merak ediyorsan, buna neden olabilecek 7 şey vardır:

1. Çok Fazla Çalışmak

Yeni bir egzersiz rutini başlattın ve devam ettirebilmek adına bütün sınırlarını zorluyorsun. Fiziksel aktivite ile vücudunla uyum sağlamak ve daha sonra kendini daha iyi hissederek geri bildirim almak heyecan verici. Gücünde bazı artışlar ve hatta bazı yağsız kaslar görmek harika değil mi?

Eğer bundan zevk alıyorsan ve bazı pozitif sonuçlar görüyorsan, daha uzun ve daha zor çalışmaya başlaman aklına gelebilir. Haftanın üç günü harika hissediyorsan, neden beş olmasın? Neden yedi gün boyunca ağırlık kaldırma ve kardiyo olmasın?

Eğer bir saatlik bir antrenman harika olmuşsa, neden sadece iki tane yapmıyorsun? Ya da üç? Bu daha fazla kilo vermenin ve zinde kalmanın kesin bir yolu olacak mıdır acaba?

Ne yazık ki, bu şekilde çalışamazsın ve vücudunun dinlenmesini sağlamadan daha iyisi olamazsın. Çok fazla egzersiz yaptığında, merkezi sinir sistemine baskı uygulayabilirsin. Vücudunu sürekli stres altında ve stres hormonlarını serbest bırakan bir duruma sokarsın. Uygun dinlenmeye ve toparlanmaya izin vermediğinde ise bu tüm vücudunun enerjisini boşa harcayabilir.

Aşırı zorlanma yaralanmalara, kas yırtılmalarına yol açabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini de zayıflatabilir ve seni hastalığa daha yatkın hale getirebilir. Kilo vermeyi sürdürmek için bu aşırı egzersiz sendromundan kaçınmak istemeye başlarsın.

Stres hormonları yükseldiğinde, vücudun sahip olduğu şeyi korumak istediği için kilo vermek daha zordur. Bunlardan dolayı formda kalmanı ve kilo vermeni hızlandırmak için dinlenmeye ve iyileşmeye de zaman ayırmalısın.

2. Yeterli Uyku Almamak

Yeterince uyuyamıyorsan, vücudun bir çeşit travma olduğunu düşünmeye başlar ve yeterli uyku almazsan, vücudunda aşırı egzersizde olduğu gibi aynı sağlıksız sendromu yaratabilirsin.

Bu aynı zamanda stres hormon seviyelerinin yükselmesine neden olabilir ve zamanla oldukça kötüleşebilirler. Vücutta çok fazla iltihaplanmaya neden olabilirler ve birçok kötü hastalığın doğmasına neden olabilirler. Bununla birlikte, stres hormonları da kilo kaybını çok zorlaştırır ve metabolizman da yavaşlamaya başlar.

Hatta aşırı egzersiz yapma ve uyku eksikliğini de birleştirirsen kilo kaybetme ve fit kalma hayallerine hoşça kal diyebilirsin.  

Bir gecede en az 7 ila 8 saat uyumaya dikkat etmelisin. Bu, senin için iyi rutini oluşturmak, ona bağlı kalmak ve her gece aynı saatte uyumaya başlamak anlamına gelir.

Günün ilerleyen saatlerinde ise uykuyu bozabilecek, alkol, kafeinden ve elektroniklerin mavi ışığından uzak durmaya bak.

Odanı mümkün olduğunca karanlık tut. Vücudun tamamen dinlenmiş ve onarılmış durumdayken, daha iyi kilo kaybı ve daha iyi bir fitness antrenmanı için zemini hazırlamış olursun.

3. Yeterince Beslenmemek

Vücudunun yağını yedek yakıt kaynağı olarak düşün. Stres veya travma zamanları, vücudun tarafından enerji olarak kullanılabilir.

Çok fazla kaloriyi sınırladığında ise vücudun kendini beslemediğini ve bir travma şekli veya bir sorun olduğunu düşünür. Vücuttaki yağ depoları vücudunun yedek planı olabilir.

Yeterince yemiyorsan, vücudun sahip olduğu şeyi israf etmek istemediğinden metabolizman yavaşlar. Her şey bu noktada vücut dengesini korumaya dönüşür ve kilo vermek vücudunun öncelik listesinde en üst sıralara çıkmaz.

Sporuna bu aşırı yeme durumunu da eklersen ve gerçekten kilo kaybetmekte zorlanabilirsin. Vücudun, sahip olduklarına bağlı kalmak için sana karşı savaşır ve mümkün olduğu kadar işleyişi yavaşlatmaya çalışıyor olabileceği için yaralanmalar ve hastalıklar da olabilir.

Yeterince beslenmene izin vermelisin. Vücudunun düzgün çalışması ve kilo vermesi için tutarlı bir yakıta ihtiyacı vardır.

4. Kas Yapmak Bir Eve Kat Çıkmak Gibidir

Burada dev vücut geliştiren kastan bahsetmiyorum. Ancak yağsız kaslar, kilo vermene yardımcı olacak şeylerden biri olabilir.

Öncelikle, kasları antrenman yoluyla yaratmak zorunda kalmak tam bir vücut çabası gerektirecektir. Bu durum kilo kaybına yardımcı olacak birçok kaloriyi yakar.

Ayrıca, kas inşa etmeye yardımcı olan uzmandan alınan bir eğitim vücudunu hormonal olarak daha iyi bir duruma sokacaktır. Egzersizin bittikten uzun süre sonra vücudun kalori yakabilir. Metabolizman şimdi daha iyi seviyede olacak ve kilo vermek daha kolay olacaktır.

Bununla birlikte, sadece daha fazla kas sahibi olmak kalori yakma yeteneğini arttırır. Yağsız kas, istirahatta bile metabolik olarak aktiftir, böylece daha fazla kasın olduğunda, hala oturuyorsan bile daha fazla kalori yakarsın.

5. Yeterli Protein Almamak

Muhtemelen proteinin faydalarını her zaman duyuyorsun. Asıl amacı sadece kas yapmak değildir.

Protein vücuttaki pek çok farklı fonksiyon için önemlidir; Yapı hormonları ve vücuttaki doku ve organların yapısı, işlevi ve düzenlenmesi vs.

Protein ayrıca termojenik bir etkiye sahiptir, yani sadece yemesi ve sindirmesi için kalori alması gerekir.

“Et terlemeleri” ni duydun mu? Bu, termojenik fonksiyonun, vücudun proteini sindirmesi ve emmesi için çok fazla enerji harcadığı için eylemde olmasıdır. Bu kaslar için protein sentezi eylemi vücutta büyük bir kalori yakıcı olabilir.

Sağladığı bir sonraki fayda, gün boyunca sadece protein tüketmenin metabolizmanı günde 80 ila 100 kalori kadar arttırmasıdır. Bu durum diğer gıda kaynaklarından günde birkaç yüz kalori almanı da sağladığından iyi etkiye neden olur.

Protein seni doldurup tok durmana yardımcı olur. Günün çeşitli noktalarında daha az aç olur ve daha fazla kilo vermene yardımcı olacak genel kalorileri azaltabilirsin.

Protein ayrıca istekleri uzak tutmada iyi olabilir ve kan şekerini daha stabil tutabilir. Bu şekilde, daha fazla karbonhidrat almak ihtiyacı hissetmezsin.

Kahvaltıda yeterli bir porsiyon protein almak iyi bir fikirdir, çünkü kilo vermene yardımcı olabilir. Ertesi günün sabahına kadar karnını tok hisseder ve sabah atıştırmalarına ya da şekerleme isteklerine dönme ihtimalin daha düşük olur.

6. Çok Fazla Yemek

Kilo vermek konusunda ciddiysen, muhtemelen yiyeceklerin ve kalori alımının farkındasındır. Kalori sayma sorunu biraz karmaşık bir alandır.100 kalori ceviz vücudunda 100 kalori koladan daha farklı etkilere neden olur. Ancak, ne kadar yediğinin farkında olman önemlidir, çünkü aldığın kalori miktarını şaşırabilirsin.

Kilo vermek için yapılacak ilk büyük şey içeceklerden başlamaktır. Bu, alkolsüz içeceklerin, meyve sularının, sporcu içeceklerinin, özel kahvelerin vs. kesilmesi anlamına gelir. Tüm bunlar seni doyurmayan ve aç bırakabilen hızlı etkili kalorilerdir. Karnını tok tutmana yardımcı olacak sağlam bir protein ve lif yapısının bulunmadığını bilmeden yüzlerce kaloriyi almış olursun.

Bu içeceklerin hepsi şeker olduğu için kan şekerinin çökmesine de neden olabilir. O nedenle kilo vermeyi de zorlaştırır, bu yüzden kendine bir iyilik yap ve bu içecekleri suya çevir.

Hangi adımda bulunduğuna dair bir fikir edinmek için birkaç gün boyunca kalorilerini izlemeye çalışabilirsin. Bu sayede işleri nasıl yeniden yapılandırmanız gerektiğini bilirsin. Örneğin ilk iş badem alarak başlayabilirsin. Harika bir sağlıklı atıştırmalıktır ve küçük bir avuç bile harika sonuçlara neden olabilir. Ancak gün içinde birçok kez almamanız gerekir. Sadece bir bardak badem yaklaşık 530 kaloriye sahiptir, bu almayı düşündüğünüzden daha fazla olabilir.

Yiyecekleri ve kalorileri izlemek için bir bilge olmana gerek yoktur. İnternet ve yardımcı kaynaklar kalorilerini izlemek için yönlendirici olabilir.

7. Çok Fazla Karbonhidrat Almak

Karbonhidratlarla ilgili her şeyi duymaktan bıkmış olabilirsin ancak söz konusu olduğunda kilo vermemen durumunda bunların farkında olman gerekir.

Kilo verememek ya da tip 2 diyabet gibi kan şekeri sorunların varsa daha düşük karbonhidrat kullanmalısın ve bu durumlarda doktorunla konuşmak iyi fikirdir. Çünkü maruz kaldığın

kaldığın karbonhidratların çoğuna ihtiyaç duymazsın.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz un ve beyaz şeker vb. şeyler sana besin sağlamaz ve glisemiktir. Bu kan şekerini yüksek tutar ve kilo vermeyi zorlaştırır.

Bu besinlerin düşük karbonhidratta tutulması kan şekeri kontrolünün ve kilo vermenin yanı sıra trigliserit seviyeleri ve kolesterol üzerinde olumlu etkilere neden olabilir.

Egzersizinin temeli olan karbonhidratlar enerji için mükemmel olabilir ancak en iyi besin seçeneklerini düşünmelisin. Çelik kesim yulaf, yabani pirinç, tatlı patates ve kinoa gibi besinler ilk hedeflerin olabilir.

Özet

 “Neden kilo vermiyorum?” sözü her yerde özellikle spor salonları ve sağlık kulüplerinde duyulan yaygın bir sorudur. Kondisyonunu ve kilo verme hedeflerini takip etmek kolaydır. Ancak sonuca ulaşmak ayrıca zaman, sabır gerektirir.

Daha fazla uyumaya başlaman, sıvı kalorilerini izlemen, kendine daha fazla dinlenme günü eklemen ve karbonhidrat alımlarını izlemen gerekebilir. Her durumda da, neden kilo vermediğine dair çözümler mutlaka mevcuttur. Bu konuda istediğin ve azmin olduğu sürece başarıya ulaşacağına garanti verebilirim. Son olarak ise eğer bu konuda ciddi sorunların var ise ilk yapman gereken konusunda uzman bir doktordan destek almak olacaktır.

Sağlıcakla…

Kaynak: Lifehack.org

Bir Cevap Yazın