Nasıl Kilo Verdim?

Sıra geldi yoğurdun faydalarına… 🙂

Tam 21 günde 5 kilo vermiş bulunuyorum. (Alkışlar……) Tabi kolay bir süreç değildi. Yapmam gereken ve yapmamam gereken koca bir liste vardı önümde. (Mübalağa yapıyorum liste falan yoktu.)

İlk söylemek istediğim şey bu diyet sürecinde ailem ve arkadaşlarım dışında özel olarak kimseden bir yardım, yönlendirme vs almadım. Tamamen kendi araştırmalarım ve edindiğim bilgiler doğrultusunda kilo verdim. 21 gün boyunca uyguladığım bu yöntemleri de sizinle bu yazıda paylaşacağım.

Öğünler

Sabah kahvaltısını es geçmiyorum kesinlikle. Çünkü gerçekten kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. 🙂 Kahvaltıda bir dilim kepekli ekmek, bir haşlanmış yumurta, bir cherry domates, bir salatalık, birkaç zeytin, bir dilim peynir, yoğurt ve bir bardak çay içiyorum. Klasik kahvaltım bu şekilde. Eksiği olabiliyor ama fazlası kesinlikle yok. Bazı sabahlar instagramımda da paylaştığım yoğurt, havuç ve haşlanmış yumurta karışımı yedim. Çokta basit ve bence acayip lezzetli bir üçlü. Birkaç kaşık yoğurdu kasede çırpıyorsunuz üzerine bir havuç rendeliyorsunuz. Önceden haşladığınız bir yumurtayı da katıp karıştırıyorsunuz. İsterseniz üzerine acı biber de dökebilirsiniz.

Öğle arasını meyve veya salata ile geçiştiriyorum. Muz, elma, nar, portakal artık ne canım isterse ondan bir adet yiyorum. Meyve yemek istemezsem de kendime tamamen yeşilliklerden oluşan bir salata hazırlıyorum. Ayrıca yoğurdun üzerine acı pul biber döküp yediğim de çok oldu.

Akşam yemeğinde ise çok yemek seçmece yapmayan bir insan olduğum için evde hazırlanmış ne varsa ondan çok az yiyorum. Örneğin bu akşam bir tabak tarhana çorbası ardından bir kaşık bulgur ve bir kaşık bezelye yemeği yedim. Çorba her türlü sizi tok tutan yegane yiyecek. Acıktınız mı hemen bir tabak çorba için ve hafif bir şekilde doymuş olun.

Tüm bu besinleri alırken gün içerisinde hareketsiz kalmamaya da özen gösteriyorum. Her akşam bir saat evde bisiklet çalışıyorum. Bazen sabah ve akşam olmak üzere günde iki saat ile oldu. Bunun dışında bölgesel yağları eritmek için kendime uygun bulduğum bazı hareketleri yapıyorum.

Gel gelelim bazı önemli püf ayrıntılara:

Diyette Olmazsa Olmazlar

 1. Sık sık yiyin. Yani birden fazla öğün yapın.
 2. Elma, kayısı, mandalina, kuruyemiş gibi şeylerle ara öğün yapın.
 3. Yemeklerden yarım saat önce ve sabah uyandığınızda (limonlu) su için.
 4. Sık sık su için.
 5. Yeşilçay başta olmak üzere bitki çayları ilk içecek seçeneğiniz olsun.
 6. Az da olsa vücudunuz aktif olsun. Basit şeyler bile olabilir. Örneğin; asansörü bırakın; sigara almaya daha uzak markete gidin. Arabanızı biraz uzağa park edin… 
 7. Kızartma yerine ızgara veya haşlama tercih edin.
 8. Daha küçük kaşık kullanın ve daha çok çiğneyin.
 9. Yoğurt, ayran hayatınızın bir parçası olsun.
 10. Kendinize hedef koyun. Örneğin; 2 haftada 4 kilo vermiş olacağım.
 11. İradeli olun veya iradeli olabileceğiniz yolunuzu kendiniz bulun.
 12. Neden kilo vermek istediğinize dair kesin ve net bir cevabınız olsun.
 13. Hiçbir ekstra ilaç veya gıda tüketmeden de kilo verebilirsiniz. İnanın.
 14. En önemlisi vazgeçmeden hedefinize doğru aynı yolda devam edin.

Bir Cevap Yazın