Monica Carvalho: Yaratıcı Sanatın Eleştirel Hali

Sanat demek yaratıcılığını en iyi yansıtabildiğin pencereyi inşa etmek demektir benim nazarımca. İşte bu açıdan baktığımda farklı, kendine has bir yaratıcılık ortaya koyan bir sanatçıdan ve eserlerinden bahsetmek istedim. Monica Carvalho isimli bu yeniçağın özgün sanatçısı kendi çektiği fotoğraflar üzerinde oynayıp fotoğrafları birleştirerek bambaşka bir hale getiriyor ve algılarınızla oynuyor.

İsviçre’de büyümüş, İngiltere’de okumuş şu anda da Berlin’de yaşayan Monica birleştirdiği fotoğrafların hepsini kendi çekiyor ve genellikle çalışmalarında benzer dokulardan ilham alıyor.

Özellikle insanın uzuvlarını doğa ile birleştirerek benzerliklerin yapısını inceleyen sanatçı, gündelik yaşamımızda kullandığımız eşyaları da doğa ile birleştirmeyi atlamamış.

Bu işi tam 5 yıldır da yaptığı söyleniyor.

Genellikle model olarak kendini kullanan Monica Carvalho’nun bu sanatını yakından incelediğinizde aslında ne güzel ve anlamlı bir noktaya parmak bastığını da fark ediyorsunuz. 

Doğa ile oynayan sanatçı yaptığı çalışmalarında genelinde insanların doğanın bir parçası olduğunu ancak bunu ne derecede unuttuklarını anlatmaya çalışıyor. Üstüne üslük insan tarafından yaratılan eşyaların içerisinde eşyalara benzemeye başlayan insanın doğanın bir parçası olup doğaya benzemeyi unuttuğunu da çalışmalarına yansıtıyor.

Doğanın ve canlı hayatın bize verdiklerini es geçip kedini doğanın yaratıcısı ve yöneticisi konumuna koyan günümüz insanın kendini doğal yaşama döndürmek için verdiği çaba da bir nevi doğanın insana cezası olsa gerek.

Tüm sahip olduklarımızın yanı başımızda bizim için var olduğu gerçeğini değiştirmeye çalışmak beyhude bir çabadır oysa ki…

Çalışmalarını çoğunlukla instagram hesabından paylaşan Monica’nın hesabını mofart_photomontages adresinden takip edilebilirsiniz.

View this post on Instagram

A year ago I posted this artwork ‘Intimasea’, combining my belly with a photo I took in the Bahamas. This work means a lot to me, because it’s the one that ‘brought me out there’. Your positive feedback encouraged me to further experiment with photomanipulation. At the time, my art was just a hobby. But then I left (or got fired – tomato, tomahto) my full-time underpaid marketing job in a startup, and could finally dedicate my time to what really made me happy. I found my passion and mission at the same time. Thanks to the support of my boyfriend, parents and part-time jobs, I’ve been able to live doing what I love since January 2018. In one year, I produced more photomontages than the previous five years. There are no words to say how grateful I am to all of you. With your invaluable support here on Instagram, I’ve been able to reach and inspire more people than I ever thought I would. My art appeared on TV, magazines, exhibitions. I’ve been invited to speak at the largest Adobe conference in Scandinavia in June (I am so excited but so terrified 😱). So yeah: THANK YOU SO MUCH YOU ARE AMAZING!!! ❤️🙏🏻❤️ If you happen to still be reading this (nowadays the attention span is like 1 second per post 😂) then I’d love to have your interpretation on ‘Intimasea’. For me, this work is a celebration of the human body and nature symbiosis. Our body is a landscape of feelings, a means to discover new people and travel to new places, a canvas for art (I love tattoos😁). Our body walks us to places, hugs people we love, eats tasty food, dances to music, create artworks. P.S: I edited this photomontage to fit Instagram’s 4:5 ratio, in case you noticed it looked a bit different ☺️ @mofart_photomontages

A post shared by Monica Carvalho (@mofart_photomontages) on

Bu gibi yaratıcı ve anlamlı eserler sunan sanatçıların neden bu kadar az gündemde olduğu da ayrı bir yazı olmalı. Kim bilir belik gün gelir Banksy, Monica Carvalho ve daha nice eleştirel yaratıcı sanatçıların eserlerini daha çok övüp, paylaştığımız zamanlarımız da olur.

Sanatla kalın…

Bir Cevap Yazın