Kadınların Seyahat Çantasında Olması Gerekenler

Seyahatin en can alıcı mevsimi geldi çattı. Kimimiz tatil planları yapıyor kimimiz yollara düştü bile. İşte tam bu noktada yollara düşmeden önce çantamıza neler alacağımız büyük bir muamma. Özellikle kadınlar için… Ne giyeceğimden tutun, ne yiyeceğime kadar uzar bu liste. Ben kısa ve öz tutmaya gayret edeceğim. Listemizi Maslow’un ihtiyaçlar piramidinden esinlenerek yaptığım doğrudur. Gelelim Kadınların Seyahat Çantasında Olması Gerekenler İhtiyaçlar Piramidimize..

1. Kıyafet (şort, elbise, eşofman), ayakkabı, terlik, çamaşır, çorap: Olmazsa olmazlarımız. Bunların miktarı sizin gezinizin süresine ve tabi ki çantanızın büyüklüğüne kalmış. Atlamadan, gözünüzden kaçmadı biliyorum. Çorapsız olmaz. O çoraplar giyilmese de o çantaya koyulacak. Yağmur yağar, bakarsın küresel ısınma bir an da ortamı buzul çağına çevirir maazallah. Kadının ayağı üşür her daim. Erkekler çok anlamaz bu mevzulardan. Kusura bakmayın beyler. (Genellemeyelim bizden daha iyi bilenleri de vardır) Her neyse bizim ayaklarımızı sıcak tutmamız gerekiyor. Ne olur ne olmaz koyun iki çorap çantanın bir köşesine.

2. Havlu, güneş kremi: İkinci olmazsa olmazlarımız. Güneş kremi önemli sevgili okuyucular.. Doktorlar kışın en kapalı havada dahi güneş kremi kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ben onların yalancısıyım. Yalnız cildinize uygun değerdeki güneş kremini almayı tercih ediniz. Eğer kampa gidiyorsanız havlunun yastık görme görevini de atlamış bulunmayalım. Ona göre yumuşak bir havlu seçmenizde fayda var.

3. Bikini, gözlük, şapka, bandana, tarak, toka, takı: Maslow bu maddeyi gördü ve ihtiyaçlar piramidini baştan yazmaya karar verdi. Öyle sanıyorum ki kendisi kadınların varlığından bi habermiş. Neyse ki ben varım! Bikini mayo tercihi size kalmış. İkisi de olur tabi.. Toka, takı o fotoğraflarda olmalı!

4. Fotoğraf makinesi, telefon, şarj aletleri, kulaklık, taşınabilir şarj cihazı, selfie çubuğu: Benim için yemeden, içmeden önce gelir bu madde. Fotoğrafsız tatil düşünülemez. Tatil anılarını hatırlamanın en keyifli ve vazgeçilmez yanıdır fotoğraf çekmek. Telefonu da iletişim kurmaktan daha çok fotoğraf ve selfie çekmek için kullanırım tatilde. Taşınabilir şarj aleti ve selfie çubuğu da kurtarıcıdır.

5. Kozmetik çantası, oje, aseton, pamuk, makyaj temizleyici, ped: Oje ve aseton benim için vazgeçilmezler listesindedir. Ojesiz bir hayat düşünemediğimi beni iyi tanıyanlar bilir. Bunları yanınıza almak size kalmış. Fotoğraflar da bakımlı çıkmayı hangi kadın istemez ki! Az biraz makyaj fena da olmaz hani. -Fazlası zarar.- Ayrıca Maslow’un ihtiyaçlar piramidinin temeline bir yenisini de biz ekliyoruz hanımlar: Ped! Uyumak, yemek, içmek falan değil, ped! Unutmayın!

6. Diş fırçası, diş macunu, şampuan, duş jeli, duş lifi, vücut kremi: Bakın vücut sütü, badem yağı, bilmem ne sirkesi, ayak bakım kremi falan yazmadım. Temel gerekli ihtiyaçlardan bahsediyorum. Seyahatinizin niteliğine göre daha fazlasını da siz ekleyebilirsiniz.

7. Saç kurutma makinesi, düzleştirici: Bu maddeyi güvenlik ihtiyacına alabiliriz. Hani ıslak saç sizde baş ağrısı yapıyordur, benim gibi migreniniz vardır falan ya da saçlarınız ne yapsanız şekil almıyor, her ‘telden’ çalıyordur.. Güvende olma ihtiyacı burada devreye giriyor işte. Yalnız tatil öncesi tavsiyeler yazımda bunların zararından bahsetmiştim. Tercih sizin.

8. Yara bandı, ağrı kesici, mide ilacı, ilaçlar: İkinci güvenlik ihtiyacımız da bu maddemiz. Mide ilacı da nereden çıktı demeyin. Çine gittiğinizi varsayalım yediniz bir hamam böceği midenize kramplar girmeye başladı. Psikolojik olarak bile etkilenip rahatsız olabilirsiniz. Ya da uzun yolculuktur tutar falan… Bedeni sağlama almak açısından siz ne olur ne olmaz alın bunları yanınıza.

9. Not defteri, kalem: Geldik sevgi, ait olma ihtiyacına.. Şimdidüşünün: Gezdiniz, eğlendiniz, yeni insanlarla tanıştınız, arkadaş oldunuz, yeni yerler keşfedip hikayelerini, tarihini öğrendiniz ve tüm bunları blogunuza yazacaksınız en kötü eşinize, dostunuza anlatacaksınız. E nerde kaldı tüm bu ayrıntılar? Alın bir not defteri, kalem hepsini yazın tek tek. Seyahatinizi hafızanızda daha canlı tutmaya yarar hem ileride unutulmasını bir yolla daha engellemiş olursunuz.

10. Deodorant, Parfüm: Şimdi de saygı ihtiyacı. O kadar gezeceksiniz, yorulacak, ter dökeceksiniz. Yazık değil mi yanınızda ki insanın burnuna? Kim güzel güzel kokmaz istemez ki! Fransızlar parfümü boşuna icat etmemişler. Önce kendimize sonra da karşımızdakine saygımız olsun! Ne olur bu maddeyi ‘es’ geçmeyelim. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki her madde aslında zirveye ulaşmak kendini gerçekleştirmek içindir. Hem öz güven hem de saygı için bu madde karşısında RESPECT!

11. Islak mendil, peçete, tuvalet kağıdı, çamaşır torbası: Diğer bir saygı basamağından ihtiyaçlarımız. Kamp yapıyorsanız bunlar kesinlikle temel ihtiyaçtır. Yalnız bir otele, hostele gidiyorsanız yine saygı ihtiyacı içerisine alabiliriz.

12. Epilasyon Malzemeleri: Kendini gerçekleştirmeden hemen önce ki son saygı ihtiyacımız epilasyon malzemeleri.. Şimdi hep kadınlar mı temiz olmalı erkekler kokarca olabilir mi bıdı bıdı gibi mazeretleri atlıyoruz. Eğer siz de epilasyon yapan bir erkek istiyorsanız diretin çevrenizdeki Dan Bilzerian kılıklılara! Sonra bırakalım gerisini onlar düşünsün.

13. Sinek ilacı: Kendini gerçekleştirme basamağına ulaşmış bulunuyoruz. Sinek ilacıyla nasıl kendimi gerçekleştirdim demeyin! Tüm doğal, yaratıcı, problem çözme ve hakikatin kabulü özelliklerimizi aktif etmiş durumdayız bununla birlikte. Özellikle kampa gidenler için problemin üstüne basıp zirveye ulaşmış olmaktır sinek ilacı.

Not 1: Atıştırmalıklar ve su da tabi ki temel ihtiyaçlardır. Bunları uzun uzadıya anlatmak istemedim.

Not 2: İlk maddelerin içeriğini genişletirsek;

Temel Kıyafetler

– İç Çamaşırı

– Çorap

– Pijama, Gecelik vb.

Kıyafetler

– Elbise, Bluz, Etek, Tshirt vb.

– Ayakkabı, Bot, Çizme, Terlik vb.

– Mont, Ceket, Hırka, Palto vb.

– Eldiven, Atkı, Bere, Şapka vb.

  • Mayo, Şort, Bikini vb.
  • Kemer, Saat, Aksesuar, Takı vb.

Bunlarla birlikte Maslow’un ihtiyaçlar piramidini bir kadın gezginin gözünden yeniden inşa etmiş bulunuyoruz ve daha iyisini yaptığımıza iddiaya girerim. Çantamız da hazır olduğuna göre bol pembe geziler!

“Kadınların Seyahat Çantasında Olması Gerekenler” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın