İtalya Yemek Kültürü

Bir İtalya yazısı ile tekrar karşınızdayım. Bu sefer, herkes tarafından sevilen yemekleri ile dünyaca meşhur İtalya Yemek Kültürünü tanıtacağım.

Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya coğrafi konumunun getirdiği avantajlar sayesinde böylesine çeşit dolu ve eşsiz bir mutfak kültürüne sahip diyebilirim. Uygun iklimi sayesinde zeytinyağı için zeytin, şarap için üzüm, makarna ve ekmek için buğday, sebze çeşitlerini, balık ve et türlerini doğal ve taze bir şekilde bizlere sunabiliyor. 

İtalyan mutfağı bölgelere göre büyük farklılıklar gösteriyor. Daha çok sebze ve hamur işleri ağırlıkta. Peynir ve şarap İtalyan mutfağının önemlileri arasında. İtalyan mutfağının dünya kendini tanıttığı yemekleri arasında pizza, spagetti ile bunların kendilerine özgü sosları, risotto, parmesan peyniri, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Geniş bir kahve çeşitliğine sahip olan İtalyan mutfağında özellikle espresso önemli bir yer tutar. Kahvaltı Kültürü ise geniş mutfak lezzetlerine sahip olmasının aksine yok denecek kadar az. İtalyanlar için genellikle kahvaltı kruvasan ve yanında espressodan oluşuyor. Öyle ki bizim kahvaltı soframızı gören İtalyanların ne kadar hayran kaldığını ve sırf bu sebepten Türkiye’de yaşamak istediğine şahit olmuştum. Bir İtalyan arkadaş ise ‘siz her sabah böylesine çeşitli bir kahvaltıdan sonra nasıl bu kadar zayıf kalabiliyorsunuz?’ diye sormuştu. 😊  

  Kısaca ülkenin meşhur yiyecek ve içeceklerine şöyle bir göz atalım:  

Şarap

İtalya dünyanın en çok şarap üretilen ülkesi ve dünyaya ihraçta üst sıralarda. Her şehrin kendine özgü bir şarabı var. Barolo, Brunello ve Chianti marka şarapları ise en meşhur olanları.  

İtalya’nın yemyeşil doğası ile meşhur Toskana bolgesinin üzümlerden yapılan şaraplarının (Chianti)  tadı da çok güzel üstelik fiyatları da çok uygun. Ben Floransa’ya gittiğimde 12€’ya almıştım bu şarabı.   Ayrıca Napoli ve Sicilya bölgesinin popüler içeceği limon likörü olan limoncello’yu da denemeden dönmeyin.   İtalya’da bir içki içeceğiniz zaman ya da yemek yiyeceğiniz bazı restoranlarda geçerli olan Tavalo ve Banco uygulamasına dikkat ediniz. Eğer oturarak içerseniz (Tavalo) bankoda ya da şöyle ayakta içip kaçayım derseniz (Banco) %50 ile %100 arası fazla bedel ödersiniz.  

Bira

Birada şarabın yanısıra yaygın olan diğer bir içki. Bilinen en iyi İtalyan bira markaları Moretti ve Peroni’dir.  

Kahve

İtalya deyince aklımıza ilk gelen sıcak içecek ise kahve. İtalya’ya gittiğinizde mutlaka espresso içmelisiniz. Oldukça sert olan bu kahve küçük fincanlarda sunulmaktadır. Gezerken yorgun düştüğünüz bir günün ortasında mutlaka bir fincan espresso denemelisiniz.  

Makarna

İtalyanca’da “hamur” anlamına gelen pasta kelimesi, İtalyan mutfağında önemli bir yer tutan makarna çeşitleri için kullanılan genel bir isimdir. Makarnaların bazıları ise, spaghetti, lasagne tagliatelle, fettuccine, pappardelle, fusilli, penne, maccheroni ve orecchiette isimlerini alır.

Pizza

Pizzanın 18. yüzyılın sonlarına doğru fakir Napolililerin yavan ekmeklerinin üzerine domates sosu sürmeleriyle doğduğuna inanılır. Daha sonra ise, Napoli’de başlayan bu yeni yemek kültürü, birçok şehirde seyyar satıcıların arabalarında yerlerini almış. Çeşitli baharatlar, peynirler, soğan, sarımsak, mantar, zeytin, mısır, patates, et, sebzeler ve daha birçok yiyecekle damak tadınıza uygun pizzalar hazırlanmaktadır. İtalya’nın pizzaları ile meşhur olduğunu biliyoruz ancak siz bir de Slovenya’da pizza yemeyi deneyin derim. Ljubljana yazımda bahsettiğim gibi Slovenlerin pizza yapımında İtalyanlara fark atabileceğine inanıyorum.  

Peynir

Mozzarella, parmesan ve ricotta gibi zengin peynir çeşitlerine sahip İtalyanlar, peynirde de dünya mutfak kültüründe yerlerini almışlar. İtalya’ya gittiğinizde lezzetli peynirlerini denemeden dönmemenizi tavsiye ediyorum.  

Tiramisu

Türkiye’de tarifine tam uygun olarak tadamadığımız dünyanın hemen hemen her yerinde meşhur İtalyan tatlısı tiramisu.  

İtalyanca “beni al” anlamına gelen tiramusuyu ana vatanında tatmak ise ayrı bir zevktir.  

Bir Cevap Yazın