İnternet Olmadan Bir Hiç miyiz?

Televizyon devri kapanıyor mu artık? Yani 5.000 tl verdiğimiz görüntülü cihazdan internet olmadan hiçbir yararlı programı izleyemeyecek miyiz? Sadece evlilik programları, yarışmalar, entrika dolu diziler mi olacak!? Ya daa… Ücretli kanallar ve internet olmadan bir hiç mi olacak televizyon?

Şu sıralar internet üzerinden ücretli yayın yapan ve abone olup izleyebildiğiniz bazı kanallar var biliyorsunuz ki. Bunlardan en ünlüsü Netflix. Eminim duymayan yoktur. Netflix olmadan ne yapıyor muşuz merak ediyorum.. Diziler, filmler, belgeseller, şov programları vs. her şeyi bulabiliyorsunuz içinde. Benim beğenebileceğim bir yayın yok diyemezsiniz yani. Üstelik yayınladıkları tüm dizi ve filmlerin kalitesinin ne kadar yüksek olduğu dilden dile dolaşır halde. Peki nereden çıktı bu ücretli kanal fikri? Netflix’in geçmişi nereye dayanıyor? Başarısının Sırrı Nedir? Neden kaliteli bir yapım için sürekli ücret ödemem gerekiyor? Televizyon tüm bunlar için yeterli değil miydi? Tüm bu sorulara cevap vermeden önce kısaca Netflix’ten bahsedelim.

Netflix’in Tarihi

Netflix 1997 yılında ABD’de DVD kiralama servisi olarak kurulmuş bir şirket. Abone olduğunuz paketlere göre evinize posta servisi ile DVD gönderiyor. Siz bunları seyrettikten sonra internetten yenisini sipariş ederek eskilerini de yine posta yoluyla geri gönderebiliyordunuz. 25 Şubat 2007’de 1 milyarıncı DVD’sini teslim eden firma 2015 verilerine göre dünya çapında 57,4 milyon abone sayısına ulaşmış. Daha sonraları ise Netflix dijital dünyaya ayak uydurarak internet üzerinden film kiralama hizmetini sunmaya başlamış. Birçok farklı platformda uygulama geliştirerek, sürekli olarak abone sayısını genişleten Netflix, 130 ülkede daha servis vermeye başlayarak dünyanın en büyük dijital içerik sağlayıcısı olma yolunda ilerliyor. 

Buraya kadar olan yazılanlar sadece Netflix’in kısa bir tarihi. Uzun ve zorlu bir süreçten geçtiği açık. Ancak onu asıl bilinir kılan ve popüler yapan geçiş yıllarda yaptığı DVD kiralama işi değil.  Las Vegas’da düzenlenen CES‘te (Consumer Electronics Show /Tüketici Elektroniği Fuarı) Netflix CEO’su ve ‘binge watching’ yani dizilerin bütün bölümlerini arka arkaya izleme kavramının yaratıcısı olan Reed Hastings, 130’dan fazla ülkede erişilebilir olduklarını açıklıyor. “Global bir televizyon şebekesinin doğuşuna tanıklık ediyorsunuz şu anda,” diye başladığı konuşmasını “Artık bütün dünyadaki tüketiciler Singapur’dan St. Petersburg’a, San Fransisco’dan Sao Paolo’ya bütün dünyayla aynı anda, beklemeden istediğini izleyebilecek. İnternetin yardımıyla gücü alıyor, nerede, ne zaman, hangi cihazla izleyeceğine kendi karar versin diye, tüketicinin avucuna koyuyoruz,” diye de sürdürüyor. Peki onu bu kadar popüler yapan başarı sırrı nedir?

Netflix’in Başarısının Sırrı Nedir?

Netflix’in bu başarısının asıl nedeni uzun yıllar çabaları ve çalışmaları olduğunu söyleyebilirsiniz veya en büyük başarısı reklamlarının kalitesi ve tanıtımının işini bilen ellerde olduğunu da diyebilirsiniz. Bence her ikisi de geçerli bir neden. Ancak ana nedeni bence buldukları bu fikri insanlara nasıl pazarlayacaklarını bilmeleri. Ve her ne derseniz deyin Netflix’in bence en büyük başarısı insanlara on bölümlük mini bir diziyi para karşılığı satabilmektir.

Ücret Ödemeyelim de Ne Yapalım?

Günümüzde televizyon denen kutu içerisinde o kadar işe yaramaz, gereksiz, beyin yıkayıcı programlar yayınlanıyor ki Netflix adeta bir kurtarıcı gibi çıktı piyasaya. Aynı programlardan, dizilerden sıkıldınız mı? Buyurun size sınırsız ‘kaliteli’ yapım. Bu kalite kavramı kime göre neye göre bilmiyorum. Lakin kalitesini giderek düşürdüğü ve bir adet beyin yıkama yayıncısı olmaya başladığının sinyallerini vermeye başladı bile. Sonuçta medya dediğimiz şey propagandayı yaymanın en etkili ve basit yolu değil mi?

Netflix’e ulaşmak da bu sebepten dolayı çok kolay aslında. Netflix’e sadece akıllı televizyon ve bilgisayarlar üzerinden değil, iOS, Android ve Windows cihazlardan, oyun konsolları PlayStation ve Xbox, Google Chromecast, Apple TV ve Blu-ray oynatıcılarla Netflix servislerine erişmek mümkün. Üstelik çok cüzi bir rakama siz de aylık abone olup kendi tabirleriyle ‘kalite kokan’ yapımlarından faydalanabilirsiniz. Yani her şey sizler için imajı yine ve yeniden.

Netflix’i Övelim mi Sövelim mi?

Sonucunda ise tek verdiğiniz şey para mı peki? Kişisel bilgileriniz, hangi tür filmleri, yapımları izlediğiniz, karakteriniz, kişiliğiniz, seçimleriniz, beğenileriniz… Kısaca sizi siz yapan her şeyi biliyorlar. Bilmek kalmayıp yavaş yavaş kendi istedikleri yöne doğru çekiyorlar. Televizyon kanallarının itibarının düşmesini biz istemiş olamayız hele hele üstüne yeniden ücret ödeyip bir dizi izleyeyim deme mantığını biz ortaya atmamışızdır değil mi? Yoksa bu bildiğin kendi ayağına kurşun sıkmak.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise Netflix’te binlerce film ve TV dizisi var ama bu içeriklerde coğrafi kısıtlamalar uygulanıyor. Yani, siz aylık ücretini ödeyip abone olsanız bile sadece Netflix’in Türkiye’ye sunduğu içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Kısacası ülke bazında bile ayrıma gidiyor. Hmm bakalım Türkiye’de şöyle acıklı, bol entrikalı veya kanlı çatışma dolu içerikler yayınlayalım. Bakalım nasıl tepki verecek abonemiz olan ülke halkı. Eminim bu düşünce sadece benim aklıma gelmemiştir.

Biraz olsun düşünce bu tür çıkarımlar yapmak çok kolay aslında. Bu zamana kadar televizyon ile yaptıklarını her ay üstüne para alarak yapacaklar. Üstelik daha özel bir kitleyi istedikleri gibi hedef alarak. Eh tüm bunları söyleyip sövmemek olmaz.

Peki her şeyi bilerek ben izlemiyor muyum Netflix ve gibilerini. Tabi ki izliyorum ama bunların farkında olarak. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki günümüz çevreden gelen mesajları eleyip seçmekle geçiyor. Biraz seçici olup olayların farkında olursak hiçbir dizi karakteri bizim duygularımızla ve düşüncelerimizle oynayamaz.

Şimdi yeniden övmeye ve izlemeye devam edebilisiniz.. 😉

“Ben, manevi miras olarak hiç bir ayet, hiç bir dogma, hiç bir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.” 

– Mustafa Kemal ATATÜRK

Bir Cevap Yazın