Birincisine buradan ulaşabileceğiniz Instagram’da Takip Ettiğim 13 Faydalı Hesap içeriğimin devamı ikinci yazımı da çok geçmeden paylaşmak isterim. 🙂 E, hadi öyleyse…

1. Denemen Lazım  @denemenlazim

Seyahat, kültür-sanat, keşif, ilham, tarif, moda, bakım, spor vb. pek çok konudan içerikleri okuyucularına sunan bir deneyim ve içerik paylaşma platformu denemen lazım. Deneyimlerini paylaşan ve denemen lazım için içerikler hazırlayan da bir yazar topluluğu bulunuyor. İsterseniz siz de üye olup deneyimlerinizi paylaşabiliyorsunuz yani. Paylaştıkları anlamlı görseller altına yazdıkları vitamin dolu bilgiler hayatınızda yeni kapılar arayabiliyor. Bir Göz atmayı Deneyin Derim! 😉

View this post on Instagram

Sevgili sanat severler İstanbul güncel sergi takvimi geldi. Sanat dolu bir hafta sonu dileriz! ⭐️ (📸: Bizi nostaljik bir yolculuğa çıkartan Halil Altındere 'nin Abrakadabra isimli sergisinden) 👇🏻👇🏻👇🏻 🖼 @artxist : Murat Palta ”All Work And No Play" / 19 Ekim'e, 🖼 @annalaudel.gallery: “Intergalactic” / 20 Ekim'e, 🖼 @pgartgallery: Hasan Pehlevan “Anı(t)sal Tahribat” / 25 Ekim'e, 🖼@artonistanbul: Part Whole II / 26 Ekim’e, 🖼 @pilevneligallery (Mecidiyeköy): Cleon Peterson “Güneşin İçine Bak” ve Erdoğan Zümrütoğlu “Tuz Zamanı” ve Johan Creten “The Vivisector” / 27 Ekim'e, 🖼 @pilevneligallery (Dolapdere): Tobias Rehberger “Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur” / 2 Kasım’a, 🖼 @bilsart: Pelin Kırca “Memento Mari” // 2 Kasım’a kadar 🖼 @piartworks: İz Öztat “Suspended” / 2 Kasım'a, 🖼 @yapikredibomontiada: Erdil Yaşaroğlu “Oyun” / 3 Kasım'a, 🖼 @tutundeposu: Dilek Winchester "Boşluk ve Kaide" / 3 Kasım'a, 🖼 @elgizmuseum "Dünyada Hayat Var mı?" 10. Teras Sergisi / 3 Kasım'a, 🖼 @evasanatgalerisi: Zeynep Aslanoba “En Güzel Günün Ertesi Günü” // 6 Kasım'a, 🖼 @istanbulbienali: Yedinci Kıta / 10 Kasım'a, 🖼 @tutundeposu: Şimdi Tarih Olduğunda / 10 Kasım'a, 🖼 @istanbulmodern: İki Arşiv Bir Seçki: Ara Güler’in İzinde İstanbul / 17 Kasım’a, 🖼@evliyagildolapdere: Tek Bir Usta Seç – Doğa / 17 Kasım'a, 🖼@signsmoments: Light Like A Bird, Not Like A Feather // 24 Kasım’a kadar 🖼@thepillofficial / Leylâ Gediz "Denizens" / 26 Kasım'a, 🖼 @mesher_official: Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik / 22 Aralık'a, 🖼 @sadberkhanimmuzesi: Yazıda Ahenk ve Renk / 22 Aralık’a, 🖼 @salt_online: Nur Koçak “Mutluluk Resimlerimiz” / 29 Aralık'a, 🖼 @issanat: Kibele’nin Hafızası // 31 Aralık’a kadar 🖼 @sakipsabancimuzesi: Avni Lifij, Çağının Yenisi // 12 Ocak 2020'ye, 🖼 @aragulermuzesi: Sinem Dişli "Oyuklar ve Höyükler: Göbeklitepe'ye Bir Bakış" / 15 Ocak 2020'ye, 🖼 @istanbulmodern: Canan Tolon “Sen Söyle” / 2 Şubat 2020'ye, 🖼 @arteristanbul: Altan Gürman Retrospektif Sergisi / 9 Şubat 2020'ye, 🖼 @borusancontemporary: Bill Viola “Geçici” / 13 Eylül '20'ye, Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II / 8 Mart '20'ye kadar izlenebilir

A post shared by DENEMEN LAZIM️ (@denemenlazim) on

2. Teyitorg @teyitorg

Teyit org yeni keşfettiğim fakat yaptıkları işin kutsallığından bağımlısı olduğum bir sayfa. Neden mi? İnternet üzerinde gördüğünüz her sahte haberin doğrusunu yayınlayarak doğru ve gerçek haberciliğe büyük bir katkıda bulunuyorlar çünkü. İnternette ki şüpheli bilgileri inceleyen bu doğrulama platformunun kurucusu ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci Mehmet Atakan Foça.

“Sosyal medya, bireyin aklını kalabalığın iradesine bırakarak güruhun hareketine kapıldığı linç kültürünü alevledi. Bu alev, günden güne yangına dönüşürken, hedef göstermeyi fiziki alana taşıyarak kutuplaşmayı dinamik tutuyor.” 

Mehmet Atakan Foça

3. Wannart @wannartcom

Kendini Türkiye’nin bağımsız kültür sanat içerik platformu olarak adlandıran Wannart, müzikten tasarıma, sinemadan sanata pek çok alanda kaliteli içerikler sunuyor. Özellikle instagram hesabından eserler ve sanatçılarını paylaşarak bilgi vermesi kendilerini takip etme nedenim. Ayrıca sinema ile ilgili ön yargısız ve net paylaşımları da dikkate değer.

4. Beyhan Budak @beyhanbudak

Karşınızda aldığı eğitimlerle dolu dolu bir insan, Beyhan Budak. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Budak, Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik akabinde İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümlerinde yüksek lisans yapıyor. Birçok televizyon ve radyo programında da proje üreterek, psikoterapi, psikolojik danışmanlık ve kurumlara eğitim hizmetleri de veriyor. Gel gelelim kendisi sosyal medyanın video içeriği üretici kısmında daha çok tanınıyor, yani bir de youtuber. Ben de kendisini ilk youtube videoları sayesinde tanıdım. Psikoloji ile ilgili ürettiği içerikleri diğer sosyal medya mecralarında da aktif olarak paylaşması ise bence harika!

5. Biyoteknoloji @biyoteknoloji

Yaklaşık 200 bin takipçili bilimsel konularda içerik üreten bir platform biyoteknoloji. Daha çok güncel bilimsel haberleri takipçileri ile paylaşıyor olmaları sloganlarının da hakkını veriyor. Gerçekten de geleceğe imza atıyorlar! Paylaştıkları içeriklerin kaynaklarını da makalenin sonunda paylaşmayı es geçmiyorlar. Yani bilginin nereden geldiği ve doğrulanabilirliği de muamma değil. Öyle gözüküyor ki yaptıkları işi önemseyen bir ekip var arkasında bu platformun. Bilime karşı az biraz merakınız varsa bir göz atmalısınız!

View this post on Instagram

Araştırmacılar, 3 bin yıldan daha önce yaşayan tarih öncesi annelerin bebeklerine küçük hayvanlar şeklinde üretilmiş çömlek biberonlar verdiğini ve bunun "çocuklarına yönelik sevgi ve ilgilerini sınırsızca gösterdiklerini" ortaya koyduğunu söylüyor. Bilim insanları yaklaşık MÖ 1200'e tarihlenen Bronz Çağ'a ait çocuk mezarlarında, içinde hayvan sütü kalıntıları bulunan bir kap keşfetti. Bu kap bir bebeğin eline sığacak kadar küçük ve bebeğin emebileceği küçük bir emzik ağzı bulunuyor. Yeni keşif, bu çağda yaşayan tarih öncesi bebeklerin anne sütünden kesildiklerinde hayvan sütü içtiklerine dair ilk kanıt oldu. Hayvan sütü kullanılarak çocuğun sütten daha erken kesilmesi, annelerin çocuklarını emzirirken meydana gelebilen doğurgan olmama sürecinin kısalmasına yardım etmiş olabilir. Avcı-toplayıcılar yaklaşık her 5 yılda bir çocuk sahibi olabiliyorken, tarıma geçen ilk topluluklar muhtemelen her birkaç yılda bir çocuk sahibi olabiliyordu. Bilim insanları bu küçük kapların Neolitik Dönem'de neden "doğum oranı patlaması" yaşandığını açıklayabileceğini düşünüyor. Bilim insanları, Bavyera'daki çocuk mezarlarında keşfedilen üç tarihi biberonu inceledi. Bunlardan ikisi erken Demir Çağ'ında MÖ 800'le MÖ 450 arasına tarihlenen, biri geç Bronz Çağ'ında MÖ 1200'le MÖ 800 arasına tarihlenen mezarlardı. Bu parçalar yaşları 0'la 6 arasında değişen çocukların yanında bulundu. Çapları 5'le 10 cm arasında değişen bu biberonların bebeğin ağzına sığacak son derece dar ağızlıkları vardı. Emzik ağızları o kadar küçüktü ki ne için kullandıklarını belirlemek zordu ve araştırmacılar analizleri tamamlayana kadar hasta yetişkinler veya yaşlıları beslemek için kullandıklarını düşünüyordu. İçlerinde ne bulunduğunu anlamak için bilim insanları hayvan ürünlerinde bulunan yağ asitleri üzerinde kimyasal analiz gerçekleştirdi. Bulunan kaplardan ikisinde geviş getiren bir hayvanın, diğerindeyse geviş getirmeyen bir canlının sütünün kullanıldığını keşfettiler. Nature'de yayımlanan araştırma, tarih öncesi kültürlerde çocuğun sütten nasıl kesildiğini inceleyen ilk çalışma oldu. Benzer kaplar antik Roma ve Yunanistan'da da keşfedildi. Kaynak: https://bit.ly/2Ma29Zf

A post shared by Biyoteknoloji (@biyoteknoloji) on

6. Fil’M Hafızası @ filmhafizasi

Film önerisi denince aklıma gelen ilk sosyal medya platformu Fil’m hafızası oluyor. Çok iyi film önerilerinle kalmayıp neden izlenmesi gerektiğini ve konusunu da paylaşıyorlar. Dahası sadece öneriler değil film ve sinema severler için pek çok etkinlik ve atölyeleri bu sayfada bulabilirsiniz. Bence Fil’M Hafızası ile yeni filmler Keşfetmek Çok Keyifli!

7. Bi Kot Bi Tişört @bikotbitisortmag

Dünya magazin dedikodularını, kim, nerede, ne yapıyor sorunsallarını ve ünlülerin bol entrikalı yaşamlarını izlemeyi hangimiz sevmiyoruz ki?  Bi Kot Bi Tişört’ün çıkış noktası aslında moda ancak ben, kim ne giymiş, kime ne daha çok yakışmıştan ziyade kim kiminle sorularının cevaplarını almayı seviyorum. İtiraf edin, siz de öyle. 🙂 Kendisi blog yazarı olarak başlayan hobisini işe çevirip yazılarıyla ilgili kitaplar da çıkaran bir kişi. Nam-ı diğer Pink Freud bence bloggerlık işini hakkıyla yapan sayılı kişilerden. Ben daha blog nedir bilmezken kendisinin yüzlerce yazısı varmış. (Baya baya okudum tüm yazılarını, hala daha okuyorum.) Aslında yazdığı konular dışında üslubu da çok hoşuma gidiyor. Alaycı tavrı, kullandığı salaş, sokak dili ve eğlenceli paylaşımlarıyla 500 bin takipçiyi bile geçmiş durumda şu an instagramında. Ne diyim yolu açılmış zaten, darısı başımıza! 🙂

8. Event Mag @eventmag

Event Mag, adından da anlaşılacağı üzere bir etkinlik duruyu platformu. Daha çok müzik ve sanat etkinlik duyuruları ile yer alıyor sosyal medyada. Diğer sayfalar kadar popüler olmamasına şaşırıyor olsam da henüz keşfedilmemiş bir cevher olduğuna eminim. Etkinlik duyuruları dışında yaptığı diğer paylaşımlar da dikkat çekici ve takip edilesi üstelik.

9. Yeşilist.com @yesilistcom

Yeşilist, 2010 yılında Türkiye’nin ilk yeşil rehberi ve sürdürülebilir yaşam platformu olarak kuruluyor. İlk başta sürdürülebilir, temiz ve çevre dostu üretim yapan firmaların listelendiği bir rehber olarak tasarlanan bu platform zaman içerisinde gelişerek hem online hem de offline olarak hizmet veren bir oluşuma dönüşüyor. 60’dan fazla yazarı, yüzlerce firma barındıran bir rehberi, binlerce makalesi plan yeşilist, yeşil yaşam konusunda bilgilendirmek, eğitim ve atölyeler düzenlemek, yeşil danışmanlık yapmak, sürdürülebilirliğin her alanına dair istek, merak ve ihtiyaçlarını karşılamak adına, sitesinde, instagramda ve diğer sosyal mecralarda çalışmalarına devam ediyor.

View this post on Instagram

Daha fazla tüketmeniz gereken 5 süper gıda⁣ ⁣ Süper gıda dediğimizde, genellikle içerisinde birden fazla vitamin ve mineral barındıran ve az miktarda tüketildiğinde sağlığa etkileri beklenildiğinden çok daha fazla olan besinlerden bahsediyoruz.⁣ ⁣ İşte size süper gıdaları daha iyi anlamanız için 5 süper örnek:⁣ ⁣ #1 Koyu yeşil yapraklı yeşillikler⁣ Karalahana, pazı, ıspanak, roka ve marul gibi yeşilliklerden bahsediyoruz. Kalsiyum, lif, protein ve bol bol vitamin içeren bu yeşillikler, her atıştırmayı ve yemeği destekleyecek ve güçlendirecek seçenekler.⁣ ⁣ 100 gram pişmiş ıspanakta günlük ihtiyacın yüzde 39’u yani 157 mg civarında magnezyum bulunmakta. A, C, K vitaminleri ve demir içeren bu yeşillikler aynı zamanda hücrelerinizi koruyan ve kanser riskini düşüren bitkisel bileşiklere de sahip.⁣ ⁣ #2 Avokado⁣ Biraz pahalı olsa da, avokado potasyum ve lif kaynağı olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı yağların en iyi örneklerinden, tekil doymamış bir yağ kaynağı.⁣ ⁣ Avokadonun 100 gramında günlük ihtiyacınızın yüzde 15’ine denk gelen 58 mg magnezyum bulunmakta. B ve K vitaminleri, potasyum ve yüksek oranda lif içeren avokado aynı zamanda enfeksiyon riskini azaltan doyurucu bir besin.⁣ ⁣ #3 Zencefil ve sarımsak⁣ Bu iki süper gıda yemeklere müthiş aromalar katıyor. 20 gram sarımsak manganez ve B vitamini için günlük ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılarken, 100 gram zencefil ise magnezyum ve C vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unun karşılayacaktır.⁣ ⁣ #4 Kivi⁣ Her ne kadar çoğu meyve bir süper gıda olsa da, kivi hem bir C vitamini deposu hem de çok iyi bir lif kaynağı olduğundan öne çıkmakta.⁣ ⁣ 100 gram kivi günlük C vitamininizin yüzde154’ünü karşılarken, aynı zamanda K vitamini ihtiyacınızın yüzde 34’ünü, bakır ihtiyacınızın ise yüzde 14’ünü ve lif ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılamakta.⁣ ⁣ #5 Siyah çikolata⁣ İçinde katkı maddesi bulunmayan, yüzde 70 ve üzeri kakao içeren bitter çikolatalar leziz olmasının yanında aynı zamanda flavin proteinleri ile besleyici özellikler de taşıyor.⁣ ⁣ 20 gram siyah çikolatada 3,3 mg demir bulunmakta ve bu da günlük ihtiyacınızın yüzde 20’sine denk geliyor. #süpergıda #süpergıdalar #sağlıklıbeslenme

A post shared by yesilist.com (@yesilistcom) on

10. Sıfır Atık @sifir.atik

Sade hayat, az eşya ve bilinçli tüketim konularına olan eğilimimden dolayı keşfettiğim ve severek takip ettiğim platformlardan biri de Sıfır Atık oluyor. Yeşilist gibi bir topluluk değil Sıfır Atık, ancak tek kişilik bir ordu diyebiliriz. 🙂 Yöneticisi yeşil yaşam ve sürdürülebilirlik ile ilgili tüm etkinliklere katılıyor, edindiği bilgileri paylaşıyor ve uyguluyor. Bu tarz çevre ve doğaya duyarlı, geleceği düşünen ileri görüşlü insanların kişisel blogları benim çok hoşuma gidiyor. Daha da çoğalmaları dileğiyle…

11. Yazan Okur @yazanokurcom

100 bin takipçili Yazan Okur bir kültür, sanat, ve edebiyat sayfası. Çoğunlukla edebiyat ile ilgili yaptığı paylaşımlar ve verdiği tavsiyeler benim radarıma giriyor. Edebi eserlerden yaptığı alıntılar, yazarların anlamlı sözleri, haftanın önerilen başlıkları içeriklerinin dikkat çekici olması bir yana instagram post düzeni ve designına da önem veriyor. Hem göze hem de hafızaya hitap eden bir platform kısacası.

12. Biz Evde Yokuz @bizevdeyokuz

İki beyaz yakalının kurumsal hayatlarını bırakıp yollara düşmesi ve maceralarını bizlerle paylaşmaya başlaması çokta yabancı gelmese gerek. Son birkaç senedir pek çok gezgin kişinin de çıkış noktası işlerini bırakıp yollara düşmesi oluyor genelde. Ancak Bilgehan ve Duygu ikilisinin maceraları hepsinden eskiye dayanıyor. Bu akımı başlatan ilk gezgin çiftlerden biri diyebiliriz onlar için. Sonraları kendi işlerini kuran ve sevdikleri her şeyi hayatlarına bir bir ekleyen bu ikilinin bence eski olması bir yana en dikkat çeken yönleri samimi olmaları. Seyahat etmeyi ve yeni maceralara atılmayı gerçekten severek yapıyorlar. Bunları paylaşırken de içten ve mütevazi bir dil kullanıyorlar. Sıcacık seyahat, mekan, aktivite keşifleri için birinci ağızdan bir tavsiye istiyorsanız kesinlikle takip etmelisiniz.

View this post on Instagram

San Francisco… Uğruna şarkılar yazılan, dünyadaki tüm inovasyonun lokomotifi, son yüzyılın en büyük devrimlerin olduğu yer. Kaçıncı gelişim; açıkçası ne özelliği var da dünyanın kalbi olmuş çözebilmiş değildim. Meğer bu şehrin kodunu kırmak için buradaki teknoloji çevrelerinden başarılı bir arkadaşınızın olması gerekiyormuş. Bu gidişimizde Bilgehan’ın ODTÜ’den arkadaşının evinde kaldık. Kendisi Udemy’nin kurucu ortaklarından. Sayesinde bizim için inanılmaz kafa açıcı ve ilham verici bir gezi oldu. Buradaki iş adamları artık Maslow’un piramidinin o kadar yukarılarında dans ediyorlar ki, kimsenin para kazanmak için iş yaptığı yok. Herkes dünyayı değiştirecek sonraki büyük şeyi bulma kafasında (ve tabi egosunda). Gerçekten uçuyorlar. Hayallerde sınır ya da imkansız diye bir şey yok, bir fikir dünya için pivotsal nitelikte ve arkasındaki ekip parlak olsun yeter. Her türlü kaynak bir şekilde yaratılıyor. Burada yaşamıyor ama Elon Musk bahsettiğimiz tip insanları anlatmak için iyi bir örnek. AirBnB, Google, Facebook, Pinterest, Whatsapp gibi birçok “game changer” şirket de zaten burada. İnsanlar resme bu kadar yukarıdan bakınca tahmin ederseniz ki kim ne giymiş, kiminle ne yapmış gibi şeyler aşırı önemsiz detaylar kalıyor. O yüzden insanlar çok özgürler. Toplumsal baskı yok ama o büyük fikri yapan kişi olmak için içeriden gelen büyük bir baskı var. Bununla birlikte beyinler işten fazlasıyla yandığı için kafayı boşaltmak için birçok araç var. Yoganın bin türü, enerji koçları, şifacılar, esctatic danslar, şunlar bunlar. Dünyadaki başka hiçbir yere benzemiyor ama turist olarak gezerken bunu pek fark edemiyorsunuz. Burayı çok güzel anlatan ve çok eğlenceli bir dizi var Silicon Valley diye. Tavsiyemiz olur.

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

13. Boyutsuzluk @boyutsuzluk

Eğer bencillik yapmak isteseydin ve bunu paylaşamam sadece ben bilmeliyim dediğin bir sayfa olsaydı ne olurdu derseniz işte bu sayfa, boyutsuzluk olurdu. Kendilerini Merak Etmekten Vazgeçemeyen ve Öğrenmekten Keyif Alanların Dijital Dergisi olarak tanımlasalar da bence bu birkaç kelimeden daha fazla şey aktarıyorlar okuyucularına. Psikoloji ile ilgili içerikleri ilginç ve dikkat çekici başlıklar altında okuyucuyu sıkmadan paylaşıyorlar. Yaratıcı, bilimsel, ilgi çekici, sade ve bir o kadar dolu bir sayfa kısacası.

Sizin de İnstagram’da takip ettiğiniz bunlardan farklı faydalı sayfalar var mı öğrenmek isteriz. 😉