Instagram’da Takip Ettiğim 13 Faydalı Hesap

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli pek çok şeye vaktimiz kalmadı neredeyse. Her işimizi hesaplarımızdan hallediyor üstüne üstelik elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonumuzla kalan boş vakitlerimizi öldürüyoruz. Neden bunu yapıyoruz’u çoktan geçtiğimiz bu günlerde asıl soru nasıl daha etkili kullanabiliriz oldu sanırım. Tek kullandığım ve vakit harcadığım sosyal medya hesabım instagram olduğu için ben de bu soruya farklı çözümler ürettim. İlgi duyduğum alanlarda takip ettiğim farklı hesapları sizlerle de paylaşmaya karar verdim. İşte Instagram’da Takip Ettiğim 13 Faydalı Hesap:

1. Great Big Story @greatbigstory

Great Big Story aslında bir Youtube kanalı. CNN tarafından desteklenen bu projede dünyanın farklı bölgelerinden 2-3 dakikalık mini belgeseller üretiliyor. Kültürleri ve insanları birbirine yakınlaştıracak olan tek şeyin hikayeler olduğunu düşünen bu proje, özellikle dikkat dağınıklığının maksimum olduğu günümüzde insanları yormadan, kısa belgeseller üreterek görevini şahane bir şekilde yapıyor diyebiliriz. Bu açıdan kaliteli mini belgesel izlemek ve farklı insan öyküleri görmek isteyenler için çok ideal bir hesap.

2. Kreatifbiri @kreatifbiri

Kreatif biri, bilim, teknoloji, kültür, sanat gibi birçok konuda fikir edinebileceğimiz bir hesap olarak karşımıza çıkıyor.

Amacının insanların bilgi birikim seviyesini arttırmak ve farkındalık sağlamak olduğunu belirten platform, bilgi birikiminiz ve farkındalığınız yoksa yaratıcı da olamazsınız, kendinizi de gerçekleştiremezsiniz, faydalı bir birey de olamazsınız teziyle hareket etmekte. Bu bağlamda tamamen gönüllü ekibiyle özgün içerikler oluşturan, seminerler düzenleyen, etkinlikler ve çeşitli işbirlikleri yapan bir instagram sayfası ve üstelik internet sitesi.

3. Bilimolojicom @bilimolojicom

Bilimsel bilmecelerle zihninizi zorlamak istiyorsanız eğer; @bilimolojicom sizin için biçilmiş kaftan!

Bilimoloji, sitesi de bulunan bir instagram sayfası olmakla birlikte bilime önem veren ve birikimlerini paylaşmak isteyen bilim insanlarının bir araya gelmesiyle kurulmuş bir platform. Bilimle ilgili farklı alanlarda takipçilerini aydınlatmanın ilk hedefleri olduğunu belirten sayfa yöneticileri mottosu olan “şaşırmak için çok nedenimiz var” olduğunu göstermeye çalışıyorlar.

4. Trt2 @trt2

Doğrusu bu sitede en sıkı takipçisi olduğum sayfalarda biri Trt2. Türk televizyonculuk tarihindeki ayrıcalıklı mirasını devam ettiren TRT 2, instagram sayfasında da edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye kültürün ve sanatın her alanında paylaşımlar yapıyor.

5. Türk işi minimalizm @turkisiminimalizm

Eminim minimalizm akımı ile ilgili birkaç şey duyan, bilen biri bile bu sayfayı biliyordur. Minimalistim diyenlerin ise ilk takip ettikleri sayfa olsa gerek. Çünkü yöneticisi ve blogunun da yazarı olan Hale Acun Aydın, minimalizm akımını duyurmak ve yaymakla kalmıyor, araştırıp paylaştığı her şey ile bu akımı tam olarak yaşayan nadir insanlardan biri. Minimalizm ile ilgili ne öğrenmek isterseniz Türk İşi Minimalizm sayfasında bulabilirsiniz.

6. Uplifers @uplifers

Kendini “yaşam koçu ve kişisel gelişim uzmanı” olarak konumlandıran uplifers sitesi bu alanda kendini geliştiren yazarlar topluluğundan oluşuyor. Sitesinde yer alan bilgilendirici ve motive edici yazıların yanı sıra instagram sayfasından da anlamlı ve gününüzün iyi geçmesini sağlayabilen yazılar ve içerikler paylaşıyorlar. Kesinle takip etmeye değer! (Uplifers’dan esinlendiğim bir içerik: Gerçekleri Sorgulama Zamanı: 50 Soruda Sen Kimsin?)

View this post on Instagram

#MotivationMonday Pazartesiye haftalardır cevap veremediğiniz maillerle, birikmiş ve yapılmayı bekleyen işlerle, sonu görünmeyen yapılacaklar listesiyle başlayanlardansanız yalnız değilsiniz. Erteleyenler kulübüne hoşgeldiniz! 🔍Erteleme alışkanlığı, en basit haliyle belirli bir anda yapıyor olmanız gereken şeyi yapmak yerine; daha çok keyif aldığınız ya da size daha iyi hissettiren şeyler yaparak, asıl yapmanız gereken şeyi erteleme davranışıdır. 🔎Neden erteliyoruz? Erteleme alışkanlığının en belirgin göstergesi işleri öncelik sırasına göre yapamamak. 🔎Erteleme davranışının alışkanlık haline gelmesinin ardında ise birçok farklı sebep bulunabiliyor: 👉🏻Başarısızlık korkusu 👉🏻Sevilmeyen bir işte başarılı olup o işle ilgili daha fazla sorumluluk verilmesi endişesi 👉🏻Mükemmeliyetçilik 👉🏻Nereden başlanacağı konusunda kararsızlık yaşamak 👉🏻Yapılması gereken işi anlamlandıramamak 🔎Erteleme alışkanlığından kurtulmak için: ☕️Farkedin. Çalışmaya başladığınız bir saat içinde işinizin uzamasına sebep olabilecek neler oldu? Kaç kahve içtiniz, kaç kez tuvalete gittiniz, sosyal medyada ya da başka işlerde kaç dakikanızı geçirdiniz? 📝Yapılacaklar listesi oluşturun ve işlerinizi tamamladıkça üstünü çizin. Tamamladığınız işleri somut olarak önünüzde görmeniz yapılması gerekenleri tamamlamanız konusunda sizi motive edecektir. 🎉Yapmanız gereken önemli bir işi tamamladığınızda mola verin ve kendinizi ödüllendirin. 👥Zorlandığınızda yardım isteyin. ⏱Yapacağınız işleri önceden planlayarak hepsine birer zaman hedefi koyun ve hedeflediğiniz sürede tamamlamaya çalışın. 🔎Erteleme davranışından kurtulmanın en etkili yöntemi hemen harekete geçmektir. Başladığınız an ertelemenin kırılma noktasıdır! Mutlu haftalar! . 🎨: @gemmacorrell & @gurukafa Thank you for the amazing illustration and inspiration! . #MotivationMonday #uplifers#iyihisset #iyiyaşa #motivasyon#mutluluk #wellness #createlove#psychology #wellbeing #happiness #procrastination #procrastinate #procrastinating #erteleme #ertelemeyin

A post shared by Uplifers (@uplifers) on

7. The Magger @themagger

Yine ilgi duyduğu alanlarda yazılar yazıp paylaşan yazarlar topluluğunun olduğu biri site arıyorsanız buyurun The Magger ile tanışın. Kültür-Sanat, Müzik, Sinema, Mekan ve Seyahat gibi alanlarda öneriler ve içerikler paylaşan bu ekip yazdıklarının da hakkını veriyor. Özellikle İstanbul ile ilgili paylaştıkları mekan tavsiyeleri içimin gitmesine neden oluyor. Diğer şehirlerle ilgili de mekan paylaşımları yapmaları beni kendilerine daha çok bağlayacaktır.

View this post on Instagram

Bizce kitap okuma zevki, kitapçılarda başlar!😍📚 Bugün @themagger olarak sizlere, @farahsamuray’ın gözünden, İstanbul’da, tüm şartlara rağmen yüz yıldır ayakta kalmayı başaran, gerçek bir kitap mabedinden bahsedeceğiz.😉✌️⌛ Gelin birlikte #beyogluyeniden diyelim ve @kohenkitapcafe’nin kapısından içeri girelim.➡️ 📚Kohen Hemşireler Kitabevi, 1918’de İstiklâl Caddesi, 491 no’lu dükkânda Kohen Hemşireler Kütüphanesi adı ile, Mazalto Cohen ve Eliza Cohen adlarında iki kız kardeş tarafından sadece 4 lira sermaye ile kurulmuş.⌛ 📚1934 yılına gelindiğinde kitabevi, yine aynı cadde üzerindeki İsveç Konsolosluğu’nun bahçesine taşınmış.🌳 📚İyice yaşlanan kızkardeşler, kitabevini, uzun yıllardır beraber çalıştıkları akrabalarına devretmiş. Kitapevi, 1964 yılında, şu anki yeri olan Tünel Pasajı no:13’teki yerine taşınmış.✌️ 📚Kurulduğu günden, 1970‘li yıllara kadar, sadece yabancı dilde yayınları ithal eden ve satışını yapan kitabevi, o yıllarda İstanbul’daki tüm Fransız okullarının müfredat kitaplarını ithal etmiş.🇨🇵 📚Özellikle o yıllarda uzmanlık alanı daha çok okul kitaplarıyken, zamanla ayakkabı, deri, triko, tekstil ve konfeksiyon üreticileri için moda dergileri, tasarım kitapları, renk katalogları da ithal edilmeye başlanmış.👗 📚Bugün de halen, özellikle bu alanlarda ithal yayınlar bulabileceğiniz bir adres olmaya devam ediyor.💪 📷: Fotoğraf için @farahsamuray’a teşekkür ederiz.🙏 #themaggeristanbul #beyoglu

A post shared by Magger | theMagger.com (@themagger) on

8. Kişisel Gelişim & Farkındalık @kisiselgelisim.farkindalik

Bu sayfayı neredeyse ilk açıldığı zamandan beri takip ediyorum. Yöneticisinin gayretine ve insanları yönlendirme, bilgilendirme çabasına hayranım. Şimdilerde neredeyse 500 bine yaklaştığı takipçi sayısı ile “mucizeler farkındalıkla başlar” mottosunu bizzat yaşadığına ve yaşattığına şahidim. Daha çok kişisel gelişim ve motivasyon paylaşımları yapan bu farkındalık sayfasına bir göz atın derim!

9. Teknolojik Anneler @teknolojikanneler

Annelere teknolojik tüyolar amacı ile yola çıkan bu anneler bence oldukça anlamlı ve zor bir iş yapıyorlar. 🙂 Teknoloji ile ilgilenmek, öğrenmek isteyen annelere yön göstermeye çalışıp, teknolojik kavramları ve icatları anneler dilinden hem sitelerinde hem de sosyal medya sayfalarında anlatmaya çalışıyorlar. Sloganları ise “Şarjları asla bitmez!” Daha ne olsun! 🙂

10. Rotasız Seyyah @rotasizseyyah

Seyyah veya gezgin dendiğinde ilk akla gelen isim kuşkusuz Rotasız Seyyahdır. Yaklaşık 10 yıldır kendi tabiriyle “Rüzgar nereye götürürse” oraya giden Mehmet Genç, tüm gezilerini, maceralarını ve birikimlerini de hem sitesinde ve tüm sosyal medya hesaplarında bizlerle paylaşıyor. Üstelik dahasını isteyenler için de Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri 1-2 kitapları mevcut. İnstagram sayfasında da gezdiği yerlerin fotoğraflarını paylaşmanın yanı sıra postun altında da detaylı bilgiler veriyor.

11. Evrim Ağacı @evrimagaci

Bu sayfayı seviyorum! Oldukça iyi bir yazar kadrosuna ve ekibe sahip olan Evrim ağacı, sitelerinin yanı sıra sosyal medya hesaplarında da aktif olarak bilimle ilgili paylaşımlar yapan bir platform. Üstelik yaptıkları paylaşımları tek düze anlatımdan uzak, ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmeyi de başarıyorlar. Sayelerinde çok şey öğrenmiş olmanın mutluluğunu paylaşarak yaymak istiyorum, bence siz de takip edin!

12. Kaç Kalori Bu  @kackaloribu

500 bin takipçiye yaklaşan diğer bir sayfa da Kaç Kalori Bu sayfası. Besin değerlerini en ince ayrıntısına kadar paylaştıkları yiyeceklerin altına faydaları ve zararlarını da eksiksiz anlatan paylaşımlar yapıyorlar. En sevdiğim yanları ise paylaştıkları her yiyecekten aldığınız kaloriyi ne kadar sürede yakabileceğinizi devam postunda paylaşıyorlar. Bazen bu paylaşımlar beni üzse de dedikleri gibi gerçekten “Yediklerimizin Değerini Bilme Zamanı!” 🙂

13. Baya İyi   @baya_iyi

Oylum ve Onur ikilisinin seyahat ederken yaptıkları paylaşımlar bence çok başarılı. Sadece fotoğraf çekmiyor bunun yanında paylaştıkları yerlerle ilgili farklı bilgiler de ekliyorlar postlarına. Hem göze hem de bilgi dağarcımıza hitap eden paylaşımlarını merakla takip ediyorum. Eğer klasik seyahat paylaşımlarından sıkıldıysanız bu sayfayı takip edin. Çünkü sadece “baya iyi” dedikleri paylaşımları yapıyorlar. 🙂

View this post on Instagram

2017’deki "Kapı Çalana Açılır" sergisi vesilesiyle, normalde ziyarete kapalı olan Abdülmecid Efendi Köşkü'nü görme fırsatı bulmuştuk. Ziyaret edenler bilir, köşke ve mimari detaylarına hayran kalmamak mümkün değil 😍🏠👌🏻 “İçimdeki Çocuk” sergisi ile köşk kapılarını yeniden açınca, heyecanla gittik. Daha sakin olur diye ziyaretimizi hafta içi sabah saatine planlamıştık ama kalabalığı görünce gözlerimize inanamadık. Biz köşkten ayrılırken, bahçeye girmek için ayrı, bahçeden köşke girmek için ayrı sıra vardı. Bu Eylül İstanbul’da gerçekten sanat bayramı yaşanıyor 👫🖼🎈 “İçimdeki Çocuk – The child within me” sergisi için, Ömer Koç’un özel koleksiyonuna ait eserlerden bir seçki, Károly Aliotti‘nin sanat danışmanlığında bir araya getirilmiş. Sergideki eserler bizlere bir zamanlar çocuk olduğumuzu yeniden hatırlatıyor. 60’a yakın sanatçının 100’den fazla eserini 10 Kasım 2019’a kadar, Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 arası Abdülmecid Efendi Köşkü'nde (Kuşbakışı Cad. No:18 Üsküdar) görebilirsiniz. Sergi ücretsiz. Biz motorla Üsküdar’a geçip, köşke taksi (15TL) ile çıktık. Mısır Hıdivi İsmail Efendi tarafından 1880-1885 yıllarında av köşkü olarak yaptırılan yapı, II. Abdülhamit tarafından satın alınıp yeğeni Abdülmecid Efendi'ye tahsis edilmiş. Ressam Abdülmemecid Efendi, köşkü bir sanat evi gibi kullanmış. Köşkün mimarisi ve süslemeleri hem Mısır hem de Osmanlı izleri taşıyor. 1987-88'de yapılan restorasyonlarla köşk yenilenmiş. Sergideki zürafa yerleştirmesinde, kadraja giren Avni Lifij duvar resmi, kalem işleri ve çiniler #abdülmecidefendiköşkü ‘nün güzelliği hakkında fikir verecektir. 🖼 Salt Beyoğlu’nda Nur Koçak’ın “Mutluluk Resimlerimiz” sergisini 29 Aralık 2019’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden biri olan Nur Koçak’ın, 1960-2010 döneminde ürettiği desen ve resimlerinden oluşan bugüne kadar ki en kapsamlı sergisi bu. Salt Beyoğlu (İstiklal Cad. No:136) Salı-Cumartesi 12:00-20:00, Pazar 12:00-18:00 arası ücretsiz olarak ziyarete açık. Eylül’de İstanbul’da ücretsiz olarak ziyarete açılan sergiler #bayaiyiistanbulsergi etiketinde. Daha fazla bilgi ve fotoğrafı hikayelerdeki “İstanbul Sanat” albümünde

A post shared by Oylum & Onur (@baya_iyi) on

Bir Cevap Yazın