İlişkide Birlikte Hayal Etmek: Yapılacaklar Listesi Oluşturmak

Hayallerinizi çift olarak paylaşma fikri ilişki için çok anlamlı değil mi?  Özellikle ilişkide birlikte hayal etmek ve hayalleri birlikte gerçekleştirmeye çalışmak hayatınıza çok fazla pozitif şey getirir çünkü çok umut verici bir kavramın içerisinde yaşarsınız. Benim için hayatta ki en büyük motivasyon kaynağının ‘umut etmek’ olduğundan En Büyük Motivasyon Kaynağı Nedir? yazımda bahsetmiştim.

Bunun yanında umutlarınızı ve hayallerinizi paylaşmanın ilişkinizde sahip olabileceği büyük avantajlar da vardır. Örneğin, birlikte geleceği düşünmek, hedefler ve planlar yapmak heyecan verici olabilir! Ayrıca, eşinizin isteklerine ortak olurken birbirlerinizle olan bağlantınızı güçlendirmenin en etkili yollarından biridir birlikte hayaller kurmak.

Benim için hayattaki en heyecan verici itici gücüm hayallerim olsa gerek ve tabi ki bunların gerçek olabileceği umudu. Hayatımda bugüne kadar kurduğum hayallere ortak olan veya onları destekleyen her insana kapımı sonuna kadar açmışımdır. Birinin hayallerine ortak olmak demek onu desteklediğini ve daima yanında olduğunu belirtmek demek. Kısacası kişinin kendini önemli hissetmesi sağlamaktır.

Bir ilişkide çift olarak hayal kurmak ise yepyeni bir dünyayı iki kişi için yeniden inşa etmek gibidir. Hayallerin gerçeğe giden yolculuğunda tüm yaşanan pürüzler, engeller, olaylar, sevinçler, güldüren anlar tek bir kişi için değil iki insan için de etkilidir. Böyle olunca da paylaşılan hisler, anlar artar ve iki kişiyi birbirine daha çok yakınlaştırır.

Peki, birlikte geçirilen vakitlerin daha anlamlı olmasını sağlamak ve yeni hayallere yelken açmak için nereden başlamalı? Benim bunun için kendimce uyguladığım bir yöntem var. Deneyimlere dayanarak ilişkiyi güçlendiren etkili bir yöntem diyerek size gönül rahatlığıyla önerebilirim. Romantik bir ilişkinin yanı sıra bir arkadaşınızla veya aile bireyi ile de uygulayabileceğiniz bir yöntem; Ortak Bir Yapılacaklar Listesi Oluşturmak.

Ortak Bir Yapılacaklar Listesi Oluşturmak

Beraber hayal etmenin en kolay ve eğlenceli yolu bir Yapılacaklar Listesi oluşturmaktır. Bu, “birlikte hayal etmenin” eşim ve benim için nasıl göründüğünün koca bir resmini kağıda çizmek gibidir. Birlikte hoşlandığınız veya hiç denemeyip birlikte yeni bir tecrübe kazanmak istediğiniz her şeyi bu listeye dahil edebilirsiniz.

Bence çoğu insan için yapılacaklar listesine ne koyacağına dair aklının bir köşesinden geçen şeyler vardır. Ancak bunları ilişkimizdeki partnerimizle de paylaşmamız en önemli noktadır. Partnerimizi sahip olmak istediğimiz deneyimlere ve ulaşmak istediğimiz hedeflere dahil etmeliyiz. En azından ‘Bu maddeler, listenizde eşinizi dahil edebileceğiniz şeyler mi? ilk olarak bu sorunun cevabını vermelisiniz.

Listenize Maddeler Eklerken Göz önünde Bulundurabileceğiniz Yapılacaklar Listesi Rehberi Oluşturdum. En azından başlangıçta size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Yapılacaklar Listesi Rehberi

1. Hayatınızda olmazsa olmazlarınız nelerdir? Bunları madde madde yazarak ikiniz içinde en önemli olanlarını listeye ekleyebilirsiniz. Örneğin, aile ile bol vakit geçirmek olabilir. Siz de haftanın Pazar gününü sadece ailemle birlikte geçireceğim diyerek her Pazar günü için ayrı bir aktivite planı oluşturabilirsiniz.

2. Daha önce deneyip çok eğlendiğiniz ve keyif aldığınız daha sonra tekrar yapacağınıza söz verdiğiniz neler var? Örneğin birlikte Uludağ’a giderek kayak yaptınız. Kayak yapmayı yine listeye ekleyebilir bu sefer kendinize farklı bir lokasyon seçebilirsiniz.

3. Her zaman birlikte yapmaktan en çok keyif aldığınız aktivite nedir? Örnek olarak yemek yapmak diyelim. İkiniz için de yepyeni bir tarifi listeye ekleyerek yapılacaklar listenizde “…” tarifi birlikte yapacağız diyebilirsiniz.

4. İkinizin de yapmaktan keyif aldığı ama bugüne kadar hiç birlikte denemediğiniz her hangi bir şey de olabilir. Bunu bulmak biraz zorlayıcı olabilir. Ancak tavsiyelerim var bu konuda. Mesela bizim için kitap okumak. Birlikte nasıl kitap okunur demeyin. İkinizin de merak ettiği bir kitaptan iki tane satın alıyor ve aynı dönemde okuyorsunuz. Kitabı ikiniz de bitirdikten sonra üzerine bir tartışma yapmak harika olmaz mı?

5. Peki, çift olarak ortak bir alanda buluşamadığınız zamanlar? Öyle ki yine birbirinize saygı göstermek durumunda kalmalısınız. Bu yüzden benim çok hoşlandığım bir alanda eşimin deneyimi olmasını isterim. Bir kere de olsa bu olayı birbiriniz için bir oyuna çevirebilirsiniz. Biraz karmaşık olduğunun farkındayım. Gelin örnekleyelim. Örneğin, ben beyaz çikolatalı mocha çok seviyorum ve eşimin hiç tatmadığını da biliyorum. Bir cafede senin istediğin siparişi veriyorum oyunu mükemmel olmaz mı? Siz onun için beyaz çikolatalı mocha sipariş edebilir, o da sizin için kendi sevdiği bir kahveyi size sipariş edebilir. Yeni tatlar, yeni paylaşımlar… 😉

6. Geleceğe dair bir planınız var mı? Mesela şu evi almak istiyoruz. Yapılacaklar listenize şu evi alıcaz planını direk yazabilirsiniz ancak bu çalışıp para biriktirme dışında bir eylem gerektirmiyor. Bunu yapmak için uzun bir yolculukta ikinizin de dahil olacağı bir aktivite daha anlamlı olmaz mı? Mesela 2023 yılında şu evi alıcaz bunun için bir blog açıyoruz. Eşimle birlikte bu yıla kadar o evi almak için neler yaptığımızı yazacak ve hem kendimizi hem de birbirimizi motive etmiş olacağız. Bu maddeyi çok sevdim şahsen ben bile düşünmedim değil bunu uygulamaya koymayı. 🙂

Yeni Hayallere Var mısınız?

Bunlar temel olarak benim uyguladığım maddelerdir. Siz kendi ilgi alanlarınıza ve yaşam tarzlarınıza göre bu maddeleri genişletebilir üzerine yenilerini ekleyebilirsiniz. Bunun için benim sevgilimle birlikte tuttuğumuz bir defterimiz bile var. Bu defterde yeni maddeler görmek bile bizi heyecanlandırıyor. Umarım siz de bu sohbeti sevdiğiniz kişi ile yaparak daha çok bağlantı kurabilir, arkadaşlığınızı ve birbirinize olan sevginizi artırabilirsiniz. Ayrıca yapılacaklar listeniz ile daha fazla harekete geçmek isteyeceğinizi umuyorum!

Bir Cevap Yazın