Merhaba blog severler bugün ki konumuz biraz farklı. Size dünyada en merak ettiğim ülkenin en farklı festivallerinden birini anlatacağım. Hindistanlı arkadaşım Rushikesh sayesinde öğrendiğim bu festival hakkında bizzat kendisinden bilgi almak için The Festival Of Energy, Passion and Devotion! yazısını okuyabilirsiniz.

Fil Başlı Tanrı Ganesha’nın Festivali

Gel gelelim festivalimiz bir inanç ile alakalı. Adı Ganesh Chaturthi. Lord Ganesha olarak adlandırılan fil başlı bir hint tanrısı. Hint inanışında bereket, zenginlik ve şans getirdiğine inanılır. Hint mitolojisinde en itibarlı tanrılardandır, Hinduizm’de en çok saygı duyulan Tanrı figürlerindendir. Ganesha, Hinduizm dininin koruyucusu ve bekçisi konumundadır.

Festival tam 20 gün sürer. Hazırlıklarına ise yaklaşık iki ay önceden başlanır. Bütün şehirlerde tapınaklar süslenir ve evlerdeki Ganesh heykellerinin önünde ibadet edilir. Festivalin asıl amacı tanrı Ganesha’yı onurlandırmaktır. 20 gün boyunca devam eden şenliklerin başlangıç günü Ganesha’nın doğum günüdür. Festival, kişilerin Ganesha’nın ziyaretini sembolize eden, çömlekten Ganeha bibloları getirmesiyle başlar. Festival için her yerde sergilenecek şekilde dev Ganesha heykelleri yapılır. Son gününde ise Ganesh heykelleri şehrin caddelerinde boy gösterir, heykeller şarkılar ve danslar eşliğinde sokaklarda gezdirildikten sonra halk tüm Ganesh heykellerini nehir, deniz, göl veya herhangi bir suya törenle atarlar.

Ağustos’un sonunda başlayan ve Eylül’ün 15’inde biten festivale katılmak isterseniz acele edin. Hazırlıkları çoktan başladı bile. Önümüzdeki yıl bu festivale katılmak isteyenler ise şimdiden hazırlıklarını yapabilirler.

Ganesha’nın organları neyi sembolize eder: Ganesha sembolizmi

Ganesha heykelleri, hemen her Hindu tapınağında ve tüm adanmış kişilerin evlerindeki sunaklarda yer alır. Ganesha; göbekli, sarı veya kırmızı, dört kollu ve fil başlı tasvir edilir. Kafası fil başı şeklindedir. Tek dişi vardır.

Ganesha tasviri yoğun bir sembolizmle bezenmiştir:

Hint sembolizminde Ganesha’nın başı Atman’ı (ruh) sembolize eder – nihai olan ya da yüce olan insan varoluşunun gerçeğidir.

İnsan bedeni mayayı (illüzyon) temsil eder – insan oğlunun dünyevi varoluşudur. Gövdesinin duruşu ve hortumu, kozmik gerçekliğin ses amblemi olan OM (AUM)’un tasviridir.

Ganesha’nın büyük fil kafası bilgiyi, aklı, irfanı temsil eder. Fil kafası bilgeliğin sembolüdür,

Ganesha’nın büyük kulakları tüm duaları duyduğunun sembolüdür. Büyük kulakları Ganesha’nın bütün insanları, bütün duaları duyabileceğinin yanında dinlemenin önemini de ifade eder.

Ganesha’nın bir dişinin kırık olması, her türlü düalizmi aştığını ifade eder. Hint mitolojisine göre Ganesha dünyanın en uzun destanı Mahabharatta’yı yazarken kalemi kırılır ve dişini kırarak kalem gibi kullanıp yazmaya devam eder, kalem vazifesi gören bu diş, bilgiyi ifade etmektedir. (Dünyaca ünlü Hindu kutsal kitabı Bhagavad Gita da Mahabharatta destanının içindedir.)

Alnındaki Trishula, Ganesha’nın zamanın efendisi olduğunu, geçmiş şimdiki ve gelecek zamana bağımlı olmadığını ifade eder. Fil hortumu şeklindeki burnu, zorlukları göğüsleyebilecek gücü ve iç dünyanın derinliklerinde keşfe çıkarabilecek enerjiyi ifade eder.

Dört kolu dört iç özelliği ifade eder: Zihin, bilgi, ego ve vicdan. Ganesha, saf farkındalık olan ve bu 4 olgunun insanların içinde oluşmasını sağlayan Atman’ı/özü, ruhu ifade eder. Öne doğru bakan üçüncü eli kutsamayı ve koruyuculuğu ifade eder.

Ganesha sağ elinde bir üvendire tutar, bunu insanları ebedi yola doğru itmekte ve yolundaki engelleri kaldırmada kullanır. Bu üvendire bazı tasvirlerde balta olarak görünür.balta, arzuların yarattığı acıyı ve ıstırapları yok etmeyi ifade eder. Ganesha bu sembolik baltayla kişinin hayatındaki engelleri kaldırır.

Diğer elinde ise bir ip veya kamçı ya da kayış tutar. Bu da üstesinden gelinebilen ve gelinemeyen tüm kötülükleri vesair zorlukları hapsetmekte kullanılır. Bu sembol de insanın Tanrı’ya bağlanmasını ve Tanrı’yı sevmesini sağlayan gücü ifade eder.

Bir başka elinde “kalem” gibi tuttuğu kırık fildişi kurbanı sembolize eder – Mahabahrata destanını yazmak için bu dişi kırmıştır. Tespihi bilgi yolculuğunun sürekli ve düzenli olmasını önerir. Elinde tuttuğu tatlılarsa ebedi Atman’ın süresiz tatlılığını kişinin keşfetmesini işaret eder.

Ganesha’nın Lotus çiçeği tutan dördüncü eli, insanın yaşamındaki en yüce gayeyi ruhun evrimini tamamlamasını ve bunun mutluluğunu ifade eder.

Karnının büyüklüğü, Ganesha’nın, insan hayatındaki tüm acıları sevgiyle yutup sindirebileceğini, insanın hayatında karşılaştığı kötü olayları da farkındalıkla sindirebilmesinin önemini ifade eder. Göbeğini sarmalayan yılan enerjinin tüm biçimlerini temsil eder…

Ayaklarının şekli, dünyada ama dünyadan olmadan yaşamanın önemini ifade eder.

Ganesha, tasvirlerde çoğunlukla ya bir fareye biner ya da yanında bir fare vardır. Hindular, Ganesha’nın kendisini Hindu peygamberlerine bu şekilde gösterdiğine veya bu şekilde tezahür ettiğine inanır. Tüm Hint Tanrısı tasvirleri gibi bütün Kozmosun bedensel enkarnasyonu kabul edilir.

Ganesha’nın üzerine bindiği fare, cehaletin ve egonun temsilidir. Ganesha’nın minnacık fare üzerinde durması, aklın ve bilginin ışığının, ego ve cehalet karşısındaki üstünlüğünü anlatır.

Ganesha Sembolizmi Kaynak