Etkili Bir Sohbet İçin Teknikler: Ninem Bu Kadar İyi Sohbet Etmeyi Nereden Öğrendi?

İnsanların ne söylediğinden çok ne yaptıklarına, davranışlarına bakmak lazım. Lakin öyle zamanlar gelir ki insan ‘Benle konuşmak istemiyor mu kimse, ben de mi bir sorun var?’ diyebiliyor. Bir konu açmaya çalışıp çuvallamalar veya sohbeti devam ettirebilecek konular bulamamak bir sana özgü değil. Ancak pek çok sonradan edinilmiş davranışta olduğu gibi etkili bir sohbet için teknikler de öğrenilerek kazanılabilir. Bunun için özel bir eğitim almana da gerek yok. Gözlemlemen ve hemen akabinde uygulaman yeterli.

Peki, ‘Etkili sohbet eden insanların ortak özellikleri nedir?’

Bu konuda bana en büyük dersi veren insanlar grubu 60 yaş ve üzeri teyzeler. Hani bu hastanelerde, pastanelerde, alışverişte hep karşımıza çıkan biran da kendini muhabbetin içinde bulduğun güruh var ya, işte onlar. Sırları nedir? Yani nasıl hem sohbet edebilecek bir konu buluyor hem de onu dallandırıp budaklandırıp seni de içine çekiyorlar ki? Gördüklerimi maddelerle aktarıyorum.

  • Ne Olursan Ol, Gel! Açılımı ise insan, dil, din, ırk ayrımı yapmıyorlar. Böyle hoşsohbet bir insan senin kim olduğunla zerre kadar ilgilenmez. Tek derdi o anda aklına gelen konuyu ziyadesiyle sana aktarmaktır.

  • Herkesi Kendi Gibi Bilir! Anlattığın her şey onun için birikim ve/veya eğlencedir. O sebeple seni kendisi gibi görür. Asıl amacının kendisi gibi ‘dolu’ verimli bir zaman geçirmek olduğunu varsayar.

  • Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz! Dünya görüşleri derdi olmayan insan yoktur yönündedir. Dertlerine benzer başka kişilerin dertleri içlerini rahatlatır. Bu dünyada yalnız olmadığını hisseder. Ayrıca dertlerini tek yönlü aktarmanın bile rahatlatıcı olduğunu hisseder.

  • Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır! Eski zaman insanları paylaşarak büyüyen bir toplum halinde yaşamışlardır. Zamanlarının çoğunu yokluk içinde yaşadıklarını söyleyerek paylaşmanın önemli olduğunu anlatırlar. Konuşarak dertleri, mutlulukları paylaşmak ise ilk insanlık görevleridir.

  • Davul Bile Dengi Dengine Çalar! Bu yaş insanların yaşıtları ile olan sohbetleri çoğunlukla daha koyu ve uzundur. Ne konuştuklarını sormayın o yüzden sadece doğum yıllarını öğrenmeniz yeterli.

  • Akıl Akıldan Üstündür! Her insanın kendine göre verdiği bir yaşam mücadelesi vardır. Bu yolda taktikler ve yöntemlerde farklılaşabilir. Derdinin çözüm kaynağı başka bir akılda olabilir.

  • İşleyen Demir Pas Tutmaz! Konuşmak ve sohbet etmek yararlı bir aktivitedir. Sohbet etmenin hem akıl hem de bedeni yönden faydalarını eskilerimiz çoktan keşfetmişler bile.

  • Can Çıkar, Huy Çıkmaz! Sahip olunan alışkanları değiştirmek nerdeyse imkansızdır. Atalardan gelen konuşma, anlatma dürtüsü onlar için alışkanlık ve daha ötesi bir mizaçtır.

Sonuç olarak ninelerimizin bu kadar iyi konuşmayı ninelerinden öğrenmiş olduğuna kanaat getirdiniz değil mi? Bu kadar özlü sözün anlamlı ve tam yerinde söylenmiş olması tesadüf olamaz! Siz de etkili bir sohbet kurmak istiyorsanız sizden yaşça büyük, tecrübeli insanların konuşmalarına kulak verebilir ve uygulayabilirsiniz. Ne de olsa Adam yanıla yanıla, pehlivan yenile yenile!

Bir Cevap Yazın