Eskişehir’de Öğrenci Yaşamı

Bir Eskişehirli olarak özellikle Eskişehir’de üniversiteyi okumuş Eskişehirli bir öğrenci olarak Eskişehir’de Öğrenci Yaşamı ile ilgili bilgi vermem gerektiğini fark ettim. Eskişehir her şeyiyle öğrencilere kapılarını açmış bir şehir. Gerek üniversiteleri, gerek öğrenci mekanları gerekse Eskişehir halkının öğrencilere karşı hoşgörülü tavrı ile…

İlk olarak Eskişehir’de şu anda iki üniversite faaliyet göstermedir. Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi. Her ikisi de Türkiye’de iyi eğitim veren üniversiteler arasındadırlar.

Başka bir konu ulaşım. Eskişehir’de öğrenciler için ulaşım oldukça kolaydır. Bisiklet çokça tercih edilen seçenekler arasındadır. Yani Amsterdam’a ve Ljubljana’ya benzerliği sadece ortasından geçen Porsuk Nehri ile değil sevgili okuyucular.. Ayrıca tramvay şehrin merkezinden birçok uzak semtine de ulaşımı sağlamaktadır. Her ne kadar yoğun okul döneminde baya bir kalabalık olsa da ucuz toplu ulaşım seçeneklerinden biridir. Otobüsler, minibüsler de diğer seçeneklerdendir. Taksiye değinmiyorum çünkü tüm Türkiye’de ücretleri cep yakıyor biliyoruz. Tüm bu ulaşım araçları dışında size bedava bir yol sunuyorum. Yürümek… Evet, evet tabana kuvvet. 🙂 Eskişehir gerçekten küçük bir şehir. Şehrin merkezinden Anadolu üniversitesi kampüsüne yürüyerek ortalama 15 dk’da varabilirsiniz. Üstelik birçok öğrencinin Bağlar’da ikamet ettiğini düşünürsek mesafe daha da kısalıyor.

İkamet demişken konaklama seçeneklerinden de bahsedelim. Üniversite yurtları elbette mevcut. Yunus Emre kampüsünde ki yurt ve Dumlupınar; devlet yurtları. Fazlasıyla da özel öğrenci yurt seçeneği olduğunu söyleyebilirim. Yalnız başka şehirlerden Eskişehir’e gelen bir öğrenci ilk olarak devlet yurdunda ya da özel yurtta kalmayı tercih etse de ikinci yılında yakın gördüğü arkadaşları ile eve çıkıyor. Ev kiralarının diğer şehirlere oranla uygun olduğunu düşünüyorum özellikle Eskişehir’in Türkiye’de ortalamanın üstünde bir kent olduğunu varsayarsak. Örnek verirsem Bağlar’a yakın Bahçelievler Mahallesinde 500’e, 600’e kiralık evler bulabilirsiniz. Öğrencilerin ikamet ettikleri yerler zaten genelde burası ve Yeni Bağlar. Öğrenci olduğunuzu söylediğinizde elbette fiyatlar biraz daha yukarı çıkabiliyor. Üniversite kampüsüne ne kadar yaklaşırsanız ev kiraları da o kadar artıyor. Ancak gerçekten Eskişehir’de öğrenci hayatını tatmak istiyorsanız Bağlar’da yaşamanızı tavsiye ederim. Ne demek istediğimi burada yaşayarak anlayacaksınız.

Porsuk Nehri
Porsuk Nehri

Eskişehir’in yeme-içme kültüründen bahsetmiştim. Eskişehir’in Meşhur Lezzetlerini öğrenmek istiyorsanız buyurun. Yemekleriyle meşhur birçok ünlü mekanı da bulunmaktadır. Zamanla blogumda bunları da bulabilirsiniz. Kalabak suyunu ‘es’geçmeyelim. Tadı dillere destan kalabak suyu. Abartmıyorum. Gezdiğim ülkeler ve şehirler arasında suyunun tadından vazgeçemeyeceğim tek şehir Eskişehir ve kalabak suyudur.

Eğlence, mekanlar ve sosyal hayat deyince de Eskişehir’in geri kalır bir yanı yoktur. Adalardaki kafeleri, barlar sokağı, odunpazarı mekanları ve bağlarında her tarzdan mekanla karşılaşabilirsiniz. Gezmek, yeni yerler görmek ve vakit geçirmek için de birçok alternatif mevcuttur.

Barlar Sokağı
Barlar Sokağı

Eskişehir halkının öğrencilere ne kadar hoşgörülü ve sıcak davrandığını söylemiştim. Akşamları kapınızı çalarak sıcak yemekler getiren komşularınız olabilir. Aşure ayında da aşuresiz kalmazsanız garanti ederim. En kötü bana yazın buradaysam bir kap aşure ile kapınıza dayanırım. 🙂 Kısacası Eskişehir halkı yardımseverdir. Bunun dışında gerçekten öğrencilere değer verir ve geleceğin onların elinde olduğunun farkındadır.

Tüm bunlarla birlikte merakla ne kadar bütçe ile Eskişehir’de bir öğrenci olarak yaşayabilirsiniz diye merak ediyorsunuz biliyorum. Bunun cevabı aslında kişiye göre değişir. 900 lira ile de geçinebilirsiniz 2000 lira yetmeyebilir de… Sizin harcamalarınıza ve yaşam tarzınıza bağlı. Lakin ben öğrenci olduğum zamanlarda üniversite devlet yurdunda kalarak 500-600 lira ile geçinmeye çalışan arkadaşlarımı biliyorum. (Yıl 2012) Ek gelir olarak çalışmayı da düşünebilirsiniz. Eskişehir öğrencilere iş yaşamına erken atılabilmek açısından da fırsatlar sunmaktadır. Birçok restoran, kafe ve mağaza öncelikle öğrenciye çalışma imkanı vermektedir.

Adalar
Adalar

Sonuç olarak Eskişehir öğrenciler için tartışmasız en yaşanılabilir kentler arasındadır. Gerçekten hem sosyal hayatınızda iyi vakit geçirmek, çevre edinebilmek istiyor hem de aldığınız eğitim ile ön sıralarda olmak istiyorsanız Eskişehir’de öğrenci olmayı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın