Var olan işiniz dışında hiç ekstra para kazanmanın yolları nedir düşündünüz mü? (En azından bir işiniz olduğunu varsayalım.) Düzenli bir işte çalışmıyor olsanız dahi ufak gelirler sizin için fena olmaz sanırım. Hayatta hiçbir şeye az veya yeterli değil diye yaklaşmamak gerekiyor. Damlaya damlaya göl olur diye boşuna dememiş atalarımız. Bu nedenle ekstra para kazanmanın ve ekstra gelir elde etmenin yollarını öğrenmenin bir insanın hayatını değiştirebileceğine gerçekten inanıyorum.

Fazladan para kazanmak, hayatınızı aşağıdaki şekillerde değiştirebilir:

  • Borcunuzu ödemenize yardımcı olabilir;
  • Tatil gibi şeyler için tasarruf etmenize yardımcı olabilir;
  • Maaşınızın tamamını çekmeyi bırakmanıza yardımcı olabilir;
  • Emekliliğe daha erken ulaşmanıza yardımcı olabilir;
  • İşinizde sıkışmış hissetmemenize yardımcı olabilir.

Her gün yalnızca bir saatiniz olsa ya da tam zamanlı işinizin başında kısa sürelerde başka bir iş üzerinde çalışmaya imkanınız olsa nasıl olurdu? Eğer küçük gelirler için kısa süreler ayırabilirseniz ekstra para kazanmanın farklı yolları söz konusu olduğunda sizin için birçok seçenek söyleyebilirim.

İşte, “Nasıl ekstra para kazanabilirim?” Diye merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz!

Para Kazanmanın Yolları

Yan işlere başla: Fazladan para kazanmanın 21 yolu

Yan bir İşe başlamak, fazladan para kazanmak için harika bir yol olabilir ve sonunda sizin için tam zamanlı kariyere dahi neden olabilir.

1. Bir Blog Açın: Blog yazarak geçinen ve hatta çok paralar kazanan insanların hikayelerini duymuşsunuzdur. Ben bunların bir masaldan öte gerçek olduğunu biliyorum. Eğer siz de buna inanıyorsanız bir yerden başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken yazabileceğiniz konular bulmak ve yazmak. Sabır ve devamlılık en mühim şeyler olacak bu süreçte.

2. Bahçecilik İşleri: Ekstra para kazanmayı öğrenmek istiyorsanız, çimler biçerek, yabani otları öldürerek / kaldırarak, olukları temizleyerek, yapraklarını tırmıklayarak vb. Para kazanabilirsiniz.

3. Evinizin Bir Odasını Kiraya Verin: Bu yöntem yurt dışında çok meşhur. Bizde de yeni yeni tanınmaya ve uygulanmaya başlıyor. Özellikle öğrenciler için biçilmez bir kaftan olsa gerek oda kiralama.

4. Evcil Hayvan Bakıcılığı: Hayvanları seviyorsanız, evcil hayvan bakıcılığı ile ekstra gelir elde edebilirsiniz. Henüz ülkemizde oturmayan işlerden biri de bu. Hayvan sahipleri hayvanlarını güvenip bırakacakları konu-komşu bulamadığı gün bu iş yükselişe geçecek, demedi demeyin. 🙂

5. Evcil Hayvanları Eğitin: Eğer hayvanlar konusunda iyiyseniz, ekstra para için onları eğitmek isteyebilirsiniz. Evcil hayvan sahiplerine evcil hayvanlarına nasıl daha iyi davranmaları, hileler yapmaları ve daha pek çok konuda yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu yöntem de bir önceki madde de olduğu gibi henüz revaçta değil. Yine de ilerisi için listemizde bulunsun.

6. Yaşlı Bakımı: Avrupa’da popüler işlerden birisi yine. Ülkemizin de nüfusunun giderek yaşlandığını düşünürsek oldukça iyi gelir edilebilecek bir yöntem olacak yaşlı bakımı. Şimdi bile yaşlı bakım ilanları oldukça fazla.

7.  Anket İşleri: Anketlere cevap vermek ve ürünleri test etmek için para alıyorsunuz. En çok anketi alabilmeniz ve en çok para kazanabilmeniz için mümkün olduğunca çok üyeniz olmalı! Biraz zor bir iş. Hele ki ülkemizde anket yapmaya karşı olumsuz ön yargıdan dolayı. Ancak denemeye değer.

8. Çocuk Bakıcılığı: İşte size fazladan para kazanmak için harika bir yol! Evin etrafını temizlemek, çocuğa başka bir dili nasıl konuşacağını öğretmek, etkinliklerden sonra çocuğu almak gibi özel becerileriniz varsa veya fazladan işe ihtiyacınız varsa, muhtemelen en çok bulabileceğiniz ve en çok kazanabileceğiniz işlerden birisi.

9. İnsanların evlerini tamir etmelerine yardım edin: Eğer el becerisi gelişmiş bir kişiyseniz, bir kişinin evindeki kırık eşyaları onarmak için ödeme alabilirsiniz. Hele bu eşya teknolojik bir alet ise ve bunu tamir etmeye sizin yeteneğiniz ve bilginiz var ise oldukça yüksek meblağlar kazanmanız mümkün.

10. Ev Temizliği: Temizlik birçok insanın korktuğu bir şeydir. Temizlik konusunda iyiyseniz, evinize temizlemek için gelmenizi isteyen müşterileri bulabilirsiniz. Ev temizliği de iyi gelir elde edebileceğiniz ekstra para kazanmanın yollarından biridir! Bunun için bazı online uygulamalar bile mevcut. Örneğin Armut sitesi çok popüler şu sıralar.

11. Fotoğrafçılık: Fotoğrafçılık hem bilgi hem de yetenek gerektirdiğinden, bunu herkes yapamaz, kabul ediyorum. Ancak, ne yaptığınızı biliyorsanız, tutkunuzu bir yan iş haline getirebilirsiniz. Bir düğün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı, etkinlik fotoğrafçısı ve daha fazlası için para kazanabilirsiniz.

12. Bir beceri öğretin: Kendinizi uzman olarak düşündüğünüz bir konu var mı? Bu kişisel eğitim, müzikle, su sporları ile ilgili veya daha fazlası olabilir. Uzman olduğunuz bir konu hakkında ders verip karşılığında bir miktar para kazanmak iyi bir fikir bence.

13. Öğretmenlik: Birisine ders vererek para kazanabilirsiniz üstelik bunun için öğretmenlik diplomasına ihtiyacınız yok. Örneğin, ev ödevlerinde yardımcı olabilir, dil öğrenmelerine, önemli bir sınava hazırlanmalarına ve daha pek çok konuda yardımcı olabilirsiniz.

14. Temiz Arabalar: Kırmızı ışıkta durduğunuzda siz istemeden camınıza iki fıs su sıkarak temizlik yapan çocuğa artık kızmayın. Çünkü bunu siz de yapabilirsiniz. Lakin bu ülkede bunu yaparak hakaret yememek bir gün içinde imkansız sanırım.

15. Evleri Boyayın:  Boyacılık yapmak için ekstra bir diploma veya belgeye ihtiyacınız yok. Bir müşteri ve küçük bir network her şeyi çözecektir.

Yarı Zamanlı İşler

Ekstra para kazanmanın yollarından biri de tam zamanlı işiniz ile birlikte çalışabilecek yarı zamanlı iş bulmaktır.

16. Gemide Çalışın:  Yaz aylarında gemi turları popülerdir. Sadece bu dönemlerde bir gemi çalışanı olabilirsiniz. Balayımızı geçirdiğimiz Gemi ile Yunan Adaları Turunda kısa süreli gemi çalışanları da vardı. Bu konuda ki ilanlara tüm iş bulma sitelerinden ulaşabilirsiniz.

17. Barmenlik:  Eğer barmenlik deneyiminiz varsa, o zaman bir barda barmenlik işi veya bir restoran, bir catering şirketi ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Bunun için genellikle çalışma saatleri gece ve hafta sonları olduğundan, muhtemelen programınıza uygun bir barmenlik işi bulabilirsiniz.

18. Bir restoranda çalışın: Çalışma saatleri sizinkine uyan bir restoranda veya cafede yarı zamanlı iş bulabilirsiniz.

19. Bir otelde, motelde, hostelde, resortta vs. çalışmak: Turizm endüstrisinde birçok iş var ve bu sizin için ekstra para kazanmanın yollarından biri olabilir. Özellikle yaz aylarında ülkemizin batısı ve güneyinde bu konuda iş bulabilirsiniz. Üstelik kış turizmi bile ülkemizde ileri durumda.

20. Bir perakende mağazasında çalışın: Mağazaların part-time iş ilanlarını görmüşsünüzdür. İyi bir alternatif olabilir sizin için.

21. Tur Rehberi: Eğer fazlada bir dil biliyorsanız işte size bir fırsat. Sadece Tur rehberliği için ilan yayınlayan siteler bile var. İşte size iki örnek: Tours by Locals ve Show Around

22. Eşyaları teslim edin: Getir- götür işlerini yapmak herkes için biraz can sıkıcı bir durum. Ancak hem kişiler hem de İşletmeler için teslim edebileceğiniz birçok şey var. Yiyecek, bakkaliye, çiçek ve daha fazlasını eşyalar vererek para kazanmanın yollarından biri olarak sunabilirsiniz. Belki çok yaygın bir yol değil ancak neden siz ilk yapan olmayasınız?

23. Bir Çiftlikte Çalış: Çiftlik işi zordur ancak kesinlikle para kazanabileceğiniz bir iştir. Biraz ter atmaya hazırsanız, çiftlikte bir iş bulabilirsiniz.

24. Ekstra İş Tanımları: Birinin asistanı olmak para kazanmak için ilginç bir yol olabilir. Birinin çamaşırlarını yıkamak, evlerini temizlemek, yemeklerini almak, telefon konuşmalarına cevap vermek ve daha pek çok şey için sana para ödeyebilir.

25. Gündelik hayatında engelli bir kişiye yardım edin: Bunu yapan birkaç kişi tanıyorum ve hepsi birisinin hayatı üzerinde anlamlı bir etki yaratırken kendileri için çok değerli bir iş olduğunu söylüyorlar. Bu işle, bir insanın yiyecek alışverişi yapmasına yardımcı olabilir, onlara nasıl yemek yapmaları gerektiğini gösterebilir, ev ödevlerinde onlara yardımcı olabilir, iş bulmalarına vb. yardımcı olabilirsiniz.

Online olarak ekstra para kazanın

Online Para Kazanmak

Freelance çalışmanın fazla olduğu alanlardan biri de online çalışmak. İnternet ve teknoloji çağında bu durum şaşırtıcı olmasa gerek. Gelin hangi yollar mevcut bakalım:

26. Öz geçmişlerinde başkalarına yardım et: Kabul edelim ki iyi bir iş kazandıracak bir öz geçmiş hazırlamak her kişinin yapabileceği şey değildir. Eğer öz geçmiş hazırlama konusunda bir şeyler öğrenir ve bilginizi pazarlayabilirseniz iyi bir gelir kapısı olabilir.

27. Editörlük: Blogların editörlere ihtiyacı var! Bir insan ne kadar çok makale yazarsa yazsın, genellikle bir şeylerin üzerinden yanlış geçer. Dil bilgisinde uzmansanız ve okuma işini seviyorsanız birkaç püf noktayı öğrenerek bu işi yapabilirsiniz.

28. Sosyal medya hesaplarını başkaları için yönetin: Sosyal medya yöneticisi olmak eğlenceli bir iş olabilir. Bunun için henüz bir okul okumanıza gerek yok. Ya da mühendislik okusanız dahi sosyal medya yöneticisi olabilirsiniz. Üstelik günümüzde oldukça popüler bir meslek haline gelmiş durumda. Ancak sosyal medya yöneticisi olmak sadece iyi bir başlık ve konu bulmak ile olmaz! ( Eski patronuma selam olsun;) ) Sadece hesap yönetimi için kullanılan uygulama ve programlar mevcut. Bunları öğrenmeniz sizi bir adım öne taşır.

29. Başkalarının web sitesi kurmasına yardımcı olun: Teknoloji meraklısıysanız, diğerleri web sitelerini kurmalarına yardımcı olmak için size para vermeye istekli olabilir. Bunu yapma beceriniz varsa, ekstra para kazanmak için bu harika bir yol olabilir!

30. Sosyal medyada reklam alma: Popüler sosyal medya hesaplarınız varsa, hesaplarınıza reklam alarak para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çok takipçili ve iyi içerik paylaşan bir hesaba sahip olmak!

31. Makale yazarak kazan: Yazmayı seviyorsanız çevrim içi para kazanmanın eğlenceli bir yolu olabilir. Bu iş için internette yüzlerce site bulabilirsiniz. Üstelik bir işe alma mülakatı da yapmıyorlar. Sadece üye olup yazmaya başlıyorsunuz. Ne kadar çok yazarsanız o kadar çok kazanırsınız.

Para kazanmak için eşyalarını sat

Eşya satarak fazladan para kazanmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Hepimizin etrafa satabilecekleri ekstra şeyler var, ya da satın alınabilecek ve kâr elde edilebilecek ürünleri bile arayabilirsiniz bunun için.

32. e-Bay’de ürün satmak:  Satmak istediğiniz eski kıyafetleriniz, araba, elektronik vb. olsun, eBay, birçok farklı türde ürünü satmanın harika bir yolu olabilir. eBay ayrıca dünya çapında erişime sahiptir; bu, yaşadığınız bölge satmak istediğiniz ürün için yeterince büyük bir pazara sahip değilse mükemmel olabilir.

33. İkinci el mağazalara satış yapın: Dış giyim ve ayakkabılarınızı alacak birçok ikinci el mağazası bulabilirsiniz. Ayrıca tasarımcı eşyaları, kadın kıyafetleri, çocuk eşyaları ve daha fazlası için ikinci el mağazaları da vardır. Bazıları peşin öder, bazıları ise ürün satıldıktan sonra size ödeme yapar.

34. Kadınlar için İkinci El Eşya Satma Uygulamaları: Bunun için açıklamaya gerek yok sanırım. Dolap, Gardrops, Modacruz örnekleri yeterli.

35. Eski kitaplarınızı satabilirsiniz: İkinci el kitapları bir miktar para karşılığı alıp satışa sunan kitapçılar mevcut. Eminim şehrinizde de bir tane vardır. En kötü internet üzerinden satış yapabilirsiniz.

36. Etsy’de Satış: Etsy, ev yapımı ürünler, eski eşya ve el sanatları malzemeleri satmak için harika bir platform. Eğer işinizde iyi bir kişiyseniz, kesinlikle bu web sitesine bakmalısınız.

37. Yemek Yap ve Sat: Özellikle öğrencilerin yaşadığı şehirlerde ev yemeklerine olan talep de fazladır. Bir ev hanımı için en iyi gelir kapısı yemek yaparak para kazanmak olsa gerek. Birkaç broşür, el ilanı vb. tanıtımlar ile adınızı duyurup yemeklerinizi satmak iyi bir fikir olabilir bence.

İşinizde ekstra para kazanın

Ekstra para kazanmak için ayrı bir yol bulmakla ilgilenmiyorsanız, o zaman zaten sahip olduğunuz işte daha fazla para kazanmanın bir yolu olup olmadığını görmek isteyebilirsiniz.

38. Yükselme isteyin: Terfi istemek, muhtemelen çalışma haftanıza ilave saatler ekleyemeyeceğinizden, ekstra para kazanmanın en iyi yolu olabilir.

39. Fazla mesai süresi: Zaten sahip olduğunuz işte daha fazla para kazanmanın bir başka yolu da şirketinizin fazla mesai süresi sürmenize izin verip vermeyeceğini görmek. Birçok durumda, fazla mesai memnuniyetle karşılanmaktadır ve bu sayede makul miktarda para kazanabilirsiniz.

Eşya kiralayarak nasıl ekstra para kazanılır?

Ekstra para kazanmanın yollarından biri olarak başkalarına kiralayabileceğiniz birçok ürün var.

40. Garaj alanınızı kiralayın: Garajınızda fazla yer varsa, bu alan için size para ödemeye istekli insanların olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Bazı insanlar sadece klasik bir araba gibi eşyalarını korumak için güvenli bir depolama alanı isteyebilirler.

41. Park yeri kiralama: Kendi park yeriniz varsa ancak kullanmıyorsanız veya kötü bir şekilde ihtiyaç duymuyorsanız, başka birine kiralamak isteyebilirsiniz. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, her ay bir miktar para alabilirsiniz. Park sorunun ciddi boyutlara ulaştığı bu dönemde iyi bir fikir olabilir.

42. Ders kitaplarını başkalarına kirala: Evet, ders kitaplarınızı başkalarına da kiralayabilirsiniz. Üniversite zamanında bıkılan fotokopi işlerinden arkadaşlarınızı kurtarmak için iyi bir yol değil mi sizce de? 🙂

43. Arabanızı kiralayın: Arabanızı saatlik, günlük, haftalık ya da belirli bölgelerde uzun süreli olarak kiralayabileceğinizi biliyor muydunuz? Arabanızı kullanmayacağınızı ve sigortanızın aracınızı hala kapsayacağını biliyorsanız, o zaman bu çok az iş gerektiren ilginç bir fikir olabilir.

44. Düğün, Nişan, Söz vs. eşyalarını kirala: Buna ilk ve en büyük örnek gelinlik olsa gerek. Bir gece için bir gelinliğe tonlarca para ödemek istemeyen çok kişi olsa gerek. Üstelik diğer tüm dekorasyon vb. satın aldığınız özel gün eşyalarınızı da kiralayabilirsiniz.

Ekstra para kazanmanın yolları için kolay yöntemler

Bundan sonraki kısım ise yukarıdaki kategorilerin hiçbirine uymayan fazladan para kazanmak için diğer tüm kolay yolları içeren alandır. Belki size uyan yöntemi burada bulabilirsiniz.

45.  Pasta Hazırlamak: Mutfakta harika mısınız? Eğer öyleyse, o zaman başkaları için tatlı, pasta pişirmek isteyebilirsiniz. Diğerleri de pastalarınızı düğünleri, doğum günü partileri, yıldönümü kutlamaları vb. İçin satın alabilir.

46. Reklamları arabanıza, evinize yerleştirin: Evet, arabanıza, evinize ve hatta vücudunuza (dövme şeklinde) reklam vermeniz için size ödeyecek şirketler var. Dövme için ünlü biri olmanız gerekebilir ancak diğerleri için tek gereken bir ev veya arabaya sahip olmak. Eğer varsa neden olmasın?

47. Bir film veya TV şovunda oynayın: Yakınınızda çekilmekte olan bir film veya TV şovu varsa, içinde yan rolde yer alarak her zaman fazladan para kazanmanın yollarını bulabilirsiniz. Çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmayacak, özellikle de ünlü biriyle tanışabiliyorsanız, çok eğlenceli olabilir!

48. Yatırım: Uzun uzadıya bahsedilmesi gereken bir konu yatırım. Örneğin bir miktar paranızı faize yatırabilirsiniz. Tabi başka yollar da var. Bunları başka bir yazıya saklayalım.

49. Kredi kartı kartınızdan ikramiye ve ödüller kazanın: Özellikle uçak bileti için yaptığınız harcamalara bonus veren birçok banka bulunmakta. Yalnız banka işleri ile ilgili detaylı bir araştırma öneririm size. Zira biraz karmaşık bir alan.

50. Yarışmalara katılın: Yarışmalara girerken bir şey kazanacağınızın garantisi yoktur, ancak kaybedeceğiniz ne var ki? Nakit, hediye kartları, tatiller, elektronik eşya ve daha fazlasını kazanabilirsiniz. Buradaki anahtar kelime ise, olabildiğince çok yarışmaya katılmak.

Siz de aklınıza gelen yöntemleri paylaşmak isterseniz yorumlara beklerim. 🙂

Bol kazançlarınız olsun!