Doğal Deodorant Yapıyorum!

Bundan 7 ay kadar önce kullandığım sprey deodorantlar boğazımı tahriş etmeye başladı. Tam da çağrı merkezi zamanıma denk gelmesi durumu daha kötüye götürdü. Bir yandan günde en az 100 kişi ile konuşuyor, ses tellerim zarar görüyordu bir yandan da kullandığım deodorant boğazımı yakıyor işi daha da zorlaştırıyordu.

İlk şikayetlerim ortaya çıktığı zaman neden olduğunu anlayamamıştım. Daha doğrusu gün içerisinde çok konuştuğum ve de yüksek sesle konuştuğum için oluyor sanmıştım. Yalnız geceleri başlayan öksürükler beni uyutmamaya, şiddetini arttırmaya başladıkça başka bir sebebi olduğunu anlamıştım. Bir sabah deodorantımı sıktıktan sonra öksürük krizine yakalandım yine. O an bikaç gün deodorant kullanmamaya karar verdim.

Ve öksürüklerim sona erdi. İşte çalışırken boğaz ağrım devam ediyordu ancak şikayetlerim işten ayrıldıktan sonra tamamen bitti. Kullandığım deodorant markasını eminim hepiniz biliyorsunuzdur. Birçok ürün çeşidi ve kullanıcısı olan bir marka. O zamandan bugüne ise çözüm olarak sıvı roll-on kullanmayı bulabilmiştim.

Doğal Deodorant

Şimdilerde ise doğal sabun yapmak ile başlayan macerama doğal deodorant yaparak devam etmeye karar verdim. Bulduğum ancak henüz uygulamadığım basit bir tarif bile var. Denedikten sonra sonuçlarını paylaşmayı dört gözle bekliyorum. İşte tarifi:

Doğal Deodorant Tarifi

Malzemeler:

  • 3 kaşık hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 5-6 damla kadar lavanta yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Hepsi işte bu kadar. Bu deodorant krem kıvamında oluyormuş. Hindistan cevizi yağı sıcakta eriyeceğinden yaz aylarında mutlaka serin bir yerde saklamak gerekiyor ayrıca. Dilerseniz kokusunu sevdiğiniz başka bir esans ile de yapabilirsiniz.

Eğer daha katı kıvamda bir deodorant istiyorsanız, malzemelerin içine 2 yemek kaşığı kadar balmumu ilave edebilirsiniz. Balmumunu hindistan cevizi yağı ile birlikte benmari usülü eriterek diğer malzemelerle karıştırın. Boş bir deodorant (roll on) kutusuna aldığınızda ve buzdolabında beklettiğinizde katılaşacak ve kabın şeklini alacak.

Sırada Doğal Şampuan Yapmak Var!

Eğer beklediğim gibi yapabilirsem ve gerçekten işe yarar bir şey ortaya çıkarsa devamını da getireceğim. Ve katkısız, doğal bakım ürünlerini kullanmak varken ne olduğu belirsiz ürünlere veda edeceğim. Deodorant sonrasında sırada doğal şampuan yapmak var! İşler tıkırında giderse hatta gitmezse bile paylaşacağım burada. 🙂

Zararlı maddelerle dolu bakım ürünlerine elveda; doğal, ev yapımı ürünlere merhaba o halde! 🙂

Bir Cevap Yazın