Dizi Tavsiyesi: Daredevil

Yaklaşık 2 ay önce izlemeye başladığım, bu süre içerisinde 3 sezonun tüm bölümlerini bitirdiğim ve hala daha doyamadığım dizi: Daredevil.

Dizi Konusu

Bir Marvel karakteri olan süper kahramanımızın öyküsü diğer kahramanlardan biraz farklı. Süper güçleri olmayan, kendini eğiterek yaşadığı ve büyüdüğü yer olan Hell’s Kitchen’da gündüzleri avukatlık yapan Daredevil geceleri de şehrin suçlularını yakalayarak onları adalete teslim etmektedir. Gerçek adı Matthew Murdock olan Daredevil, 9 yaşında gözlerine kör bir adamı kurtarırken radyoaktif madde dökülmesiyle kör olmuştur. Fakat bunun karşılığında diğer 4 duyusu güçlenmiştir. Ayrıca kulakları radar olarak görev yapmaktadır. Chaste örgütünün başında olan Stick tarafından da eğitilmiştir ve tam bir dövüş ustası olmuştur. Babası boksör olan Matt annesini hiç tanımamıştır. Babası da yine aynı yaşlarda bir boks maçından sonra istenileni yapmadığı için öldürülür.

Daredevil dizide önce siyah, sonra kırmızı, en son da siyah (Shadowland) kostüm giyer. Yeri geldiği zaman mınçıka olan bastonuyla savaşır. Baş düşmanı ise Wilson Fisk yani nam-ı diğer Kingpin’dir. Son derece iyi dövüşen Matt Murdock, artık gündüzleri suçla adalet yoluyla mücadele eden bir avukat, geceleri ise suçla, adaletsizlikle kendi yöntemleriyle savaşan ”Daredevil”dir.

İlk bölümü 10 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan dizinin, yakaladığı başarının ardından ikinci ve üçüncü sezonu da yayınlanmış ve tüm sezonlar 13 bölüm sürmüştür. Her bir bölüm ise yaklaşık 45-50 dk sürmektedir. Heyecanla ve bir çırpıda izlediğiniz 50 dakika.  

Dizi Hakkında Yorumum

Her aksiyon dizisinde görmeye alışık olmadığımız, hatta benzerlerine fark atacak boyutta gerçekçi dövüş sahnelerine sahip olan Daredevil size tam olarak aksiyon sahnelerini yaşatıyor. Bütün bölümleri bir anda yayınlandığından haftadan haftaya bekleyip konudan sapmıyorsunuz. Hatta ben ilk sezonunu 3 günde bitirdim. Dizinin içeriğinde ise kötü adamların nasıl kötü olduklarına dair hikayeleri öyle güzel sunuyor ki zaman zaman onlara hak bile verdiğiniz oluyor. Wilson Fisk’e üzülenler derneği burada mı? Üstelik ayrı dizisi çekilse soluksuz izlenebilecek kahramanlara sahip. İkinci sezonda dahil olan The Punisher, Electra, 3. sezonun Dex’i ve 4. sezonda diziye göz kırpan Bullseye bunlardan birkaçı. Aksiyon ve suçun dışında dram ve romantizmi de iyi işleyerek diziye çeşitlilik katıyor. Karen Page olmasa da olur diyenler derneğini görelim bir de..  Tüm bunların dışında birçok süper kahraman dizisinin aksine Matt’in fantastik güçleri olmayan bir insan olması ona daha bir yakınlık duymanızı sağlıyor.

Oyunculuklar ise efsane ötesi. Daredevil’i canlandıran Charlie Cox resmen bunun için doğmuş gibi. Bazen diyorum gerçekten kendisi bir süper kahraman olabilir mi? O dövüş sahnelerini çekmek öyle kolay bir iş olmasa gerek. Ayrıca Matt’in yaşadığı tüm hisleri eksiksiz bize de yansıtıyor ve karakteri o kadar iyi anlıyorsunuz ki sanki sizin bir arkadaşınızmış gibi. Diğer oyunculara da söyleyebileceğim tek kötü kelime yok. Foggy’i canlandıran Elden Henson, Karen’i canlandıran Deborah Ann Woll da işini lağıyla yerine getirenlerden. Wilson Fisk’i canlandıran Vincent D’Onofrio’yu sokakta görsem kendisine Wilson diye seslenirim. O derece karakteri özümsemiş ve yansıtmış. Tüm bunlar dışında kostümler, sahneler, karakterlerin iç dünyası, geçmiş yaşantıları, kendileri ile olan çekişmeleri, tekrar yazmadan geçemeyeceğim dövüş sahneleri ve diziye giren her karakterin yeni bir anlam katması diziyi izlemeniz için ayrı ayrı sebepler kesinlikle.

Bir sonu olmadan bitirilen dizilerden hoşlanmadığım için bu dizinin uzun süre daha devam etmesi tek dileğim. Öyle de olacak gibi. 4. sezon ile ilgili Daredevil üçüncü sezon baş yazarlarından Erik Oleson, Entertainment Weekly‘e konuşmuş ve Oleson şu sözleri sarf etmiş: “Daredevil’ın dördüncü sezonu için çok umutlu olduğumu söyleyebilirim. Henüz resmen yeni sezon onayı almış değiliz fakat geleceğine inancımız tam.” Demek o ki 4. sezon da yolda. Yani izlemeye devam…

Biraz da sezonların içeriklerinden bahsedelim. Bundan sonrası bol Spoiler içerir, dikkat!  

Sezon 1

Küçük yaşta gözlerine kaçan kimyasallardan dolayı kör olan Matt Murdock, bu sayede çok özel güçlere sahip olmuştur. Günümüzde ise gündüzleri arkadaşları Foggy ve Karen ile birlikte işlettikleri avukatlık firmasında çalışıp geceleri ise suçla savaşıyordur. 

İlk sezonda Foggy ile üniversitede tanıştıkları günleri, nasıl samimi arkadaş olduklarını ve Karen ile tanışma sahnelerini görüyoruz. Wilson Fisk ile ilk sezonun sonuna kadar uğraşan Matt ve ekibi sezon sonunda Fisk’i adalet yoluyla hapse atmaktadır. Kısacası ilk sezon olayları Matt üzerinde yoğunlaşmaktadır. Matt’in babası olan ilişkisi, babasının neden nasıl öldürüldüğü, Matt’in bu süreçte neler yaşadığı gibi konular ele alınmaktadır. Ayrıca koyu bir Katolik inancına sahip olan Matt’in inancından bir gram şüphe duymaması yine de kötülerle olan savaşında inancını sorgulamadan da edememesine şahit oluyoruz.  

Sezon 2

Daredevil’ın ikinci sezonunda The Punisher karakteri ile tanışıyoruz. Bu esnada Karen ile Matt arasındaki aşk giderek büyüyor. Ayrıca “El” adındaki gizli bir tarikat Hell’s Kitchen’ı işgal etmeye başlamıştır ve Daredevil, eski sevgilisi Elektra ile El’i durdurmaya çalışır. Karakterleri ve ilişkiyi yakından tanımak açısından Matt ile Elektra’nın geçmişini flashback sahneleriyle görmek iyi bir fikir olsa da, bu sahnelerde yaşanan şeyler o kadar da etkileyici değildi. Hatta biraz klişeydi doğrusu. Ancak genel anlamda Elodie Yung’un Elektra’sını oldukça başarılı buldum.

Bu sezon hakkındaki en iyi şey kesinlikle The Punisher‘dı. Jon Bernthal, resmen The Punisher karakterini yaşamış. Onun yaşadığı duyguları ve geçmişine ait acıları sırf yüz ifadesinden bile görebiliyorsunuz.  

Özellikle Daredevil ile The Punisher’ın karşı karşıya olduğu sahneler altın değerindeydi. Genel anlamda bu sezonun ilk sezondan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Aksiyon sahneleri daha başarılıydı, karakterler daha ilgi çekiciydi, drama her zamankinden daha güçlüydü. Eğer ilk sezonu sevdiyseniz, bu sezonu daha da fazla seveceksiniz.  

Sezon 3

3. sezona Daredevil’in Elektra’yı kaybetmesiyle birlikte inancını sorgulamaya başlaması ve kendini değersizleştirmesiyle başlıyoruz. Karen ve Foggy’ye öldüm ben süsü vererek ortadan kaybolan Matt kiliseye sığınıyor. Fisk’i bu sezon yine ön planda görüyoruz. Zekasına hayran olduğum Fisk, FBI’ı manipüle ederek yavaş yavaş hapisten çıkarak özgürlüğüne yeniden kavuşuyor. FBI’dan Ray ve Dex karakterlerinin hayatlarını da konu alan bu sezonda Fisk neredeyse kazanıyordu diyoruz. Bence sezonun son birkaç bölümüne kadar diğer iki sezona göre daha az etkileyici ve heyecanlıydı. Çünkü bu sezonda daha çok karakterlerin kendileri ile olan savaşlarına tanık oluyoruz. Karen’in geçmişine gidip pişmanlıklarını, Foggy’nin aile ilişkilerini, Ray’in ne olursa olsun dürüst ve saf kalma savaşını, Dex’in ise içindeki kötülükten kurtulma savaşını görüyoruz. Matt ise tüm sezon boyunca kilisede yavaş yavaş inancını kaybedip yeniden kazanma savaşında. Bence bu sezonun asıl çarpıcı olayı Matt’in annesinin ortaya çıkması ve kilisede Matt’ göz kulak olan bir rahibe olması oluyor. Tabi Matt bunu sezonun sonlarına doğru öğreniyor.

Aslında bu sezonu bence diğerlerinden kötü yapan Matt’in bu denli inancını sorgulayıp çevresinden uzaklaşması olmuş. Arkadaşlarına bu denli değer veren Matt birden onlara zarar veriyorum bahanesiyle ortadan kayboluyor. Onu geçtim artık tanrıya inanmıyorum öldürmeden kötülüklerden kurtulamayıza kadar geliyor. Tüm bunlar zeki, mantığıyla hareket eden bir insan için fazla duygusal bir süreç gibi geldi bana. Yine de son üç bölüm diğer tüm bölümlerin eksiklerini siliyor. Sezon finali ise muhteşem. En beğendiğim sezon finali bu oluyor. Eğer siz de süper kahraman dizilerini seviyorsanız Daredevil’e bayılacağınıza eminim. Matt Murdock karakteri keşke tanıdığım bir kişi olsaydı diye içinizden defalarca geçireceksiniz hazır olun. İzlemediyseniz vakit kaybetmeden başlamanızı öneriyorum. Son birkaç bölümünü bitmesin diye baya erteledim. Yine de 4. sezonu beklemeye başladık bile. Umarım daha uzun seneler ve bölümlerle devam eder Daredevil.

2019 Güncelleme: Daredevil artık yayınlanmayacak. Üzgünüm Matt Murdock hayranları. 🙁

“Dizi Tavsiyesi: Daredevil” hakkında 2 yorum

  1. Marvel dizi devamlılığı konusunda sinir bozucu bir prensibe sahip. Daredevil ve Punisher hayranı olarak bu tutumunu beğenmediğimi söyleyebilirim. BBC – Sherlock Holmes iki yılda bir olsa da yeni bölüm veriyor ama Marvel kitlesi olan bir diziyi yarıda bırakıyor. Umarım Punisher da öyle olmaz.

Bir Cevap Yazın