Bozcaada Mekanları, Havası ve Konaklama

Bozcaada Mekanları, Ye & İç

Bozcaada ara sokaklarında vakit geçirip değişik lezzetleri tadabileceğiniz harika mekanlar mevcut. Dekorasyonu ile hem göze, yemekleri ile damağa, müzikleri ile de kulağa hitap ediyorlar.

Bu mekanlardan bir tanesi ve ilk sıradaki de Çiçek pastanesidir. Adaya gidip ilk nereye uğrayalım derseniz Çiçek pastanesinden başlayabilirsiniz. Özellikle dondurmalarını kendileri yapıyorlar ve çok lezzetli. Bal- Badem dondurmasını deneyebilirsiniz. Kepçesi: 2,5 lira. Bunun dışında kurabiyelerini de tadabilirsiniz. Damla sakızlı bademli kurabiyesi meşhurmuş. Biz bu kurabiyeyi keşke adını not alsaymışım dediğim ara sokaklarda mavi pencereli bir yerde tatmıştık ve inanılmaz lezzetliydi. Çayı da lezzetli çiçek pastanesinin. Fiyatı ise 2 lira. Adres: Alaybey Mahallesi, Cumhuriyet meydanı No:17, 17680 Bozcaada

Çiçek pastanesi dışında Çınaraltı’nda damla sakızlı Türk kahvenizi içebilirsiniz.  Feribottan inip Cumhuriyet Meydanını geçtiğinizde sokakların birleştiği orta noktada yer alıyor Çınaraltı. Adanın damla sakızlı Türk kahvesi de meşhur olduğundan denenebilecek en iyi mekanlardan birisi burası. Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Çınar Çarşı Caddesi, No: 5 Bozcaada

Ben damla sakızlı Türk kahvesini Zübeyde Hanım Çay Bahçesinde denemiştim. Çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Mekan gerçekten güzel ve vakit geçirilesi. Bir bardak çay içmek için oturup etrafı izleyebilir, soluklanabilirsiniz. Yalnız damla sakızlı Türk kahvesi için başka bir yere uğramanızı tavsiye ederim. Adres: Alaybey Mah. Cumhuriyet Meydanı, Bozcaada   

Gel gelelim adanın meşhur kafesi Polente kafeye. Adını tahmin edebileceğiniz üzere polente tepesinden alıyor. Adada hem kafe, pub hem restoran tarzında bi yer arıyorsanız buraya uğrayabilirsiniz. Müzikleri de zaten diğer ada mekanlarına göre daha coşkulu ve çarpıcı. Adres: Alaybey mh. iskele cd. no:41, 17680 Bozcaada

Sıra geldi şarap tadımına. Bozcaada’ya kadar gidip şarabını da tatmadan dönmeyelim derseniz ada halkından öğrendiğimiz adanın meşhur şarap tadım evi olan Tenedion Wine House’a mutlaka uğrayın derim. Mekan oldukça güzel, rahat ve sıcak. Çalışanlar da çok yardımcı oluyorlar ve sıcakkanlılar. Ben şarapları tatmadığım için arkadaşlarıma güvenerek en lezzetlisinin Çamlıbağ Blush olduğunu söyleyebilirim. Öyle ki zaten Çamlıbağ adanın en meşhur şarabı. Diğer bir meşhur şarabı ise Corvus/Talay şarabıymış. Adanın bir ucunda da fabrikası bulunuyor. Eğer vaktiniz çoksa bu şarap fabrikasına da uğrayabilirsiniz. Nereden şarap satın alabilirim derseniz de fiyat olarak en uygunu adanın merkezinde bulunan Adakale süpermarketi. Pek çok yerden fiyat almamıza güvenerek burayı kesinlikle tavsiye edebilirim. Fiyat 27 lira. Üstelik sadece şarap için de değil adada kaldığımız süre boyunca her gün alışverişimizi bu marketten sağladık. Tenedion Wine House Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Çınarlı Çarşı Cd. No:82, 17680 Bozcaada Adakale Süpermarket Adres: Alaybey Mahallesi, Çınarlı Çarşı Cd. No:63, 17680 Bozcaada

Gitmeden önceki gece ekmeğini tattığımız diğer bir pastane ise Hemşin Pastanesi. Önünden çok kez geçtiğimiz ve mavi dekorasyonu oldukça dikkat çekici bir mekan. Öğrendiğimize göre adada yeni açılan bir pastane. Lakin ada ruhuna ayak uydurmayı başarmış ve malzemeleri de gerçekten lezzetli. Değişik ekmek tatmak istiyorsanız burası ideal.

Bozcaada’da başka ne tatmalıyız diye sorarsanız cevap Gelincik şerbeti ve Gelincik reçeli. Gelincik şerbetini biz tadamadık bu yüzden bir mekan öneremeyeceğim. Sizin varsa bildiğiniz bir yer tavsiyelerinizi beklerim. Gelincik reçelini ise merkezde kurulan reçel stantlarından Gül Hanım’ın Ev Yapımı reçellerinden aldık. Tadını ben çok beğendim ki tadarak aldık. Stant başındaki hanımefendi denemek istediğimiz bütün reçelleri tatmamızı sağladı. Küçük kavanoz reçel: 5 lira. Adres:Alaybey Mah. Hacıhasan Sk. No:38 Bozcaada Tel:0541 207 3804

Deniz kenarında çayımızı içip dinlenelim derseniz de öneri mekanım Biz Bize kafe. Manzara muhteşem. Çay ise 1 lira. Adres: Alaybey Mahallesi, 17680 Bozcaada

Bozcaada’da daha pek çok mekan ve lezzet bulabilirsiniz. Sizin de önerilerinizi beklerim.

Bozcaada Havası & Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada ile ilgili her yazımda üstüne basılı olarak söylediğim tek şey havası gerçekten rüzgarlı ve serin! Özellikle akşamları çok üşüyorsunuz. Biz tatilimizi 19-23 Haziran 17 tarihleri arasında gerçekleştirmiştik. Ada halkının söylediğine göre bu tarihten sonra asıl hava ısınmaya başlıyormuş ki tatilimiz sırasında gördüğümüz de her günün diğerinden daha ısınmaya başladığıydı.

Bahar aylarında ya da haziran ayında gitmeyi düşünüyorsanız üzerinize mutlaka kalın şeyler almanızı tavsiye ederim. Pantolon, kazak, hırka almayı unutmayın! Hele kamp yapacaksanız bu mevsimde uyku tulumunuzu sakın es geçmeyin! Kapalı bir spor ayakkabısı da ayaklarınızı sıcak tutabilir. Uzun bir çorap mutlaka koyun çantanıza. Ne yaptın be dediğinizi duydum! İnanın üşüdükten sonra insan bunlardan başka bir şey düşünemiyor. Merkezinde gece uyurken ayaklarımızı sıcak tutsun diye uzun çorap aradığımızı bir biz biliriz bir de adanın esnafı! 🙂 Ama yok! Evet, adada hiçbir yer de uzun çorap satılmıyor. Bozcaada’nın denizi de bu aylarda çok soğuk. Gittiğimiz ilk gün güneşlenmek yerine resmen üşüdük denize girmek bir yana. Üstelik yağmur çiseledi. Siz siz olun bu aylarda giderseniz söylediklerimi yanınıza alın..

Temmuz ve Ağustos aylarında hava baya ısınıyor ve yazı doyasıya yaşayabiliyormuşsunuz. Ben ada halkının yalancısıyım. Özellikle Ağustos ve Eylül ayları en sıcak ve tatil yapılası aylar olarak söylendi. Gece de havanın bu aylarda diğerlerine göre daha sıcak olduğunu duydum. Yani Bozcaada’ya tatil için ne zaman gidilir diye soruyorsanız cevap Ağustos ve Eylül ayları.

Bozcaada Ada Camping ve Konaklama

4 günlük Bozcaada maceramızın her gecesi Ada Camping’te geçiyor. İlk olarak fiyatlardan bahsedersem kendi çadırınızla giderseniz kişi başı 35, oradan çadır kiralarsanız kişi başı 45 lira ödüyorsunuz. Konaklamak için diğer bir seçenek Bungalowlar. 3 kişi kişi başı 60 lira. Eğer 2 kişi kalacaksınız kişi başı 65 lira. Wc’li bir bungalowda kalmak istiyorsanız da kişi başı 75 lira veriyorsunuz. Karavanıyla gelenler için ise fiyat 40 lira. Tüm bu fiyatların içine her şey dahil: elektrik, su, duş, mutfak, buzdolabı, barbekü, otopark, wifi..
 
Çadırınızı istediğiniz yere kurabiliyorsunuz. Biz gösterdikleri girişteki alana kurduk çadırımızı. Kamp alanının arkasına doğru üstlere çıktığınızda pek çok güzel ve sakin alan da bulabilirsiniz. Her adımda elektrik prizi ile karşılaşıyorsunuz. Kamp alanına girip cafesinden geçtiğinizde hemen sağ tarafta merdivenlerin yukarısında duş ve tuvaletler var. Temiz ve kullanışlılar. Sağ tarafından devam edince mutfak ve barbekü alanını görüyorsunuz. Buradaki dolapları ve buzdolabını malzemelerinizi saklamak için kullanabiliyorsunuz. Kaldığımız süre boyunca temizlikle ilgili ya da başka herhangi bir sorunla karşılaşmadık.   

Diğer fiyatlar ise şu şekilde:
Küçük şişe su:1,5 lira
Bir bardak çay: 2,5 lira 1 adet tuvalet kağıdı: 1 lira Gözleme: 8 lira
Tost: 6,5 lira

Gözüme takılanlar ve aldıklarımızın fiyatları bu şekildeydi. Fiyatlar oldukça yüksek olduğundan kamp alanı dışından merkezdeki marketten alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Dışarıdan içeriye malzeme, yiyecek, içecek sokmakta serbestsiniz ki mutfakta muhafaza edebilirsiniz aldıklarınızı.

Kamp alanında oturabileceğiniz alanlar ve cafe de mevcut. Vaktinizi burada da geçirebilirsiniz.

Kamp alanındaki çalışanlar çok sıcak ve anlayışlı insanlar. Her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Soğuk bir dönemde Bozcaada’ya gittiğimiz için Bozcaada Hatırası yazımda battaniye için dışarıdan yardımcı olduklarını söylemiştim. Ayrıca çadır alanında çalışan bir arkadaşta bir battaniyesini bize vererek çok yardımcı oldu. Yalnız son gecemizde çadır alanında kalan birkaç kişi çok fazla gürültü yaptığı için uyumakta zorluk çektik. Keşke sabahın dördünde daha anlayışlı olabilselerdi.

Konumundan bahsedersem Bozcaada merkeze yaklaşık araç ile 15 dk’lık mesafede Ada Camping. Yürümeye kalkmayın gerçekten çok uzun yol. Ayazma plajına ise yürüyerek 10 dk mesafede. Etrafında ve yakınlarında ise birçok pansiyon ve evler bulunuyor.

Adres: Sulubahçe, Eski Kule Mevkii, Bozcaada
Tel1: 0539 604 5088
Tel2: 0539 605 1457

Adada diğer konaklama seçenekleri ise otel ve çoğunlukla pansiyon. Pansiyon fiyatları bize çok yüksek geldi. Birkaç yerden öğrendiğimiz kadarıyla gecelik en az 250-300 lira. Araştırarak belki daha uygunu bulabilirsiniz. Lakin biz kamp alanında konaklamaktan oldukça memnun kaldık. 
Çadırınızla geldiyseniz ve kamp alanında kalmak istemiyorsanız tabii ki çadırınızı adanın pek çok yerine atabilirsiniz. Koylarında gezerken birçok gezginin çadırlarını attığını gördük. Yalnız yeri çok iyi seçmelisiniz çünkü havası yazın bile çok rüzgarlı. Üstelik geceleri birçok bölge çok ıssız ve sakin oluyor. Bu sebeplerden maalesef tavsiye edebileceğim bir yer yok.

Bir Cevap Yazın