Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kalesi

İşte Bozcaada’nın en önemli ve dikkat çekici mekanı. Bozcaada’ya vardığınızda karşınızda göreceğiniz ilk yapı bu büyük Bozcaada kalesi. Kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Oldukça eski bir tarihe dayandığı söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise onarılmıştır. İçinde bir de müze bulunan kalenin özellikle gece olan ışıklandırması en dikkat çekici zamanıdır.   

Cumhuriyet Meydanı

Feribotla adaya geldikten sonra Bozcaada kalesinden sonra göreceğiniz diğer bir yer Atatürk büstünün bulunduğu Cumhuriyet Meydanı. Meydanın kenarlarında oturup dinlenebileceğiniz banklar mevcut. Ayrıca hediyelik eşya stantları etrafını çevrelemiş durumda. İstediğiniz eşyayı buradan bulabilirsiniz. Fiyatları ise birbirine çok yakın. Bunun dışında bizim gittiğimizde Ramazan olduğu için kurulan sofrada iftar veriliyordu alanda. Adanın merkezinde olduğu için her daim kalabalık ve vakit geçirilesi.   

Rum Mahallesi ve Ada Sokakları

Adada çok eskiden bulunan dere sayesinde Rum mahallesinde mi Türk mahallesinde mi olduğunuzu anlıyormuşsunuz. Tabi ki derenin ortadan kalkmasıyla bu ayrım da ortadan kalkmış. Ancak yine de mimari yapısı, evlerin düzeni, duvarların renkli boyamalarıyla yine hangi mahallede olduğunuzu anlayabiliyorsunuz. Rum mahallesinin tarihi yapısı, coşkulu mimarisi ve rengarenk duvarları, kapıları hemen diğer ada sokaklarından ayrılıyor. Sanırım meşhur olmasının sebebi de bu. Ada sokaklarında ve Rum mahallesinde bir-iki saat gezmeniz yeterli çok büyük olmamasından dolayı. Renkli taş evlerin önünde fotoğraf çekinmeden ayrılmayın. 

Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri


Adanın en uzak ama bir o kadar gösterişli alanlarından biri de Polente Feneri. Gösterişli olmasının sebebi ise harika bir gün batımı manzarası sunması. Yolunun engebeli ve uzak olması sebebiyle özel günler dışında çok uğranılan bir yer değil. Lakin vaktiniz varsa mutlaka gidip gün batımını izlemelisiniz. Fazlasıyla serin oluyor bunu da dikkate almayı unutmayın. 

Göztepe

Gün batımını izleyebileceğiniz ve tüm adayı ayaklarınızın altına alacak müthiş manzara sunan diğer bir yer ise Göztepe. Burası Polente fenerine göre daha da az ziyaretçiyi barındırıyor gün içinde. Bunun sebebi çok zorlu, engebeli ve tehlikeli bir yola sahip olması ve çoğunluk tarafından bilinmemesi. Aracınıza ve şoförlüğünüze güveniyorsanız gidip görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. İzlediğiniz manzaraya değecek. 

Ayazma Manastırı


Adanın ayazma bölgesinde yer alan Manastır, Rum Ortodoks cemaatine ait. Sadece özel günlerde açık olduğu için gittiğimizde maalesef içini göremedik. Bahçesinde bulunan çınar ağaçları çok güzel bir piknik ortamı sunuyor adalılara. Manastırın alt kısmında ise bir dilek mağarası bulunuyor.

Meryem Ana Kilisesi

Rum Mahallesini gezerken karşınıza çıkacak diğer bir yapı da Rum Ortodoks cemaatine ait Meryem Ana kilisesi. İbadete açık bir kilise olduğu için içini gezmek isterseniz pazar günleri düzenlenen ayine katılabilirsiniz.

Şarap Fabrikaları

Bozcaada denince akla tabi ki şarapları ve şarap fabrikaları geliyor. Haziran ayının sonlarında Şarap Tadım Günlerinde ki gezilere katılabilirsiniz. Ayrıca yaz boyunca Talay, Corvus şarap fabrikaları da geziler düzenlenmekte. Hem şaraplarını tatmak hem de şaraplarla ilgili bilgileri almak için bu gezilere de katılabilirsiniz.

Bozcaada’da Denize Girilecek Yerler ve Koyları

Ayazma Plajı


Adanın en önemli ve ünlü plajı Ayazma plajı. Bozcaada’nın en popüler plajı olmasından dolayı da en kabalık plajı denilebilir. Ayazma denmesinin bir sebebi de anlatılana göre suyunun oldukça ayaz olmasından kaynaklanıyor. Haziran ayında gitmemize rağmen gerçekten denizi baya soğuk. Plajda şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz.

Sulubahçe Koyu

Ayazma Plajının hemen yanındaki plaj Sulubahçe Plajı. Ayazmaya göre daha sakin bir yer. Denizin suyu da bira daha sıcakmış. Plajda yine şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz.

Akvaryum Koyu

Adanın bir ünlü koyu da Akvaryum Koyu. Burası da diğer koylara göre oldukça kalabalık oluyor. Sanırım akvaryum koyu denmesinin sebebi kıyıya kadar ulaşmış olan ve sizinle yüzen balık sürüleri. Yanlışsam düzeltin. 🙂 Koyun sol tarafındaki taşlar üzerinden en ucuna gidip ayaklarınızı denize sokmayı deneyebilirsiniz. Yalnız deniz yosunlarına dikkat edin. 

Habbele Koyu

Akvaryuma göre daha sakin olan bu koya minibüslerle ulaşabilirsiniz. Denizi hem kumluk ve taşlık olduğundan dikkatli olmanızda fayda var.

Poyraz Limanı Koyu

Adanın merkezine yakın koylarından birisi Poyraz Liman Koyu. Rüzgar almadığından dolayı denizi sığ ve sıcak olmasına rağmen deniz kestanelerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Beylik Koyu

Benim çok beğendiğim koylardan birisi burası oldu. Nedeni hem diğerlerine göre daha sakin hem de geniş olması. Ayazma manastırı yönünde ilerlerken sağ tarafta kalan toprak yoldan inince buraya ulaşıyorsunuz. Koyun hemen sağ tarafında ki Batık Gemi ise buraya ayrı bir hava katıyor. Batık gemiyi görmeye gitmeyi unutmayın. 

Diğer Ada koyları ise şu şekilde;

Çayır Koyu

Tuzburnu Koyu

Tekirbahçe Koyu


Bozcaada’da Yapmadan Dönmeyin!

  • Cumhuriyet Meydanındaki banklarda oturup ilk kez gelenleri, ada halkını izlemeden ve meydandaki dükkanlardan hediyelik eşya almadan,
  • Rum Mahallesi ve ada sokaklarında fotoğraflar çekinmeden,
  • Polente Fenerinde Rüzgar Gülleri eşliğinde gün batımını izlemeden,
  • Göztepeden gün batımını ve ada manzarasını seyretmeden,
  • Çiçek pastanesinin dondurmalarını tatmadan,
  • Damla Sakızlı Türk kahvesini içmeden,
  • Adanın eşsiz koylarını gezmeden,
  • Beylik koyuna gidip Batık Gemiyi görmeden,
  • Merkezinden meşhur ev yapımı reçellerini almadan dönmeyin!

Bir Cevap Yazın