Daha dün izledim filmi. 2 Kasımda vizyona girdi zaten. Aslında Lady Gaga’nın filmi a star is born’a gidecektik ama geç kalmışız. Hiçbir salonda oynamıyordu. Yayın tarihini bilmediğim için Bohemian Rhapsody’nin de vizyona girdiğini bilmiyordum. Görür görmez gidelim dedik.

Film, Queen grubunun efsanevi solisti Freddie Mercury’nin Londra’nın Wembley Stadı’nda gerçekleşen unutulmaz 1985 Live Aid konserine giden yıllarını konu ediyor. Filmi tek kelime ile anlatırsam müthiş! Oyunculuklar, sahneler, müzikler, kostümler hepsi inanılmazdı. Sanki o yılları biz de onlarla birlikte yaşıyormuşuz gibi.

Filmin başrolünde Rami Malek Freddie Mercury’i canlandırıyor. Canlandırmak değil resmen karakteri yaşıyor. Nasıl ya diyorsun nasıl bu kadar gerçekçi olabilir? Sanki Freddie’nin kendisi oynuyor filmde. Bu kadar benzerlik için üzerinde uzun süre çalışmış olması gerekir. Eminim bütün konserlerini izlemiştir. Başka bir açıklaması olamaz. Tabi Rami Malek’in ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğu da bu sayede bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Orkestra elemanlarını canlandıran tüm oyuncuların da hakkını yememek lazım. Özellikle Roger Taylor’ı canlandıran genç oyuncu Ben Hardy bence role çok yakışmış ve rolün üstesinden fazlasıyla gelmiş. Mary’i canlandıran Lucy Boynton da güzelliği ile filme ayrı bir hava katmış.

Uzun sayılabilecek süresine rağmen bir saniye bile sıkmadan izletti ve inanılmaz zevkli bir filmdi. Film inanılmaz güzel konser sahnelerini içeriyor. Özellikle We Will Rock You şarkısının ortaya çıkış sahnesi ve akabinde ki konser sahnesi çok iyiydi.  

Filmdeki tüm şarkılar Freddie Mercury ve grubunun gerçek sesinden ekrana yansıyor. Konserler ve kıyafetler de aynı şekilde o anları tekrar tekrar yaşatıyor. Özellikle “Live Aid” yardım konserini hiç üşenmeden baştan çekmişler. İzlerken tüylerim diken diken oldu.

Filmi izlerken yeri geliyor üzülüyor, gözlerimiz yaşarıyor yeri geliyor gülmekten yerlere yatıyoruz. Queen grubunun kendi içindeki çekişmeleri, bestelerin ortaya çıkış aşamaları, konser öncesi ve sonraları en önemlisi de Freddie’nin karakteri, içsel sorunları ve yaşadıkları çok iyi yansıtılıyor.

Kısacası dolu dolu ve bir o kadar da sıcak ve gerçek bir film olmuş. Ne yazsam boşuna gibi hissediyorum. Her yazdığım cümle ve satır filmin hiçbir anını yansıtamıyor. O sebeple izleyin. Pişman olmayacaksınız. 😉