Blog yazmaya 2015 yılında başlamıştım. Doğrusu blog yazmanın keyiflendirici etkisini ilk hissettiğimde devamı kendiliğinden geldi zaten. İlk blogumu seyahat konu başlığı altında açmıştım. Gezmeyi ve paylaşmayı sevdiğimden dolayı bu iki hobimin birleşip bana yeni bir kapı aralaması hoşuma gitmişti. Yalnız seyahat etmek kavramının da zamanla içinin boşaltıldığını gördükçe sadece gezi ile ilgili blog yazmak istemedim. Üstelik yazacak daha birçok konum vardı. Tecrübelerim, kitaplarım, filmlerim, dizilerim, tavsiyelerim, yaşadıklarım… Sonrasında blogumun adı değişti, içeriklerim değişti, konu başlıklarım gelişti ve kendimi kavanozdaki notlarda buldum.

Aslında tüm dört yıllık süreçte her değişiklik beni şu an ki yazı dilime, üslubuma, yazım tarzıma getirdi. İlk blog yazılarımı okuduğumda şimdikiler kadar tatmin vermediğini fark ediyorum. Yazı yazma ve blog düzenleme konusunda geliştiğimi görebiliyorum. Mesela ilk yazılarımı yazarken acaba ne yazsam, bunu nasıl yazmalıyım, nasıl cümleler kurarsam insanlar okur, beğenir gibi bir sürü kaygı ve düşüncelerim vardı. Şimdi ise tek yaptığım klavye başına geçerek aklımdan geçen düşünceleri parmaklarımla ekrana aktarmak. Bu işte çok iyi olduğumu söylemiyorum, söyleyemem. Lakin ilerlediğimi fark edebiliyorum. Önemli olanın da bu olduğunu biliyorum.

Peki, blog yazmak tam olarak bana neler kattı ve sen neden bir blog sahibi olmalısın veya olmalı mısın, bunları tartışmak istedim. Neden blog yazıyorum konusunu daha önce kısaca ele almıştım zaten. Senin neden yazman gerektiğin konusuna da hadi bu yazıda değinelim.

Neden Blog Yazmalısın?

  1. Eğer bu sayfayı okuyorsan ve bu kısma kadar geldiysen sen de blog yazmak konusunda ilgilisin demektir. Hiç denememiş, deneyecek konu bulamamış veya isteyip başlayamamış olabilirsin. Ancak önemli olan istiyor olman. Eğer senin için blog okumak ve yazı yazmak kavramları keyif verici eylemler ise bu ikisini aynı anda yapmak inan daha da heyecanlı olacak.
  2. Kimse kendi kendine yazılar yazıp bunları saklamak istemez. Evet, belki geçmişte yazdığımız günlükler bunun içindi. Lakin belli bir konuyu, hikayeyi, olayı aktarmak için emek harcadığın yazı bir köşede okunmadan durmamalı. Eminim ki sen de herkes gibi emek harcadığın şeyin görünmesini ve paylaşılmasını istersin. Bu bile başlangıç için iyi bir neden.
  3. Bazı insanlar paylaşmanın etkili gücünün devamlı olmasını isterler. Çünkü paylaşmak aslında var olduğunun bir göstergesidir. Düşüncelerini başkaları ile paylaşarak rahatladığını görebilirsin.
  4. “Üretmek insanlığın başlangıcıdır. Üretmeden insan var olamaz. Geçmişten günümüze sahip olduğumuz maddi her şeyin üretimi insanlara aittir. İnsanlar üretmek için kodlanmıştır.” İşte sana blog yazmak için bir neden daha: üretebiliyor olmak. Konuyla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsin. Çünkü, üretmek hayattır!
  5. Eğer bir düşünceyi birden çok kişiye belki de binlere yaymak istiyorsan bunun en kolay yolu yaşadığımız teknoloji çağında internet olsa gerek. Bloglar ise bunun için biçilmiş en iyi kaftan. Biraz sabır ve süreklilik ile birkaç zaman sonra pek çok kişiye ulaşabilir olabilirsin.
  6. Bazı insanlar sorunların çözümüne veya kendi doğrusuna ulaşmak için başkaları ile konuşmak isterler. Ben ise kendi kendime konuşarak bu işi daha yaparım. 🙂 Bu nedenle yazı yazmak benim için kendi kendime konuşmamın en mantıklı ve keyifli yolu. Eğer sen de benim gibiysen neden bir blog tutmayasın?
  7. Kendi kendine konuşmak demişken, hiç bir konuyu birine anlatmak istediğin ancak o ‘biri’ni bulamadığın oldu mu? Mutlaka olmuştur. Çünkü insanlar şu günlerde 300-500 kelimelik bir konuşmayı dinlemek için pek vakit bulamıyorlar. Sen de yaz o halde! Yaz ve insanlarla paylaş! Emin ol, senin gibi pek çok insan var ve birbirlerinin yazılarını okuyarak kendilerini iyi hissediyorlar.
  8. İnsanlarla tanışmak konusunda kendini rahat hisseden biri olman veya olmaman burada hiç geçerli değil, biliyor musun? Yani, bu blogu şu kişi yazıyor demezsen kimse senin yazdığını bilemez. Aslında bu ortamda kim olduğunun bir önemi yok, neyi, nasıl, neden yazdığının önemi var. Hani, yazılarımla varım ben demek istiyorsundur diye söylüyorum! 🙂
  9. Ve tabi ki senin gibi blog sever insanlarla da tanışacaksın. Aynı yolda olduğun insanların seni anlıyor ve destekliyor olması çok keyifli. Blog yazarları arasında dahil olmak istiyorsan bekleme bile bence. Tek yapman gereken bir blog açıp yazmaya başlamak.
  10. Son olarak ise demek istediğim – ki bence bu en önemlisi – blog yazmak işine gönül vermen gerekiyor. Çünkü ilk başladığın zaman uzun bir süre seni kimse okumayabilir. Bir yorum gelmesi aylarını alabilir. Lakin sabırla devam edersen paylaştıkça ve okundukça daha da yazmak ve paylaşmak isteyeceksin. Ve tabi ki bu konuda sürekli araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir kişiliğin de olmalı. Çünkü bu ikisi olmadan belli bir süre sonra yazmaktan da sıkılırsın.

Blog Yazmak İçin Küçük Başlangıçlar

Blog yazmak için illa bir konuda uzman, bilgili bir kişi olman gerekmiyor. Herhangi bir konuya dair ilgin varsa ve “blog” – “yazmak” kavramlarını seviyorsan hepsini tek bir yerde toplayabilirsin. Yani, bilgili değil ilgili olman gerekiyor. Ayrıca dediğim gibi ilgilendiğin konu hakkında araştırma ve öğrenme hevesinin olması da belli bir yerde takılmaman için önemli. Aslında evet, blog yazmalıyım, benim de bir blog sayfam olmalı diyorsan tek yapman gereken ise bir yerden başlamak. Gerçekten istiyor ve seviyorsan devamı gelecek, emin olabilirsin. Başladığın anda ise bana bir selam göndermen yeterli. İlk blog arkadaşını buldun bile. 🙂 Sana şimdiden iyi bloglamalar… 🙂