Üniversite zamanımda burs alıyordum. Ailemin yanında yaşamama rağmen ekonomik olarak çok iyi bir dönemde olmadığımız için devlet bursu çıkmıştı şansıma. 5 yıl boyunca kendi okul masraflarımı ve dahasını bu burs sayesinde karşılamıştım. Devlet bursu tabi ki hayatınızı idame ettirmeye yetmez. Lakin bu dönemde birikim ve tasarruf u bir yaşam biçimi haline getirmiştim. Okulum için lazım olanları alıyor ve gerisini bankada tutuyordum. Yanımda olursa harcarım diye çekmiyordum bile. 🙂

Erasmus dönemimde 1 yıl hibe almıştım. Bu hibe ile hem Slovenya’da tüm masraflarımı karşılayabilmiş, hem yaklaşık 20 ülke gezebilmiş üstüne üstlük artan parayı biriktirip bankaya atabilmiştim. Şu an ki müsrifliğim de inanın bütün bunların doğru olamayacağını fısıldıyor kulağıma. Neyse ki henüz! Şizofren değilim ve her şeyi çok net hatırlıyorum. 🙂

Bunları neden anlattığıma gelirsek; kendime geçmişte yapabildiğim bir şeyi bugün de çok rahat başarabileceğimi göstermek sanırım. Bu kadar tüketim odaklı bir hayata ne ara geçtim bilmiyorum ancak eski benden eser yok onun farkındayım. Bir dur demenin de zamanı geldi. Nasılından önce nedenini hatırlatmak istedim kendime. Eğer 6-7 yıl önce çok az bir parayla rahat bir yaşam sürüyorsam şimdi neden olmasın?

Birikim ve Tasarruf

Yaklaşık bir yıldır minimalizm üzerine kafa yoruyorum. Üç Zararlı Diyeti ile başlayan maceram şimdilik iyi gidiyor ama yeterli değil. Çünkü tam adapte olabilmiş değilim. Hala alışveriş konusunda aşırılıklara kaçtığım dönemler oluyor. Bu Diderot Etkisinin bende ne zaman başladığını tam çıkaramıyorum. ( Bir röpteşambır ile olmadığı kesin 🙂 ) Yine de hem minimalizm üzerine yaptığım araştırmalar ve uygulamalar, hem de birikim ve ekonomi üzerine gayretlerimin meyvesini almak için çabalıyorum.

Birikim, Ekonomi, Tasarruf, Minimalizm, Doğal Yaşam ve dahası üzerine blogumda bunları da paylaşmaya karar verdim. Daha önce de dediğim gibi paylaşmak benim itici gücüm. Bir önceki yazımda az biraz açıkladığım kapitalist düzende bilinçli tüketici olmak yazısı ile ilk adımı atmış bulunuyorum.

Aslında evde ürettiğim katkısız sabunlarım daha fazlasını da yapabileceğimi gösterdi bana. Sırada kendi doğal deodorant ve şampuanımı yapmak var. Organik bir yaşamın hala sürdürülebileceğini görmek ve göstermek büyük heyecan verici olacak benim için.

Madem bir yola çıktık tam olsun dedim. Bir iddiadan daha çok şey ifade ediyor aslında Kavanoza eklediklerim. Daha yaşanılır bir dünyanın var olabileceğini üstelik bunu kendimizin var edebileceğini kanıtlamak istiyorum. Kendi adıma bu yapay dünya düzenini değiştirmek için bir şeyler yapabilmek içime az biraz su serpiyor. Ancak diğer insanlara da bunu gösterebilmek ve paylaşarak çoğalmak beni daha mutlu edecek.

Benim gibi kendini olmasa bile çocukların geleceğini düşünen nice insan olduğunu biliyorum. Çöp ayrıştırma ve sıfır atık konusunda çaba gösteren, sade yaşamı hem kendine hem de çevresine aşılamaya çalışan, paradan daha değerli şeylerin var olduğunu kabul eden ve sağlığın doğamızdan kopmayarak sahip olabileceğimiz bir şey olduğunu idrak edebilen nice insan…

Bu dünyanın geleceği bizim elimizde ise hala neyi bekliyoruz ki hem? Biraz çaba ile senin de bu kavanozda bir katkın olsun. Sonuçta; bedava yaşamıyoruz, bedava; hem de hiç.