Lambadan bir cin çıktı ve size istediğiniz bir yeteneği anında bahşedeceğini söyledi diyelim.

Daha önce hiç şu yeteneğim olsaydı keşke demiş miydiniz?

Ben bu soruyu çevremdeki pek çok insana sordum. İnanır mısınız yeni tanıştığım bir insana ilk sorduğum sorulardan biri de olabilir. Çünkü cevabında pek çok şey yanıt yatıyor. Sorduğunuz kişinin aslında kim olduğu, hayatta gerçekten ne istediği, zevkleri, tercihleri ve hayalleri yatıyor.

Bu soruyla ilgili gözlemlediğim birkaç sonucu paylaşacağım. Tespitin yapıldığı aday sayısı çok olmayabilir yine de benim gözlemlerim ve çıkarımlarım bu şekilde. Öncelikle erkeklere bu soruyu sorduğumda birçoğunun cevabında benzer şeyler vardı. El becerimin olmasını yeni eşyalar, mobilyalar, aletler üretebilmeyi isterdim dediler. Yanıtların bu denli benzer olması şaşırtmadı beni. Erkekler zaten güçlü olmak istemezler mi? Yani güçlerini sergileyebilecekleri bir alanda çalışmak, uğraşmak, başarı göstermek isterler. Güçlü olduklarını göstermek isterler.

Kadınlara gelirsem genelde sanat ile ilgili isteklerini belirttiler. Çoğunluk resim yeteneği, oyunculuk yeteneğinin olmasını ya da güzel şarkı söyleyebilmek için güzel seslerinin olmasını istediklerini söylediler. Eh bu da şaşırtıcı değil. Her kadın beğenilmek ister. (Her açıdan) Güzel ses, güzel bir kabiliyet yani sanat demek estetik demek değil mi? Kadınlara da bu yakışır zaten diyebilirsiniz.

Cevaplar şaşırtıcı değil ama benim bu yazıyı yazmadaki amacım çok başka. Tüm soruları cevaplayan kişilerin ortak bir noktası vardı: Üretmek. Ne olursa olsun bir şeyler üretebilmek. Hayatta kendilerinin yaptıkları, kendilerine özgü bir şey ortaya koymak. Yeni bir maket uçak, yeni bir tablo, yeni bir beste, yeni bir yorum, yeni bir karakter…

Yeni bir Şey Üretmemek Hastalık Üretir

Üretmek insanlığın başlangıcıdır. Üretmeden insan var olamaz. Geçmişten günümüze sahip olduğumuz maddi her şeyin üretimi insanlara aittir. İnsanlar üretmek için kodlanmıştır.

Çamaşır makinesi üretirler, arabalar, evler, eşyalar, iletişim araçları üretirler. Herkes üretim için çalışır.. MI acaba?  Mesela bir şirketin yöneticisini düşünelim. Komutlar verir, yönlendirir, motivasyonu sağlar vs… ama kendisi için ya da insanlık için ürettiği bir şey var mıdır? Genelleme yapmak doğru olmayabilir ama şu an beyaz olarak çalışan insanların tükenmişlik sendromuna fazlasıyla yakalanmış olması tesadüf olamaz.

Tüm bunları minik araştırmandan mı çıkardın demeyiniz. Biraz etrafa göz gezdirmekte bu sonuca ulaştıracaktır.

Üretmek her şeydir. Hayattır. Üretmemek demek, bir uğraşı olmamak, bir yeteneği olmadığını düşünmek, düşünmemek demektir. Üretmeyen insan hasta olur. Çünkü boşlukta hisseder. Bir yeteneğinin olmadığını, belki aptal olduğunu, belki bomboş olduğunu hisseder. Hayatının amacı olmadığına kanaat getirir. İşte bu da ruhsal sağlık sorunlarından fiziksel sağlık sorunlarına kadar her hastalığa davetiye çıkarır.

O yüzden biraz uzaklaşmalı size faydası olmayan durumlardan, biraz yeni şeyler keşfetmeli. Kendini keşfetmeli. Yeteneksiz insan yoktur yeteneğini bulamayan insan vardır. Yeni bir müzik aleti çalmalı, yeni bir atkı örmeli, yeni bir kurabiye öğrenmeli. Hiç olmadı benim gibi bir blog tutmalı. Çünkü üretmek hayattır dostlar!

“Üreten kendini, üretmeyen başkalarını tüketir”
M.Ali Başarır