Başarının Sırrı

Başarının sırrı nedir veya seni de başarıya götüren taktiklerin var mı?

Başarı kavramının bu kadar soyutlaştığı bir dönemde neresinden tutup hayatına dahil edeceğini sen de sık sık düşünüyor musun?

Okulda başarılı olmak, sınavda başarılı olmak, iş hayatında başarılı olmak, yarışmada başarılı olmak, ilişkilerde başarılı olmak…

Başarılı olmak istiyoruz ve çabalıyoruz ama iyi de ölçüt ne?

Tam olarak ne yaparsak veya ne elde edersek başarılı sayılıyoruz?

Sınavdan 100 üzerinden 96 alırsam başarısız mı sayılıyorum?

Öyle sanıyorum ki başarı oldukça göreceli bir kavram. Sizin yüklediğiniz anlamlara göre şekilleniyor. Bu yüzden başarılı olmak pekala mutluluk getirebilir. Yalnız, önceliğimiz başarı kavramının içini doldurmak, sınırlarını net çizebilmek.

Mesela bir öykü yarışmasında ilk üçe girince kendinizi başarılı sayabilirsiniz.

Başarının koyduğumuz hedeflerle birebir ilişkili olduğunu anladığımız zaman da ona ulaşmak için kendimizce bazı taktikler uygulayabiliriz.

Benim uyguladığım 3 taktik var bu konuda. İşinize yaramasa bile yön gösterme umuduyla paylaşıyorum.

Başarıya Götüren 3 Taktik

  • Olumlu Düşün

Çabalarınızın meyvelerini hemen yarın alacağınız bir işle uğraşmıyorsanız uzun bir süre sabra ve çalışmaya ihtiyacınız var demektir. Bu sebeple başarı yolunda her gün attığınız olumlu bir adımı kendinize gün sonunda hatırlatabilir ve dilerseniz bunu not tutabilirsiniz. Çok büyük bir gelişmeye ihtiyacınız yok sadece sizi iyi hissettirecek ve gerçekten hedefinize katkıda bulunacak küçük bir başarı bile not defterinize eklenebilir. Bu sayede hem her gün amacınız için bir şeyler yapıyor olmak sizi motive edecek hem de negatifler yerine pozitif olay ve durumları hayatınızda daha net görmeye başlayacaksınız. Bir taşla iki kuş yani! 😉 Üstelik asıl hedefinize ulaştığınızda tüm çabalarınızı ve olumlu adımlarınızı görmek sizi daha mutlu edecektir.

  • Kendini Ödüllendir

İlk taktiği uygularken sıkılıp vazgeçmemek ve yolunuza emin adımlarla devam etmek için bazı itici güçlere ihtiyacınız olabilir. Mesela bazı küçük hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinize ufak ödüller sunmak sonraki adımlar için iyi bir başlangıç olabilir. Kendinizi en mutlu hissettiğiniz ancak çok sık yapamadığınız bir aktive için zaman ayırıp kendinize ödül verebilirsiniz.

  • Çevreni İyi Seç

Çevrendeki 5 kişinin ortalaması olduğunu düşünürsen sen kim oluyorsun? Olduğun kişiden memnun musun yoksa daha fazlasını mı istiyorsun? Eğer öyleyse ufak bir çevre temizliği yapmanın vakti gelmiş demektir. İlla arkadaş çevreni toptan sil, ortadan kaybol demiyorum. Kiminle, nerede, ne zaman vakit geçirmen gerektiğini seçmek senin elinde. İş hayatında bir başarı istiyorsan iş çevrendeki en yakın 5 kişiyi işle ilgili büyük hedefleri olan ve çabalayan, başarı odaklı insanlardan seçebilirsin. Böylece çevre baskısını bir fırsata dönüştürebilirsin.

Bunlar bana uymaz, benim daha iyi taktiklerim var diyorsan da yorumlara beklerim. 🙂 Kim bilir belki başarının sırrı paylaşmakta gizlidir!

Bir Cevap Yazın