Annemle 4 günlük kısa bir yaz tatilimiz oldu. 17-18-19-20 Ağustos tarihlerinde 4 gün boyunca Fethiye’nin denizinin tadını çıkardık. Yani çok bir şey yaptığımız, gezdiğimiz söylenemez. O sebeple bu yazı gezi yazısından çok tatil yazısı olacak şimdiden duyurulur. Eğer Muğla, Fethiye ve koyları ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız Muğla’da Kamp Zamanı gezi yazımı okuyabilirsiniz.

Fethiye’de 3 gece Konaklama: Truva Otel

Öncelikle kaldığımız otelden bahsetmeliyim. Doğrusu tam bayram dönemine denk geldiği için uygun fiyatlı ve düzgün bir aile oteli bulmak pek kolay olmadı. Normal dönemlere göre fiyatlar oldukça uçuktu. Üstelik biz sadece 3-4 gün sonra gitmeyi düşünüyorduk. İnternette baya bir otel fiyat karşılaştırması yaptım. Başta çok uygun fiyatlı çok güzel oteller buldum diye seviniyordum ki kursağımda kaldı. Meğer 16 Eylül tarihine bakıyormuşum. Kısa süreli bir çöküş ardından araştırmaya devam ettim. Birkaç otel arasında kaldım. Sonrasında artık ne olacaksa olsun deyip Çalış mevkiindeki Truva Oteli seçtim. Aslında burayı seçmemin en önemli sebebi plaja en yakın en uygun fiyatlı otel olmasıydı. 3 yıldızlı ve sabah kahvaltısının olduğu yazıyordu. Bir de fotoğraflarda odalar gayet düzgün ve temiz gözüküyordu. Bunların aksini iddia etmeyeceğim. Ancak beklediğimden biraz daha düşük standartlarda bi otel ile karşılaştık. Otelin bize uygun iki boş odası olduğu söylendi. İkisini de gördükten sonra biraz daha ferah ve aydınlık olanı seçtik. Aralarındaki tek farkta buydu. Her ikisi de küçük odalardı. Mobilyalar eski. İçerisinde çift kişilik yatak, klima, tv ve bir eşya dolabı mevcut. Yine de yataklar, çarşaflar, havlular, banyo ve odanın içi oldukça temizdi. Bunun dışında otelin önünde bir havuz ve etrafında şezlonglar bulunuyor. Havuzu her gece temizliyorlar. Otelin bahçesi de temiz diyebilirim. Bir de sabah kahvaltısı mevcut. Çok bir şey beklemeyin. Her kahvaltıda olması gereken zeytin, peynir, reçel çeşitleri, ekmek, yumurta, börekler, meyve vs. Açık büfe olması çok avantajlı. Doyamamanız imkansız. Olması gerektiği gibi de hepsini her sabah tazeliyorlar. Otele 3 gece için iki kişi yaklaşık 750 tl ödüyoruz. Çok değil evet ama bu fiyata başka dönemlerde daha iyi oteller bulabilirsiniz. Zaten eminim Truva’nın fiyatı da diğer dönemlerde düşüktür. Siz de internetten kontrol edebilirsiniz. Otelden memnun kalmadık desek haksızlık etmiş oluruz. Çalışanlar ve otel sahibi de ilgili insanlardı. Ama bir daha gider misiniz derseniz mecbur kalmadıkça başka otel ararız diyebilirim.

İlk Gün: Deniz – Kumsal – Güneş

Annemle 16 Ağustos gecesi yola çıktık. Otobüs yolculuğumuz tam 8 saat sürdü. Uzun ve yorucu bir otobüs yolculuğu bile durduramadı bizi. Otobüsten inip önce otelimize gittik ve eşyalarımızı toparlayıp çalış plajına attık kendimizi. Otelden çıktığımız çok ilerlemeden hemen plajın sonunda bulunan çakıl taşlı alanda iki şezlong kiraladık. İki kişi için iki şezlong ve bir şemsiye fiyatı: 35 tl. Saat sabah 10.00’dan öğleden sonra 16.00’a kadar kumsalda güneşlendik. Çünkü denize kıyısı olması bir şehirde yaşamak bunu gerektirir. Sonrasında odamıza gittik duş akabinde sahil kenarında dolaşarak çarşı merkezini keşfettik. Yol yorgunluğundan dolayı gezimiz de çok uzun sürmedi.

2. Gün: Ölüdeniz Plajı

Muğla’da Kamp Zamanı yazımı okuduysanız Ölüdeniz’de kamp yaptığımı biliyorsunuzdur. Burası Fethiye’de favori mekanım diyebilirim. Ölüdeniz’in havasını, paraşütlerini, dükkanlarını, denizini, plajını her şeyini çok seviyorum. O sebeple ilk kez Fethiye’ye gelen annemi de Ölüdeniz’e götürme kararı aldım. İkinci gün iki dolmuş değiştirerek ulaştık Ölüdeniz’e. Çalıştan yola çıktığınız Fethiye merkez içi dolmuşlara biniyorsunuz ve son durağa kadar gidiyorsunuz. Kişi başı fiyat: 3.5 tl Son duraktan da Ölüdeniz dolmuşlarına biniyorsunuz. Bunun da fiyatı kişi başı: 6.25 tl. Annemle aramızda bu fiyatları konuştukta aslında ne kadar makul olduğu kanısına vardık. Çünkü Eskişehirliler bilir şehir içi dolmuşları kişi başı 3 tl. Üstelik sadece en fazla 10 dk gidiyorsun. Çünkü Eskişehir küçük bir şehir fazla mesafeler kat etmiyorsun. Fethiye’de ise merkez içinde bile yarım saat yolculuk yaptık.

Ölüdeniz’e vardığımızda merkezini kısa bir turladık sonrasında yine kendimizi plaja ve denizin serin sularına bıraktık. Burada üzülerek söylüyorum ki iki kişilik şezlong ve şemsiye fiyatı 70 tl. L Çoğu kişi de zaten kendi şemsiye ve sandalyelerini getiriyor.

Ölüdeniz’de ki gezimiz ve güneşlenmemiz yaklaşık 16.00’a kadar sürüyor. Sonrasında Çalışa dönmek üzere yola çıkıyoruz. Burada da yine sahilde tura çıkıyor, yemek yiyor, bol bol fotoğraf çekiniyoruz. Gece ise otelin havuz başında yorgunluğumuzu atıyoruz.

3. Muhteşem Gün: Annemle Jeep Safari Macerası

Valla yanlış duymadınız annemle Jeep safari yaptık. Fethiye’de Cadianda ile Jeep Safari yapmış kişiler eminim yaşadığımız anları az çok kafasında canlandırabilirler. Hiç bilmeyenler için ise tek bir cümle söyleyeceğim. Annenizle Jeep Safari yapmayın! Nedenine gelirsek en baştan başlayacağım. Otelde kaldığımız iki gün boyunca sevgili otel sahibimiz bizi bir Fethiye turuna göndermekte ısrarcıydı. Tekne turu, klimalı araçlarda şehir turu derken biz meraktan ve bilgisizliğimizden Jeep Safari turuna gidelim bari dedik. Sabah saat 8.30 da otelimizden bir Jeep ile bizi almaya geldiler. Sonrasında da sırasıyla Jeep içindeki tüm arkadaşları aldık yoldan. Her Jeep’te toplam 12 kişi bulunuyor. İlk durağımız Cadianda’nın toplanma yeri oldu. Burada pek çok kişi su tabancası satın aldı. Ve Jeep komşularımız dahil herkes eşyaları ıslanmasın diye poşet bulma derdindeydi. Biz doğrusu ne olduğunu anlamadık. Su tabancaları ile araçlar arasında su savaşı olacağını biliyorduk ama bu kadar hazırlığa anlam veremedik. Sürü misali biz de bir adet poşet alıp eşyaları onun içine koyduk. Su tabancası almak ise çok gereksiz geldi. Herkes araçlara bindiğinde her araçta 5 kova su olduğunu gördük. Komşularımızın hepsinde su tabancası vardı. Sonra yaklaşık 15 Jeep sırayla yola çıktık. Çıktık ama öyle böyle değil. O minicik su tabancalarından nasıl su çıkıyor şimdi bunu anlatmayacağım. Asıl şaşırdığımız başka mühim bir konu var çünkü. Fethiye’nin sıcak kanlı, tatlış mı tatlış mahalle sakinleri. Bizi evinin balkonunda kova ve su testisi ile bekleyen teyzeler mi dersiniz, elinde hortumla bekleyen üstünde gömlek altında kısa paçalı pantolon giymiş tontiş amcalar mı yoksa araba yıkama hortumunu üstümüze tutan sevgili oto yıkamacılar mı… Yalnız bu işten bu kadar bu kadar keyif alan insanlar olacağını düşünmemiştim. Teyzelerin ve amcaların bizi ıslattıktan sonraki kahkahaları mahalleyi sarıyordu. Kısacası sabahtan akşama kadar tüm gün üstünüze hortumla su tutulduğunu düşünün. İşte size Jeep Safari.

Gel gelelim gezdiğimiz yerlere. Önce Yakakent’e ve Tlos’a gittik. Burada yaklaşık yarım saat gezdik. Tlos’ta durmadık araçların üzerinden görüp, önünde toplu fotoğraf çekindik sadece. Yakakent’i annemle çok beğendik. Doğrusu Fethiye’de yaşasam her hafta sonu gitmek isterim. O kadar huzurlu, yeşil bir ortam. En önemli özelliği soğuk suları. Küçük havuzlar var ancak içinde 10 dakika durabilene aşk olsun. 2 saniye ayağımı soktum çıkardığımda hissedemedim. Buradaki havuzlara girmek akıl işi değil. Sonrasında ki rotamız Saklıkent Kanyonu oldu. Kanyon çok güzel köprülerden karşıya geçiyorsun. Kanyona vardığında taşlar üzerinden suya inebilirsin. Ancak burada da su buz gibi. O sebeple çok durduğumuz söylenemez. Birkaç fotoğraf uğruna suya girdik ve çıktık. Öğlene kadar burada vakit geçirdik. Fethiye’ye giderseniz Saklıkent’i mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Harika bir cennet. Saklıkent sonrası durağımız yemek için hemen aşağısında bulunan bir restoran oldu. Açık büfe bir restoranda mezeler ve salataların hepsinden alabiliyorsun. Yemek olarak da tavuk veya balık seçebiliyorsun. Biz gelmişken balık yiyelim dedik. İçecek almak istersen de ücret vermek zorundasın. Bu arada yemek ücretsiz tur ücretine dahildi. Oranın meşhur içeceği olan nar suyundan aldık bizde. Bir bardak 10 tl şaka gibi. Acaba yemeğin ücretini biz verseydik ne kadar öderdik? Yemek molasının akabinde tekrar yola düşüyoruz. Bu arada buraya kadar her yola çıktığımızda su savaşları devam etti. Yani araçlardan indiğimizde tam kurucaz derken tekrar sırılsıklam oluyorduk. Aramızda kalsın annemi korumak için ikinci durakta ben de bir su tabancası aldım. Neyse, sonraki durağımız da gizlikent şelalesi oldu. Burada da merdivenler ayrı bir dert. Annenizle buraya da gitmeyin sevgili okuyucularım. İnmek kolay ama çıkmak adeta bir ölüm. Gizli kent şelalesini de turladıktan sonra son durağımız olan çamur havuzlarının olduğu mekana gittik. Buranın ismini hatırlamıyorum. Çamurdan hiç hoşlanmayan biz tabi ki çamura girmedik. Çamur havuzlarının solundaki mekanda bir güzel oturup dinlendik. Buradan sonra da araçlarımız bizi tek tek eve bıraktı. Çok şükür eve dönüş yolculuğumuz da su savaşı yoktu. Saat tam 20.00’da evde olduk ve annemle kendimizi otelin o an kuş tüyü gibi gelen yatağına bırakıverdik.

4. gün Fethiye Turu ve Veda

Jeep Safari sonrası 4. günümüzü sakin geçirme kararı aldık. 12’de otelden çıkmamız gerekiyordu öyle de yaptık. Önce otogara giderek bavulumuzu emanetçiye bıraktık. Sonrasında Fethiye yürüyüş yolunu, şemsiyeli sokağını, paspatur çarşısını, dükkanlarını ve sokaklarını gezdik. Uzunca bir yürüyüş ve gezi sonrası akşama doğru otogar yakınındaki büyük alışveriş merkezi olan Eratsa Avm’ye vardık. Burada da mağazaları gezip yemeğimizi yedikten sonra çoktan gece olup dönüş vakti gelmişti. Fethiye’nin sımsıcak akşamına veda ederek yine 8 saat yolculuk sonrası bayram sabahı Eskişehir’de aldık soluğu.

Ne kadar yorulsakta, ıslansakta güzel bir tatil geçirdiğimizi düşünüyorum. Şunu da yapsaydık ve yapmasaydık dediğimiz bir şey olmadı. Jeep Safari turu da her ne kadar yorucu ve ıslak geçtiyse de hayatta bi kere yapılması gereken bir aktivite bence. Fethiye her zaman favori tatil mekanlarımdan biri olacak. Fethiye ile tekrar buluşmak üzere bu yazıyı da buraya bırakıyorum.

Sevgiyle…